Prouzrokovač rđe izdanka i lista kupine (Kuehneola uredinis)
Kuehneola uredinisse zbog karakterističnih žutih simptoma veoma često pogrešno naziva prouzrokovačem žute rđe, koju zapravo izazivaPhragmidium rubi-idaei. U svakom slučaju, ovaj patogen je veoma prisutan u zasadima kupine na našem području, a bez prevencije i dobre zaštite zasada može dovesti do sušenja i prodapadanja izdanaka mladih biljaka, defolijacije, oštećenja plodova i sl. U našim uslovima simptomi su vidljivi u drugom delu sezone, julu i avgustu mesecu. Limunastožuti uredosorusi vidljivi su na prezimelim rodnim lastarima posle pucanja kore, te su štete značajne. Ukoliko je broj uredosorusa veći, a oni sami krupniji- vitalnost lastara slabi i lastar na kraju propada.
Foto: Canva
Krajem vegetacije, na naličju lista lastara pojavljuju se sitni uredosorusi, koji u velikoj brojnosti stvaraju brašnastu žutu prevlaku na naličju lista. Ukoliko je intenzitet napada visok, dolazi do defolijacije.
Neretko ovaj patogen napada i plodove, što umanjuje kvalitet istih, a pri jačem napadu oni postaju neupotrebljivi.
Kuehneola uredinisprezimljava micelijom u zaraženim lastarima i verovatno teleutosporama. Preimela micelija u lastarima početkom leta formira uredospore sa uredosorusima, koje šire zarazu u toku vegetacije. Pri kraju jeseni nastaju teleutosorusi sa teleutosporama, koje mogu odmah prokliajti i u toku iste vegetacije dati bazidiospore, posle čega nastaju spermagonije i ecidije.
Foto: Canva
Razvoju bolesti pogoduje vlažno i toplo vreme, a u toku vegetacije može imati više ciklusa sekundarnih zaraza.
Suzbijanje preuzrokovača rđe izdanka i lista kupine nije jednostavno. Nakon obavljenih agrotehničkih mera (orezivanja, uklanjanja i iznošenja zaraženih izdanaka, povezivanja) u zasadu kupine, preporučuje se hemijski tretman registrovanim preparatima na bazi bakra.
Preporuka je da se tretaman sprovede po suvom i toplom vremenu, na temperaturi vazduha iznad 5°C, uz veću količinu tečnosti.