Nema gajene kulture koja neće blagorodno odreagovati na dobru strukturu zemljišta, svedoci smo da se godinama iz raznoraznih razloga ona postepeno narušava. Sada ćemo naglasiti neke činioce koje moramo održavati kako bi nam proizvodnja bila profitabilna.
Najveća masa korenovog sistema svake gajene kulture, se nalazi u oraničnom sloju. Pored nedostatka hraniva kao i velike zbijenosti zemljišta na pravilan razvoj i rasprostranjenost korenovog sistema utiče i slabija aeracija oraničnog i podoraničnog sloja zemljišta. S toga postoje kritične koncentracije kiseonika u zemljištu, a za većinu biljnih vrsta se kreće od 5 do 12% od ukupne zapremine vazduha u zemljištu.
Foto: Canva
Do anaerobioze dolazi najčešće usled činilaca koji se javljaju delovanjem prirode a neretko i greškama u agrotehničkim i meliorativnim aktivnostima čoveka:
-Vremenski uslovi, padavine koje smo kao primer imali i ove godine. Poplave smanjuju zapremine zemljišnih pora koje ispunjavaju vodom a sa druge strane istiskuju vazduh koje su ispunjavale zemljišne pore.
-Gaženje, naročito kretanjem teškim mašinama i njihovim agregatima u vremenskim periodima kada je zemlja zasićena vodom, te usled takvih aktivnosti dolazi do veće prepreke prodiranja korenovog sistema u dublje slojeve.
-Do nedostatka kiseonika i do oštećenja posebno ozimih žita može doći usled stvaranja ledene kore u toku zime.
Iz navedenih razloga veoma je značanjo da se pravilnom obradom, odvodnjavanjem, primenom organskih đubriva i drugim aktivnostima obezbedi takva struktura zemljišta u kojoj će biti doboljno pora ispunjenih vazduhom, pošto je to jedan od preduslova za normalan rast korenovog sistema.