„Ove godine svetosavska svečanost nosi naziv Naša izvorišta: Mileševa i njom smo započeli veliki izlagački ciklus izložbi posvećenih zadužbinama Nemanjića“, rekla je direktorka Škole primenjenih umetnosti Nevenka Đokić
Tradicionalna Svetosavska izložba radova učenika Škole primenjenih umetnosti, inpsirisana je srpskim srednjovekovnim kulturnim nasleđem otvorena je do 23. februara u Galeriji škole. Posebna pažnja posvećena je duhovnim zadužbinama dinastije Nemanjić.
-Ove godine svetosavska svečanost nosi naziv Naša izvorišta: Mileševa i njom smo započeli veliki izlagački ciklus izložbi posvećenih zadužbinama Nemanjića. Posetioce će možda iznenaditi što su pojedini ornamneti izloženi na podu. Time smo želeli da skrenemo pažnju na ugroženost našeg kulturnog nasleđa, posebno na Kosovu i Metohiji, ali i da nade ima, sve dok postoje škole kao što je Škola primenjenih umetnosti, u kojoj se u okviru savremenih pedagoških pristupa i praksi neguje zlatna nit naše tradicije, nit bez koje se ne može, jer je ona osnova svakog daljeg tkanja, svake potke. Školska slava je Dan duhovnosti, a naša škola svojim aktivnostima i izložbama potvrđuje da umetnost zaista jeste odraz života u duhu- direktorka Nevenka Đokić.
Foto: Škola primenjenih umetnosti
Profesorka praktičnog rada na obrazovnom profilu Konzervator kulturnih dobara Suzana Stefanović navodi da je rad na postavci trajao od početka školske godine kako bi sve bilo spremno za Svetog Savu.
-Svetosavska izložba je projekat o kojem sa našim učenicima razgovaramo već od početka školske godine i planiramo kako da na najlepši način približimo značaj, lepotu i raskoš našeg kulturnog nasleđa. Učenici od prvog do četvrtog razreda su, u skladu sa svojim nastavnim planom, uradili crteže, ikone, fragmente fresaka i detalje ornamenata sa pilastara zadužbine Nemanjića. Uživali su u radu, posebno slikajući ikone, jer su tada približeniji veri, smireniji, a i atmosfera na času odiše posebnom duhovnošću. Često smo razgovarali o mileševskom Belom anđelu, detalju sa freske Mironosnice na Hristovom grobu, o njegovoj veličanstvenoj lepoti, savršenom skladu i simbolici, jer nam on prenosi najvažniju poruku – poruku mira i ljubavi.
Foto: Škola primenjenih umetnosti
-Svi učenici su se potrudili da sve bude dostojno proslavi nama tako bitnog dana. Kroz pesmu, nastup školskog hora i likovne radove odali smo počast svetitlju i prosvetitelju Svetom Savi, a ove godine tema za našu izložbu je bio manastir Mileševa. Ja sam uradila kaligrafski rad, sa Belim anđelom u likovnom segmentu i tekstom o manastiru Mileševa u literarnom delu rada – istakla je učenica drugog razreda Anđela Vodopija.
U pripremi izložbe su učestvovali i drugi obrazovni profili: aranžeri su radili ornamente iz manastira Mileševa, stilski krojači detalje sa ikonografskim i crkvenim vezom, firmopisci radove u digitalnoj štampi, a juveliri umetničkih predmeta reljef u bakru sa motivom Belog anđela – rekla je profesorka Stefanović.