8. jul 2021.8. jul 2021.
Rad inspekcijskih organa u fokusu sedme sednice
Načelnik Mačvanskog upravnog okruga

Rad inspekcijskih organa u fokusu sedme sednice

Inspekcijske poslove je obavljalo 5 izvršilaca, jedan inspektor koristi plaćeno odsustvo, a ostali koriste godišnji odmor. Kao efekat izvršenih nadzora urađeno je 46 zapisnika, 3 rešenja o otklanjanju nedostataka , 4 rešenja o oduzimanju robe, 2 rešenja po članu 33. Zakona o inspekcijskom nadzoru. U kontrolama na pijaci u Šapcu doneta su 4 rešenja o uklanjanju robe i to rezanog duvana i polovnih mobilnih telefona-nn licima
Izveštaj sa sa elektronske sednice kolegijuma načelnika Mačvanskog upravnog okruga i načelnika –šefova inspekcijskih službi i samostalnih izvršioca održane u petak 02. jula 2021. godine u 07,30 časova prenosimo u celosti:

Postupajući u skladu sa zakonskom obavezom održavanja sastanaka na mesečnom nivou, a zbog trenutne epidemiološke situacije, načelnik Mačvanskog upravnog okruga Vladan Krasavac je u petak 02. jula 2021.godine održao sedmu sednicu kolegijuma u 2021. godini, u elektronskoj formi. Izveštaj o radu za jun mesec su dostavili svi učesnici elektronske sednice uz navođenje aktivnosti i problema u radu.
Načelnik Odeljenja republičke tržišne inspekcije Miladinka Jovanović, navodi da je izvršeno 46 nadzora, od kojih 43 redovna i 3 vanredna. Doneto je 9 rešenja i to 7 iz redovnog i 2 iz vanrednih nadzora. Oblasti kontrola su: usaglašenosti ručnih električnih trimera za travu;neregistrovani i registrovani subjekti koji nude robu u prodajnim objektima sa ciljem sprečavanja sive ekonomije; usaglašenosti ventilatora sa tehničkim zahtevima; kontrole ograničenja u oglašavanju igara na sreću;kontrole subjekata koji nude robu na pijacama;kontrole zaštite prava intelektualne svojina;usaglašenosti lične zaštitne opreme (šlemovi za bicikle); trgovine na veliko na otkupnom mestu;zaštite stanovništva od izloženosti duvanskom dimu; vanredne kontrole po prijavama potrošača; provera primene protivepidemijskih mera za sprečavanje širenja zarazne bolesti Kovid-19.

Inspekcijske poslove je obavljalo 5 izvršilaca, jedan inspektor koristi plaćeno odsustvo, a ostali koriste godišnji odmor.Kao efekat izvršenih nadzora urađeno je 46 zapisnika, 3 rešenja o otklanjanju nedostataka , 4 rešenja o oduzimanju robe, 2 rešenja po članu 33. Zakona o inspekcijskom nadzoru.Otklanjanje nedostataka zapisnički je konstatovano u jednoj kontroli. Izdato je 5 potvrde o privremeno oduzetoj robi. U vanrednoj kontroli doneto je rešenje o otklanjanju nedostataka pravnom licu zbog nepoštovanja reklamacionog postupka.Doneta su dva rešenja o zabrani obavljanja delatnosti fizičkom licu iz Banje Koviljače i preduzetniku iz Krupnja. U kontrolama na pijaci u Šapcu doneta su 4 rešenja o uklanjanju robe i to rezanog duvana i polovnih mobilnih telefona-nn licima.U konroli uvoznika kaciga za decu donete su korektivne mere na zapisnik.Uvoznik je postupio u roku koji mu je inspektor odredio.U kontrolama igara na sreću doneta su dva rešenja o zabrani oglašavanja pravnim licima.

Načelnik Odeljenja inspektorata za rad Milica Filipović,ističe da je inspekcijske poslove obavljalo 8 inspektora, koji su izvršili 173 kontrole i sve su bile nenajavljeni vanredni inspekcijski nadzori.Na osnovu predstavke pravnog ili fizičkog lica sprovedeno je 26 vanrednih inspekcijskih nadzora. Bez naloga je izvršeno 15 nadzora, 158 je izvršeno sa nalogom,a kontrolnih je bilo 14 nadzora. Inspektori su doneli upravne mere prema 41 registrovanom privrednom subjektu i 1 prema neregistrovanom subjektu. Tokom sprovedenih nadzora doneto je 176 mera za otklanjanje nepravilnosti.Prilikom kontrola registrovanih privrednih subjekata 26 lica je zatečeno na faktičkom radu ,,radu na crno“ i to 24 lica kod registrovanih privrednih subjekata i 2 lica kod neregistrovanih privrednih subjekata.Podneto je 24 prijave za kažnjavanje dela nadziranih privrednih subjekata i to 23 zahteva za pokretanje prekršajnog postupka protiv registrovanih privrednih subjekata i 1 zahtev protiv neregistrovanog privrednog subjekta. Koordinisanih inspekcijskih nadzora sa drugim inspekcijama nije bilo,kao ni pritužbi na rad inspekcije.Vršeni su COVID-19 nadzori kod poslodavaca koji obavljaju delatnost trgovine na malo i ugostiteljsku delatnost.
Republički turistički inspektor Živadin Bošković je izvršio 17 nenajavljenih inspekcijskih nadzora, od kojih su 13 bili vanredni, a 2 su vršena na osnovu predstavke pravnog ili fizičkog lica. Sa nalogom je izvršeno 11 nadzora,a bez naloga 6 nadzora.Broj kontrolnih inspekcijskih nadzora KIZ-2 i KIR-2. Izrečeno je 5 upravnih mera i to 2 registrovanim privrednim subjektima i 3 neregistrovanim privrednim subjektima. Zapisnički je naložena jedna mera za otklanjanje nepravilnosti. U tri slučaja je naložen upis u osnovni registar i zabrana obavljanja delatnosti.Podneto je 6 zahteva za kažnjavanje i to 2 zahteva za pokretanje prekršajnog postupka protiv registrovanih privrednih subjekata i 3 protiv neregistrovanih subjekata. Podneta je jedna krivična prijava protiv registrovanog privrednog subjekta.

Šef Odseka za sanitarni nadzor Vladan Rašić, ističe da je urađeno 540 nadzora, od kojih su 252 redovna,1 75 vanrednih, 110 kontrolnih i 3 službene savetodavne posete. Inspekcijske poslove obavljalo je 3 izvršioca. Evidentirano je 120 obolelih lica, sa 122 lica u kontaktu. Kancelarijskim nadzorom kontrolisana je zdravstvena ispravnost vode za piće iz objekata centralnog vodosnabdevanja, mikrosistema vodosnabdevanja objekata proizvodnje hrane, zdravstvena ispravnost vode u ambulantama i školama uvidom u izveštaje o ispitivanju iz internog monitoringa. Obavljane su pojačane kontrole ciljanih vanrednih nadzora nad objektima pod sanitarnim nadzorom nad primenom protivepidemijskih mera na suzbijanju Kovid epidemije samostalno. Vršeni su uporedo redovni nadzori u objektima prve grupe rizika.

Oblasti nadzora:ugostiteljski objekti i objekti prometa hrane i POU;objekti za negu i ulepšavanje lica i tela; zdravstvena ispravnost vode za piće u objektima od većeg društvenog značaja i u objektima za proizvodnju hrane;lica koja podležu sanitarnom nadzoru (kliconoštvo);nadzor nad imunizacijom određenih kategorija stanovništva;davanje izjava pred prekršajnim sudom u Šapcu i Loznici u vezi podnetih zahteva za pokretanje prekršajnog postupka;nadzor nad objektima proizvodnje flaširanih voda ,dijetetskih i kozmetičkih proizvoda i dečje hrane i kašica;nadzor nad objektima centralnog vodosnabdevanja, seoskih vodovoda ,česmi i izvorišta; objekata zdravstvene i prosvetne delatnosti; sporta i rekreacije;nadzor nad prelaskom lica na graničnim prelazima u Republici Srbiji.

Nedostatak vozila je i dalje veliki problem inspekcije,dva vozila od postojeća tri su za otpis. Pojavljuje se potreba za nabavkom stonih i lap top računara kao i brzih skenera za potrebe E-pisarnice. Problem sa nabavkom tonera je rešen uz pomoć Mačvanskog upravnog okruga.

Šef Odseka veterinarske inspekcije Jasmina Kojičić Stefanović, naglašava da je izvršeno 584 nadzora od kojih su 134 redovni, 450 vanredni i 54 kontrolni. U Budžet Republike Srbije uplaćeno je na ime taksi 2.560.000,00 dinara.Oblasti nadzora:inspekcijski nadzor sprovođenja mera iz Programa mera za 2021. godinu; kontrola obeležavanja svinja i edukacija vlasnika o važnosti sprovođenja zootehničkih mera, preventivnih mera -dezinfekcije,deratizacije objekata za držanje svinja u sprečavanju Afričke kuge svinja;kategorizacija objekata od strane specijalnih timova Uprave za veterinu;promet namirnica animalnog porekla na pijacama. Postupa se i po prijavama građana.Poslove obavlja 10 inspektora.Sprovodi se i kontrola držanja svinja na otvorenom u priobalnom pojasu reke Drine u Crnoj Bari,gde je prisutan rizik zbog kontakta sa divljim svinjama koje su rezervoari virusa Afričke kuge svinja. U Mačvanskom upravnom okrugu za sada jedan objekat strukturno ispunjava sve uslove iz direktiva Evropske Unije i može da izvozi u Evropsku Uniju tako da spada u I kategoriju.U septembru mesecu će još nekoliko objekata ispuniti uslove neophodne za izvoz u Evropsku Uniju.Određeni broj objekata su registrovani po Pravilniku o malim objektima i ne kategorišu se.Predmeti su arhivirani,bez skeniranja,zbog velikog broja predmeta i dokumenata u predmetima. Nedostaje jedno službeno vozilo za inspektora u čijoj je nadležnosti kontrola bezbednosti namirnica ,koji inspekcijske poslove obavlja na području grada Šapca.

Koordinator republičke poljoprivredne inspekcije Goran Bošković navodi da je izvršeno 45 kontrola,od kojih 16 redovnih i 29 vanrednih.Doneta su 2 rešenja iz redovnog nadzora. Veći broj nadzora odnosi se na kontrole u cilju sprečavanja širenja virusa Kovid-19.Inspekcijske poslove obavljaju dva izvršioca.Oblasti kontrole su: uzorkovanje vina sa geoporeklom; provera i overa obrazaca za izvoz vina u EU; kontrola proizvođača rakije, vina, hladnjača i konditora; kontrolisanje dodatnih higijenskih mera i postupaka u cilju sprečavanja ili svođenja na najmanju moguću meru rizika od kontaminacije virusom Kovid-19.

Republički inspektor za zaštitu životne sredine Branislava Tešić,ističe da je izvršeno 13 nadzora,od kojih 5 redovnih i 8 vanrednih.Nadzori su vršeni po zahtevu Uprave za agrarna plaćanja, promet zaštićenih vrsta, seveso, a postupalo se i po predstavkama građana.Kontrolisani su ispunjenost uslova zaštite životne sredine, seveso, zaštita prirode, vazduha, zaštita od buke u životnoj sredini. Inspekcijske poslove je obavljalo 3 izvršioca, s tim da su dva inspektora u toku juna meseca koristili godišnji odmor.

Republički vodni inspektor Dragan Tadić je izvršio 8 inspekcijskih nadzora od kojih 4 redovna i 4 vanredna. Nenajavljenih nadzora bilo je 7, dok je 1 bio najavljen. Doneto je 3 rešenja, od kojih dva za pribavljanje vodnih akata tj.vodne dozvole i jedno rešenje zabrane obavljanja delatnosti -vađenje rečnih nanosa. Podnet je jedan zahtev za pokretanje prekršajnog postupka pred nadležnim sudom u Šapcu zbog nelegalnog vađenja rečnog nanosa sa desne obale reke Drine u Badovincima,opština Bogatić.Inspekcijske kontrole su se odnosile na radne ciljeve i to :izvođenje radova na održavanju stabilnosti obala i korita vodotoka-2 inspekcijska nadzora;vađenje rečnih nanosa -2 inspekcijska nadzora, 1 rešenje i 1 zahtev za pokretanje prekršajnog postupka; snabdevanje vodom, javni i seoski vodovodi i dr.-1 inspekcijski nadzor;za proizvodnju električne energije,MHE i elektrane-2 inspekcijska nadzora i 2 rešenja;zaštita voda , za sakupljanje, odvođenje i prečišćavanje otpadnih voda i zaštitu voda-1 inspekcijski nadzor.

Republički fitosanitarni inspektor Miroslav Aleksić,je sproveo 5 kontrola iz oblasti podignutih višegodišnjih zasada voća ,vinove loze,hmelja i lincure za 2020. godinu.U periodu od 07. do 25. juna 2021. godine koristio je godišnji odmor za 2020. godinu.

Republički šumarski i lovni inspektor Aleksandra Đurković, sa sedištem rada u Šapcu,izvršila je 21 kontrolu od kojih 3 po Zakonu o šumama, 2 po Zakonu o reproduktivnom materijalu šumskog drveća, 15 po Zakonu o zdravlju bilja i 1 po Zakonu o divljači i lovstvu. U drugoj polovini juna meseca koristila je godišnji odmor. Problema u radu nije bilo.

Republički zdravstveni inspektor Ivana Antonijević, je učestvovala u izradi baze podataka privatnih ordinacija, a vršila je i proveru rada privatnih ordinacija koje su brisane iz registra APR-a.Sačinila je izveštaje za AG testiranja u privatnim laboratorijama.
Svi izveštaji su pročitani,pa su se stekli uslovi da sedma sednica kolegijuma bude završena.

ZAKLjUČAK:
Elektronske sednice kolegijuma održavaće se i ubuduće,usled epidemiološke situacije izazvane virusom COVID-19;

Elektronska sednica kolegijuma je završena u 08:30 časova.
Kabinet načelnika Mačvanskog upravnog okruga Vladana Krasavca

Najnoviji broj

18. april 2024.

Најновији број
Verified by Visa MasterCard SecureCode
American Express MaestroCard MasterCard Visa
Banka Intesa