Ученици Стручне хемијске и текстилне школе на путовању у оквиру пројекта Еразмус+
Шабачки средњошколци на стручној пракси у Северној Македонији
Пројекат је укључивао стручну праксу код партнера- АД Алкалоид Скопље, школа Марија Кири Склодовска и Бионжењеринг
Ученици Стручне хемијске и текстилне школе из Шапца недавно су се вратили из Северне Македоније, где су у оквиру међународног Еразмус+ пројекта стекли драгоцено знање кроз стручну праксу у престижним лабораторијама и истраживачким центрима. Практично искуство ће им помоћи да се припреме за изазове будућег рада у својој струци. Пројекат је реализован уз подршку националне агенције Фондације Темпус, која је одговорна за спровођење ових активности. Као први у оквиру четворогодишњег Развојног плана школе, значајно доприноси унапређењу практичних знања и вештина ученика, а уједно отвара врата новим сарадњама са европским школама и компанијама.
Фото: Приватна архива
-Школа је крајем јануара 2024. добила дугорочну акредитацију у области стручног образовања и праксе, а то значи загарантована финансијска средства. Први пут смо конкурисали и међу 30 школа смо у Србији које су добиле акредитацију (загарантована финансијска средства). Ово је први пројекат од планираних четири. Наш Развојни план до 2028. године укључује унапређивање практичних вештина ученика кроз рад у реалном окружењу и кроз пројекте, бар један међународни пројекат и сарадњу са школама истог подручја рада или сличног у региону и шире- објашњава координаторка програма професорка Сања Рајчевић.
Програм стручне праксе Шеснаест ученика из два образовна профила- техничари за хемијску и фармацеутску технологију и техничари за заштиту животне средине- заједно са наставницама, провели су пет дана на стручној пракси у Скопљу. Пројекат је укључивао стручну праксу код партнера- АД Алкалоид Скопље- тренинг лабораторија за младе таленте, школа Марија Кири Склодовска и Бионжењеринг- истраживачки центар за примењену микробиологију и биотехнологију. Ученици су радили у савременим лабораторијама, где су примењивали стечена знања и научене технике. Ђаци су стекли драгоцене међународне контакте и искуства, која ће значајно утицати на њихов лични и професионални развој. Прва два дана радили су у тренинг лабораторији компаније Алкалоид, где су уз помоћ ментора обављали анализе и експерименте попут мерења вискозитета сирупа, одређивања густине раствора и испитивања отпадних материја.
Фото: Приватна архива
Занимљиво је да су прва школа ван граница Северне Македоније која је добила прилику за овакав облик ангажовања у тој компанији. Трећег и четвртог дана, у оквиру вршњачке размене, боравили су у средњој школи Марија Кири Склодовска. Уз професорску подршку, истраживали су квалитет ваздуха, воде и земљишта, а у савременој биотехнолошкој лабораторији учествовали у производњи биодизела и екстракцији етарских уља. Последњи дан био је посвећен Биоинжењерингу, где су ученици учествовали у испитивањима пијаће и отпадне воде. Знање су проверили кроз квиз на енглеском језику, што је допринело јачању њихових комуникацијских и дигиталних вештина. Поред стручног усавршавања, били су одушевљени искуством и приликом да упознају вршњаке из друге државе.
Непроцењиво искуство -Моја жеља је била да одем тамо како бих стекла још више знања. Ово искуство нам касније може помоћи приликом запошљавања, а добијени сертификати нам доносе предности приликом уписа на више школе и факултете. Лабораторије су чисте, уредне и веома добро опремљене, а професорке и менторке су се заиста потрудиле да нам све детаљно објасне. Посебно ми се допало што смо у школи упознали много нових вршњака- истакла је Ксенија Пајчић, ученица трећег разреда смер техничар за хемијску и фармацеутску технологију.
Ученица четвртог разреда смерa техничар за заштиту животне средине Николина Лазаревић истакла је да је програм био одлично осмишљен, јер су комбиновали школску наставу са радом у тренинг центрима.
-Највише ми се допао последњи дан, када смо имали прилику да радимо у лабораторији за инжењеринг. Прошли смо све сегменте рада и видели савремену опрему. Сама школа је слична нашој, али су њихове лабораторије знатно боље опремљене- каже Николина.
Фото: Приватна архива
Сличан утисак има и Михаило Божанић, ученик трећег разреда смер техничар за заштиту животне средине.
-Ово искуство нам много значи, како за лични развој, тако и за будуће запослење. Било ми је изузетно занимљиво да видим како функционише једна велика фармацеутска компанија попут Алкалоида, јер смо тамо могли да видимо апарате и уређаје које немамо у нашим школским лабораторијама. У Бионжењерингу смо радили експерименте које до сада нисмо имали прилику да пробамо, попут производње биодизела од сунцокретовог уља или прављења етеричног уља од лимуна. Поред стручног усавршавања, два дана смо провели и у Охриду, где смо обишли значајне културно- историјске споменике- прича Михаило.
Матеја Бајић, ученик трећег разреда смера техничар за заштиту животне средине, додаје да је ово било незаборавно искуство.
-Научили смо много, упознали смо се са новим технологијама и видели лабораторије које су далеко напредније од оних које имамо у Србији. Драго ми је што сам био део овог пројекта и волео бих да поново учествујем- напомиње Матеја.
Фото: Приватна архива
Залог за будућност Директор школе Влада Кекић истиче значај оваквих пројеката за ученике и школу.
-Ово је изузетна прилика за наше ученике да стекну међународно искуство и упознају се са савременим лабораторијама. Раније, док је „Зорка“ радила пуним капацитетом, имали смо снажну сарадњу са њеним истраживачким центром, а данас успешно сарађујемо са „Еликсиром“. Овакве посете помажу ученицима да се професионално оријентишу, стекну нова знања и можда се определе за наставак школовања у области хемије и технологије. Настојаћемо да и наредне генерације укључимо у овакве програме, како бисмо им омогућили рад у најсавременијим лабораторијама- наводи Кекић.
Мобилности не само да подижу квалитет наставе, већ и доприносе афирмацији школе на европском нивоу. Ова размена је била од великог значаја за њихову будућност, а искуство ђака ће мотивисати и млађе генерације да се пријаве за сличне пројекте.
-Ово је први пут да наша школа учествује у оваквом пројекту, и већ сада видимо колико је значајан. Ученици су били мотивисани, показали су висок ниво знања и спремности да усвајају нове вештине. Осим практичних искустава, развили су и комуникационе вештине, што ће им помоћи у будућој каријери. Поносни смо на њих и радујемо се новим пројектима- истиче Сања Рајчевић.
Техничка школа наставља своју Еразмус+ авантуру, са циљем да ученицима пружи још више прилика за међународну сарадњу и усавршавање. У наредним годинама, планирани су нови пројекти, који ће омогућити додатне мобилности и праксу у водећим европским лабораторијама, како би што више ученика добило прилику за оваква искуства.
Свечана додела Europass сертификата, који ће ученицима бити значајни при упису на факултете и запошљавању, биће одржана у школи уз присуство родитеља и наставника. „Настављамо да учимо и истражујемо“, поручују ученици Стручне хемијске и текстилне школе у Шапцу.