Инфо

7. новембар 2024.7. нов 2024.
Фото: "Глас Подриња"

Фото: "Глас Подриња"

Избор фасадне боје на зградама

Лепеза боја и укуса

Све је више „шарених“ зграда у Шапцу. Иако се слажу да се „о укусима не расправља“, коментари Шапчана се ипак своде на избор боја за фасаде
Многи градови у свету постали су популарне туристичке дестинације због разнобојног а често и једнообразног колорита зграда. Идентитет насеља створен је управо упечатљивим стиловима и нарочито препознатљивим бојама.

Фото: "Глас Подриња"


У два највећа шабачка стамбена насеља, Бенској бари и Тркалишту, на завршним фасадама зграда избегнуте су јаке и упечатљиве боје а коришћене благе нијансе сиве, беж, браон. Грађени пре више десетина година и у другим деловима града, ретко који објекат колективног становања се истиче по колориту спољних зидова. Да свако време носи своје трендове, све је препознатљивије и кад је реч о фасадама нове градње. Тако, све се чешће градитељи одлучују да сем модерног архитектонског решења, атрактивност објекта подижу и избором боја, на целом или делу објекта. Шапчани су подељеног мишљења када је дизајн зграда у питању па тако разнобојни колорит неке фасаде карактеришу као „недостатак укуса“, „превише наглашен“ до оцене да је у свој униформисаности већине објеката, „добро и лепо да нека буде окречена у веселе и јаке боје“.

Фото: "Глас Подриња"


Не постоји посебна одлука Скупштине града Шапца која је дефинисала овакву обавезу. У планским документима се дефинишу општа правила грађења која се односе, између осталог и на то, да се у
пројектној документацији за изградњу нових објеката мора дефинисати боја фасаде, која „не може бити флуоросцентна, шарена и сл


-Мој балкон окренут је директно ка згради чија је фасада окречена у две јарке боје. Кад погледам напоље, не може а да не упада у очи. Али мени то не смета, бар је шаренило разбило сивило околних објеката, немам ништа против да се и нека од старијих зграда у комшилуку офарба у неку лепу боју – каже Јованка Ћ. станарка зграде у самом центру града.

Фото: "Глас Подриња"


-Зграде само ничу и заиста има лепих али има и оних које не можеш а да се не запиташ зашто је коришћен баш тај избор боја. Мени се не свиђа, можда је неком и лепо, не знам – наводи старији Шапчанин.

Фото: "Глас Подриња"


Мој балкон окренут је директно ка згради чија је фасада окречена у две јарке боје. Кад погледам напоље, не може а да не упада у очи. Али мени то не смета, бар је шаренило разбило сивило околних објеката


Одговор на питање „да ли постоји градска одлука која је везана за стандард односно обавезу инвеститора приликом изградње стамбених зграда а односи се на колорит фасаде“, Глас Подриња је потражио у Одељењу за урбанизам Градске управе.

Фото: "Глас Подриња"


-Не постоји посебна одлука Скупштине града Шапца која је дефинисала овакву обавезу. У планским документима се дефинишу општа правила грађења која се односе, између осталог и на то, да се у пројектној документацији за изградњу нових објеката мора дефинисати боја фасаде, која „не може бити флуоросцентна, шарена и сл.“. То стоји у Плану генералне регулације „Шабац“ – Ревизија, и једини је услов који се односи на боју фасаде објекта. За постојеће објекте, када се ради нова фасада, не постоји законска обавеза подношења захтева за ту врсту радова. Они спадају у радове на текућем одржавању објекта и за њих се не прибавља акт надлежног органа, у складу са чл. 144. Закона о планирању и изградњи, и чл. 2. ст. 1. тачка 1. Правилника о посебној врсти објеката за које није потребно прибављати акт надлежног органа, као и врсти објеката који се граде, односно врсти радова који се изводе на основу решења о одобрењу извођења радова, као и обиму и садржају и контроли техничке документације која се прилаже уз захтев и поступку који надлежни орган спроводи, тако да је избор обраде и боје фасаде на власнику објекта - објашњавају у Одељењу за урбанизам Градске управе.

Фото: "Глас Подриња"


Зграде само ничу и заиста има лепих али има и оних које не можеш а да се не запиташ зашто је коришћен баш тај избор боја. Мени се не свиђа, можда је неком и лепо, не знам

Практично, навод да „не постоји посебна одлука Скупштине града“, значи да Скупштина није донела одлуку којом би се посебно дефинисали услови за обликовање објеката и начин обраде фасаде, у смислу примене одређених материјала и одређивања боје фасаде. То је остављено пројектанту да у сарадњи са инвеститором дефинише. Посебне одлуке Скупштине, а тичу се изградње или уређења локације, се доносе када је то предвиђено законским решењима, или урбанистичким планом, као детаљна разрада услова.

Фото: "Глас Подриња"


До евентуалног доношења такве Одлуке, боја опредељена за финални колорит фасаде, ствар је углавном избора и укуса. Оно што је, према подацима Агенција за продају некретнина евидентно, боја фасаде, била она „шарена“ или сива, не утиче на заинтересованост за куповину станова.
С.Г.

Најновији број

16. јануар 2025.

Најновији број
Verified by Visa MasterCard SecureCode
American Express MaestroCard MasterCard Visa
Banka Intesa