Info

11. januar 2024.11. jan 2024.
Foto: Biblioteka šabačka

Foto: Biblioteka šabačka

Godišnja izložba Odeljenja za decu u Biblioteci šabačkoj

Vrt detinjstva

Poruka deci Desanke Maksimović: „ Da čitaju puno. Svaka knjiga donosi jednu novu oblast znanja. Sve čega se dotaknemo i što pogledamo, donosi nam znanja, ali ja samo mlade ljude opominjem. Ja sam se starala da tako radim, ne znam jesam li uspela, drugi će o tome kazati“
U Biblioteci šabačkoj povodom velikog jubileja, 125 godina od rođenja Desanke Maksimović, predstavljena je Godišnja izložba Odeljenja za decu „Vrt detinjstva“. Postavka obuhvata radove osnovaca iz Osnovne škole „Žika Popović“ iz Posavotamnavskog Belotića inspriisane stvaralaštvom jedne od najznačajnijih srpskih književnice.

-Učenici od petog do osmog razreda su pokazali da ih je stvaralaštvo velike književnice izuzetno inspirisalo što se može i videti u zanimljivoj i raznovsnoj izložbenoj postavci. Deo radova je nastao u radionici koju su u školi održale naše bibliotekarke Biljana Bogojević, Marija Vuković i Aleksandra Erdevički Tomić.

Foto: Biblioteka šabačka


Veliki broj zainteresovanih za dečije stvaralaštvo, kao i deca-učesnici sa svojim porodicama ispunili su našu Galeriju– ističu iz Biblioteke šabačke i dodaju da je do saradnje između gradskog hrama knjige i škole došlo iz želje da se pokaže nadarenost dece.

-U želji da istaknemo kreativnost i nadarenost dece sa seoskog područja, uspostavili smo saradnju sa OŠ „Žika Popović“ iz Posavotamnavskog Belotića i njihovom nastavnicom likovne kulture Kristinom Pantelić. Na izložbi su prikazane različite tehnike. Od dekupaža, vajanja, modelovanja, kolaža, kaligrafije i tehnike papir-makaze. Maštovito su predstavljena dela Desanke Maksimović – priča „Patuljak Kukuruzović“, bajka „Slikarka Zima“ i pesma „Krvava bajka“, čija instalacija izaziva jake emocije. Pored bogatog književnog stvaralaštva Desanke Maksimović, deca su bila inspirisana i njenim likom pa su je predstavili u pop-art stilu, kroz veoma zanimljive minijature. Poigravali su se modnim simbolom koji je bio karakterističan za nju – šeširom. Izložbu su upotpunili i radovi drugara iz Vrtića „Snežana“, kao i polaznika iz Radionice „Korak u svet knjiga“ i Radionice stripa- navode iz gradskog hrama knjige.

Foto: Biblioteka šabačka


Nastavnica likovne kulture Kristina Pantelić na svečanom otvaranju postavke je istakla da su učenici bili posvećeni stvaranju malih umetničkih dela.

-Ponosna sam na svu decu, njihov trud i zalaganje. Drago mi je što sam njihova nastavnica, a oni moji učenici. Zaista su pokazali svoju kreativnost i umeće – dodala je Pantelić.

Izložba „Vrt detinjstva“ je dostupna do 19. januara u galerijskom prostoru Biblioteke šabačke.
M.Ž.B.

Najnoviji broj

24. april 2025.

Најновији број
Verified by Visa MasterCard SecureCode
American Express MaestroCard MasterCard Visa
Banka Intesa