Matija Milovanović, pomoćnik predsednika Opštine Bogatić
Investicioni projekti uspešno realizovani
Tokom realizacije investicija posebna pažnja usmerena je na ravnomernu zastupljenost mesnih zajednica. Rekonstrukcija puteva na području opštine Bogatić, kao i ustanova predškolskog i školskog vaspitanja, proširenje vodovodne mreže i nastavak toplifikacije, neki su od značajnih projekata
Pomoćnik predsednika Opštine Bogatić Matija Milovanović ističe da je lokalna samouprava u tekućoj godini uložila maksimalne napore da opravda i ispuni očekivanja sugrađana. Napominje da je za investiociona ulaganja opredeljen veliki deo budžeta, te da je većina predviđenih projekata uspešno realizovana.
-Trudili smo se da putnu i komunalnu infrastrukturu dodatno unapredimo kroz asfaltiranje i šljunčenje puteva, izgradnju trotoara, postavljanje led rasvete, radove na vodovodnoj mreži, rekonstrukciju ustanova predškolskog i školskog vaspitanja, ali takođe, pripremili smo i mnoštvo neophodne projektno- tehničke dokumentacije kao osnovnog preduslova za početak radova na značajnim investicionim projektima u budućnosti. Nismo zaboravili ni na aspekt socijalne zaštite, poboljšanje položaja najugroženijih, ali ni na đake i studente. Sa tom praksom nastavićemo i u sledećoj godini i tako ćemo dati potreban doprinos razvoju naše zajednice- podvlači Milovanović i dodaje da je opštinskom rukovodstvu prioritet i „stabilizacija budžeta i javnih prihoda i poslovanje bez prisutnih problema, uz vraćene dugove iz prethodnog perioda i uredno i blagovremeno otplaćivanje ranije uzetih kredita“.
Ravnomerna zastupljenost mesnih zajednica Naglašava da je tokom realizacije investicija posebna pažnja usmerena na ravnomernu zastupljenost mesnih zajednica, uz pridržavanje načela prioriteta u odlučivanju.
-Urađena je rekonstrukcija puteva na području opštine Bogatić. Asfaltirali smo ulicu Živka Miražića u Crnoj Bari, Svetog Save u Klenju u dužini od 1.400 metara, Mačvansku ulicu u Belotiću- 800 metara, put prema groblju u Metkoviću, takođe u dužini od 800 metara, ulicu Andrije Vojinovića u Uzveću od 1.400 metara. Za ove radove iz opštinskog budžeta izdvojili smo 20 miliona dinara. Podsetio bih i na izgradnju trotoara u Mesnoj zajednici Badovinci, levu stranu ulice Karađorđeva u dužini od 1.413 metara, kao i rekonstrukciju parking mesta u istom selu- napominje pomoćnik predsednika Opštine Bogatić.
Za taj poljoprivredni kraj značajno je redovno šljunčenje lokalnih i nekategorisanih puteva na području opštine sprovedeno u svim mesnim zajednicama, kao i tekuće krpljenje i popravka asfaltnog zastora kolovoza lokalnih puteva i ulica. Spisku radova dodaje i one na presvlačenju sportskog poligona u dvorištu Osnovne škole u Bogatiću i rekonstrukciju tribina fudbalskog kluba „Mladi Borac“ Dublje.
-U okviru radova na proširenju vodovodnog sistema završena je prva faza izgradnje, ulica od Mike Vitomirovića do puta za Dublje, Janjića sokak. Posebnu radost za najmlađe predstavlja rekonstrukcija dečijeg igrališta u Bogatiću u ulici Mike Vitomirovića- ističe on.
Arhiva Opštine Bogatić, Putna i komunalna infrastruktura je dodatno unapređena kroz asfaltiranje i šljunčenje puteva, izgradnju trotoara, postavljanje led rasvete, radova na vodovodnoj mreži, rekonstrukciju ustanova predškolskog i školskog vaspitanja
Ni ove godine, kaže Milovanović, nije izostala saradnja sa republičkim organima i organizacijama, pa je tako 11. marta potpisan ugovor između Opštine Bogatić i Ministarstva rudarstva i energetike o sufinansiranju programa energetske sanacije stambenih zgrada, porodičnih kuća i stanova. Sredstva dodeljena od strane ministarstva iznose 3.000.000,00 dinara. Takođe, sa Ministarstvom za brigu o selu potpisan je ugovor o kupovini jedne seoske kuće na teritoriji opštine.
Među 250 evropskih gradova i opština koji termalnu energiju koriste za grejanje -Lokalna samouprava je zajedno u saradnji sa Ministarstvom zaštite životne sredine i Švedskom ambasadom realizovala projekat od izuzetne važnosti za građane opštine. Projekat se finansira iz programa IPA 2017 i njegova ukupna vrednost je oko 200.000 evra, a učešće naše lokalne samouprave je 25.000 evra. Obuhvata nabavku i isporuku najmodernijeg kamiona smećara, 39 kontejnera i 1880 kanti za potrebe prikupljanja reciklabilnog otpada na teritoriji naše opštine- navodi Milovanović.
S obzirom na činjenicu da opština raspolaže ogromnim prirodnim bogatstvima iz geotermalnih izvora energije, preduzeli su odlučne korake na realizaciji velike investicije- izgradnja toplovoda. Druga faza toplifikacije uključiće još četiri javna objekta.
-Mogu sa neskrivenim zadovoljstvom da konstatujem, naročito u svetlu svega onoga što se danas dešava na polju energetske krize, da je taj potez pokazao svoju društvenu i ekonomsku opravdanost. Uspeli smo u nameri da budemo među 250 evropskih gradova i opština koji termalnu energiju koriste za grejanje. Zagrevamo osam javnih ustanova (opština, predškolska ustanova, osnovna i srednja škola, sud, policijska stanica, komunalno preduzeće i Centar za socijalni rad), ukupno 16.000 kvadrata, uštede su ogromne i kreću se u rasponu od 15 do 18 miliona dinara godišnje, a benefiti se ogledaju i u ekološkom pogledu. U Bogatiću nam sada predstoji realizacija druge faze projekta toplifikacije. Uz podršku Vlade Srbije i sredstava iz evropskih fondova ekološki čistom energijom tople vode trebalo bi da se zagrevaju Kulturno- obrazovni centar, Narodna biblioteka „Janko Veselinović“ i Dom zdravlja, kao i crkva u Bogatiću- objašnjava.
Ministarstvo rudarstva i energetike potpisalo je memorandume o razumevanju za projekat „Obnovljiva daljinska energetika u Srbiji“ sa predstavnicima 11 lokalnih samouprava, među kojima je i Bogatić, a koji podrazumeva te radove.