Usvojen operativni plan odbrane od poplava za vode drugog reda
Skoro sve tekuće vode na području opštine Koceljeva imaju bujični režim. Najveći deo ovih voda protekne u vidu poplavnih talasa, najčešće u proleće i u zimu, dok je vode u njihovim koritima veoma malo u vegetacionom periodu
Na drugoj sednici Opštinskog veća Koceljeva usvojen je, između ostalog, operativni plan odbrane od poplava za vode drugog reda na području ove lokalne samouprave za 2025.godinu.
Usvajanje ovog dokumenta je zakonska obaveza i sadrži podatke neophodne za efikasno sprovođenje odbrane od poplava, kriterijume za proglašenje odbrane od poplava, imena rukovodilaca i nazive subjekata, način uzbunjivanja i obaveštavanja.
–Cilj izrade operativnog plana je da se identifikuju opasnosti, izvori i oblici ugroženosti, mogući efekti i posledice, procene ugroženosti rizika, sagledavanje sredstava i preventivnih mera, odgovor na opasnost izazvanu elementarnim nepogodama itd. koji se odnose na zaštitu i spasavanje života i zdravlja ljudi, zaštitu materijalnih i kulturnih dobara i životne sredine. Plan se odnosi isključivo na vodotokove drugog reda i u budžetu opštine Koceljeva predviđena su određena sredstva za eventualnu potrebu za direktno reagovanje u kritičnim situacijama. To nisu velika sredstva niti su investiciona- pojasnio je načelnik nadležnog odeljenja u opštinskoj upravi Miodrag Tadić.
Vesna Bošković
Skoro sve tekuće vode na području opštine Koceljeva imaju bujični režim. Najveći deo ovih voda protekne u vidu poplavnih talasa, najčešće u proleće i u zimu, dok je vode u njihovim koritima veoma malo u vegetacionom periodu.
Pojava velikih voda je posledica većih intenzivnih padavina, naglog topljenja snega, izrazitijeg nagiba terena, meandriranja svih ravničarskih tokova u rečnoj mreži, postojanje povećanih erozivnih procesa i uništavanje šumskog pokrivača. Nagle poplave postaju sve učestalije, intenzivnije, a u stanju su da u najkraćem roku i manje rečne tokove pretvore u rušilačke bujice i erozivne procese koje mogu ugroziti ljudske živote i materijalna dobra.
2022.i 2023.godine , tokom maja i juna meseca, bujične poplave napravile su velike štete na putnoj infrastrukturi i privatnim domaćinstvima i nagnale nadležne da proglase vanrednu situaciju na delu teritorije koceljevačke opštine.
Vesna Bošković
VANREDNA SITUACIJA JOŠ UVEK NA SNAZI O radu Štaba za vanredne situacije govorili su i članovi veća na nedavno održanoj sednici na kojoj je istaknuto da je prošle godine ovu opštinu pogodila suša i ozbiljni problemi u vodosnabdevanju te da je vanredna situacija, koja je još uvek na snazi, uvedene 11.juna.
–Zbog problema sa sušom prošle godine uveli smo vanrednu situaciju jer su nastali problemi sa vodosnabdevanjem i rešavanje istih. Štab je prošle godine održao 12 sednica. Na prvoj je predsedniku opštine upućen predlog za uvođenje vanredne situacije a sednice koje su se potom nizale odnosile su se na rešavanje problema nastalih u vodosnabdevanju. I dalje je na snazi vanredna situacija i mi i dalje imamo problema, ali se nadamo da će se naći neko trajnije rešenje i svakako se radi na tome- rekao je Branko Đurić, sekretar Opštinskog veća.
Na sednici se diskutovalo o radu za prošlu kao i programu za tekuću godinu koceljevačke Vlade, zatim o kvartalnom izveštaju o realiziciji Programa za rad Saveta za koordinaciju poslova bezbednosti saobraćaja na području koceljevačke opštine za poslednja tri meseca protekle godine, a usvojeni su i zaključci o davanju saglasnosti na Program održavanja javne rasvete kao i o sprovođenju javne rasprave o nacrtu Strategije bezbednosti saobraćaja za period od 2025-2030 sa Akcionim planom za period od 2025-2027 na teritoriji opštine Koceljeva.