Оман је вишегодишња зељаста биљка, јаког задеблалог корена, у првој години развија лисну розету доста крупног лишћа, почетком друге године као и наредих година појављују се цветоносне стабљике, висине и до 2 метра
Порекло омана (Инула хелениум Л.) је из средње Азије код нас доста распрострањен. Има га како у равницама тако и у брдско планинским крајевима најчешће на утринским површинама. Сабијена утринска земљишта имају малу експлоатацију економски неисплативу производњу. Како су лековита својства ове биљке све познатија почиње плантажна производња. Доста се гаји у Немачкој, Аустрији, Белгији и многим другим земљама.
Оман је вишегодишња зељаста биљка, јаког задебљалог корена, у првој години развија лисну розету доста крупног лишћа, почетком друге године као и наредих година појављују се цветоносне стабљике, висине и до 2 метра. На крају сваке гране завршава се цветном главицом жуте боје. Биљка почиње са цветањем у другој години у јулу и августу. Семе је јако лоше клијавости, нека исптивања су показала да семе старо 6 година губи клијавост преко 50 посто.
Корен има висок садржај етарских уља 1,5-3 %. Највише има инулина, који у јесењим месецима корен има и до 45 %. Такође корен има и лактоне горког укуса, тритерпене, смоле и етарска уља богата канфором и још доста тога.
У својој постојбини па и код нас цењен због бројних лековитих својстава: 1. У побољшању циркулације 2. Олакшава искашљавање густог бронхијалног садржаја. 3. Срество за брже зарастање прелома костији ( споља) 4. Опоравак мишића
Велики је спектар болести где се разни облици лековитих смеша ( чајеви, масти, тинктуре) користе у хуманој медицини.
Свежи листови омана примењују се за зарастање ране и влажних екцема. Корен се стављао на жар као одбрана од комараца и тд.
Како је потражња већа почело је плантажно узгајање, па се и технологија производње из екстензивне преводи итезивну.
Како је корен циљ саме производње, за гајење омана најпогоднија су дубока, плодна земљишта са добрим физичко хемијским особинама. Може се гајити и на песковитим теренима уз обезбеђено наводњавање. Као вишегодишња биљка добро подноси ниске температуре, па у нашим крајевима презимљава без оштећења. Корен јако моћан, добро подносе сушу и гајење без наводњавања.
Фото: Pixabay
Добри пред усеви су стрнине које рано напуштају парцелу, како би се основном обрадом створили што бољи услови за развој и раст корена. На закоровљеним парцелама пожељна су плитка орања како би иницирали корове и сманлили потенцијал коровских биљака. Препорука је обрада земљишта више пута лети и у току јесени како би се смањио потенцијал коровског биља.
Основно ђубрење треба заорати јесењим дубоким орањеми то у складу са анализом плодности земљишта. Најчешће се примењује 100-140 кг/ха Н, 80-100 кг/ха П и 100-120 кг/ха К. Прихрана Азотом у фази интезивног формирана лисне розете. Ситно структурална мека земљишта добро обезбеђена макроелементима, обезбеђена органском материјом дубоко акумулираном влагом добар услов високо приносне производње.
Подизање плантаже омана може се обавити на два начина: 1. Из семена-ређе 2. Дељењем старих биљака
Семеном је уобичајено размножавање ако се подижу веће површине. Сетва из семена се изводи у лејама или директном сетвом на стално место. Ницање ситног семена захтева честа заливања како би проценат никлих биљака био добар. Најчешће се сетва изводи у припремљеним лејама великог процента органске материје. Сетва се изводи почетком јула, на овај начин саднице за расађивање буду спремне за расађивање у октобару - новембру месецу. Пожељно је расађивати после јесењих киша или обезбедити наводњавање посађеног расада. По м² леје иде 2 гр семена од 1 м леје може се добити 300-400 садница. За 1 ха потребно 50.000 хиљада садница или 150-200 метара леја.
За размножавање дељењем користимо биљке старе 2-3 године. По скидању старог лишћа подели се глава корена, тако да део главе има део корена са изданком. Вађење и припремање за садњу најчешће се ради крајем октобра и новембра месеца. На површини припремљеној за садњу отварају се бразде дубине 10-12 цм и 30 цм у правцу реда, међуредног размака 60-70 цм. Међуредни размак се прилагођава механизацији за међуредну култивацију како би борба са коровима била лакша. Малчирањем међуредних површина смањујемо губитке влаге и број изниклих корова. Најбржа и успешнија садња је од старих подељених биљака где се већ у првој години формира јака лисна розета која даје добар јак корен због чијих естарских уља и гајимо оман.
Код садње у јесен потребно је пролећно међуредно култивирање односно борба са коровским биљкама. Нарочито је ова мера важна на засејаним пољима директном сетвом омогућити младим биљкама да се брзо развију. Никле биљке се до јуна развију толико да покрију међуредне површине и угуше корове. У току маја треба извршити прихрану азотом и то ђубривима амонијачно-нитратној форми 200-250 кг/ха у зависности од урађене анализе плодности тла.
Оман захваљујући моћном корену добро подноси сушу али на лакшим песковитим земљиштима, у јаким сушним периодима лета боље ефекте даје и наводњавање. Како је код нас све више изражена неуједначена расподела воденог талога питање је до кад се ова производња ићи у условима ненаводњавања.
Вађење, односно берба омана ради се у пуној технолошкој зрелости односно крајем јесени друге вегетационе сезоне. То је време кад се у корену налази највише етарских уља и других лековитих супстанци. Вађење је условљено времном садње садница, јесења садња даје боље примање као и брже развијање лисне масе у пролеће. То је добар услов за развој корена,што већа маса у другој години већа добит.
Сушење, због јаке хидроскопности склоно је буђању. Препорука сушење на 60° на 13 % влаге, паковање у полиетиленске вреће а потом у вишеслојне натрон вреће. Сушењем се од 3 кг сировог корена добије килограм сувог.
Разврстава се у две класе по пропису Ј У С Е.Б3. 094 : Класира се по количини етарског уља 1-2 %, величини корена, примесама других делова биљке итд. На тржишту може се наћи садни материјал, поједине куће које се баве дорадом су спремне да понуде уговоре о откупу производње корена. Прошлогодишње цене за килограм 80-100 дин/кг,просечна маса порена око 800 гр. Како је плодоред врло битан у свим ратарским производњама ово је једна од култура која се може увести. Исплативост може бити добра, почети са мањим повешинама успех ће бити. За детаље саме производње и додатна питања увек на располагању.