Инфо

30. јануар 2019.30. јан 2019.

За немачке инвеститоре српски радници морају да се доквалификују

Немачким инвеститорима које желе да отворе фирме у Србији потребна је радна снага која мора да се доквалификује, па ће тај проблем вероватно доћи на дневни ред Владе Србије, рекао је данас извршни члан Управног одбора Немачко-српске привредне коморе Мартин Кнап.
Он је у Београду на представљању истраживања Прокредит банке о индексу пословног оптимизма у малим, средњим предузећима и код предузетника рекао да на резултате дуалног образовања у Србији треба чекати још неколико година, па се у међувремену радна снага мора доквалификовати.
"Због обуке за нове профиле стручњака биће потребна одговарајућа инфраструктура", рекао је Кнап и додао да индустријска револуција захтева да радник учи непрестано.
У Немачкој, према његовим речима, такодје недостају стручњаци, али је разлог за то демографске природе, а не исељавање као у Србији.
На питање да ли ће радној снази из Србије бити олакшано запошљавање у Немачкој, због најављених олакшица, Кнап је рекао да не мисли да ће се радници из Србије убудуће лакше запошљавати у тој земљи.
"Можда ће се неке од административних баријера за запошљавање у Немачкој и укинути, али ће сигурно бити других отежавајућих околности, медју којима је и јачање конкуренције јер ће стизати и стручњаци из других земаља, Кине, Индије", рекао је Кнап.
Истакао је да "само мала група стручњака у Србији неће наредних година моћи овде да надје посао" и да радници не треба да одлазе из Србије "јер су потребни и овде".
На питање колику штету су претрпеле немачке компаније које послују у Србији због тога што је привремена власт на Косову и Метохији увела таксе на увоз робе из Србије од 100 одсто, Кнап је рекао да "нема конкретне бројке".
Додао је да правила ЦЕФТА споразума (Споразум о слободној трговини у централној Европи) која су потписана морају да се поштују.
Одговарајући на питање да ли се осећа економска криза у Немачкој Кнап је рекао да коњуктура пада и у тој земљи која је последњих десет година имала константан раст.
"Нормално је да после таквог привредног раста долази до пада коњуктуре. Не треба занемарити ни утицај трговинског спора између Америке и Кине, као ни Брегзит", рекао је Кнап.
Бета

Најновији број

25. април 2024.

Најновији број
Verified by Visa MasterCard SecureCode
American Express MaestroCard MasterCard Visa
Banka Intesa