Медицинска школа “Др Андра Јовановић” добитник Светосавске награде
Поносни на признања, постигнућа, традицију и квалитет
„Медицинска школа „Др Андра Јовановић“, са традицијом дугом 77 година, једна је од три најстарије медицинске школе у земљи. Данас је то модерна средња стручна школа, верификована за дванаест образовних профила из подручја рада Здравство и социјална заштита. Аутентични смо по високо-унапређеним условима рада и то захваљујући интензивном уређењу школског простора и набавци савремених наставних средстава и опреме по највишим стандардима струке“, истакла је директорка школе Биљана Ђукнић
Медицинска школа ,,Др Андра Јовановић“ Шабац добитник је Светосавске награде, највишег признања Министарства просвете, науке и технолошког развоја које се додељује заслужним појединцима и установама. Министарка образовања др Славица Ђукић Дејановић уручила је признање директорки шабачке школе, Биљани Ђукнић, 27. јануара, на Савиндан у Влади Републике Србије. Медицинска школа награђена је за изузетне резултате у области образовања и васпитања. О признању, постигнућима, плановима разговарали смо са директорком Медицинске школе Биљаном Ђукнић.
Медицинска школа ,,Др Андра Јовановић“ Шабац један је од добитника Светосавске награде, највишег признања Министарства просвете које се додељује заслужним појединцима и установама. Колика је част и привилегија бити на челу образовне установе чији рад је препознало и Министарство просвете, науке и технолошког развоја? Ова награда потврда је да је Медицинска школа у Шапцу препознатљиво име у просветном систему. Комисија која је одлучивала о овогодишњим лауреатима вредновала је озбиљна постигнућа у професионалном раду, квалитет наставног процеса и чињеницу да је ово једна од најопремљенијих средњих стручних школа у Западној Србији, за коју се при упису увек тражи место више.
Поносна сам на свој колектив и ученике јер су својим радом и постигнућима Медицинској школи омогућили да понесе ово значајно признање. Велика је част наћи се међу најистакнутијим појединцима и установама из образовног система у згради Владе Републике Србије, где је ово признање школи уручено. Наравно, поред привилегије да у име своје установе примим ову награду, припала ми је и одговорност да у наредном периоду кроз организацију рада оправдам поверење које нам је Министарство просвете указало. Награда је потврда успешног вишедеценијског рада, али и обавеза да у наредном периоду и даље пружамо свој максимум у образовању младих људи и останемо препознатљиви као квалитетна и репрезентативна средња стручна школа из области здравства и социјалне заштите.
Фото: "Глас Подриња"
У образложењу награде наведено је да је Медицинска школа “Др Андра Јовановић” препозната у Србији као школа са одличним условима за образовање ученика, те да они постижу изванредне услове током свог школовања, али и касније током академског школовања. Медицинска школа „Др Андра Јовановић“, са традицијом дугом 77 година, једна је од три најстарије медицинске школе у земљи. Данас је то модерна средња стручна школа, верификована за дванаест образовних профила из подручја рада Здравство и социјална заштита, а тренутно остварује образовно-васпитну делатност у осам смерова за 830 ученика, у 28 одељења. Аутентични смо по високо-унапређеним условима рада и то захваљујући интензивном уређењу школског простора и набавци савремених наставних средстава и опреме по највишим стандардима струке.
И Министарство просвете је препознало квалитетну наставну опрему и стручан кадар којим располажемо, те смо 2020. године проглашени за регионални тренинг-центар у области здравства. Наша опрема врхунског нивоа даје ученицима могућност да стичу вештине неопходне за извођење позива за који се школују. Пратимо њихова постигнућа по завршеном средњошколском образовању и подаци у последњих неколико година говоре да преко 65% наших ученика наставља школовање на некој од високообразовних институција у држави. Ученици су оспособљени за рад у здравственим установама од којих добијамо повратне информације да се истичу, како по вештинама за обављање свог позива, тако и по одговорном односу према раду.
Фото: "Глас Подриња"
Иза успеха ученика, стоји и посвећеност наставног и ненаставног кадра школе. Да ли је синегија свих укључених у рад Медицинске школе, уз ученике и родитеље заслужна за успех? Да би један колектив постигао изузетне резултате, мишљења сам да је неопходно да постоји квалитетна радна атмосфера, међусобно подржавање, и поштовање. Трудим се да својим личним примером и стварањем подстицајне радне атмосфере у колективу допринесем да се одрже управо такви односи. Имамо добру сарадњу са родитељима наших ученика и у школи постоји правило да се све важне одлуке у вези са ученицима доносе и анкетирањем родитеља.
Школа је позната по бројним секцијама, практичној настави, али и хуманитарном раду. Секције омогућавају ђацима да исакажу своје таленте, вештине, а хуманитарни рад да буду прави представници медицинске професије и добри људи. Како видите значај образовања и васпитања младих људи у овим областима? Поносни смо на признања освојена на републичким такмичењима из стручних и општеобразовних предмета и наравно, незаобилазне спортске успехе, по којима смо једна од најтрофејнијих школа у Србији. Ови успеси резултат су рада чак 27 школских секција Једна од њих - новинарска, изнедрила је часопис „Мedicus“, са јубиларних двадесет година рада и неколико републичких награда, а управо ових дана је проглашен најбољим средњошколским часописом у земљи, од стране Друштва за српски језик и књижевност Србије.
Фото: "Глас Подриња"
Препознатљиви смо по промовисању здравих животних стилова, неговању хуманитарних вредности и волонтеризма, ширењу еколошке свести, улагању у културни, спортски и друштвени активизам својих ученика. Ученички парламент годинама уназад са организацијама „Хумано срце Шапца“ и „Каритас“ спроводи акције сакупљања основних намирница за децу у установама социјалне заштите и за угрожене категорије становништва. Производња фармацеутских производа, акција осмомартовског даривања поклона чланицама Удружења параплегичара и Савеза слепих и слабовидих, дугогодишње су акције којим школа код ученика развија емпатију и бригу о другима. Школа са Црвеним крстом, Домом здравља „Др Драга Љочић“ и Заводом за јавно здравље сваког септембра учествује у обележавању Светског дана прве помоћи и других важних датума из Календара здравља.
Школа је учествовала у бројним пројектима у протеклом периоду, што је допринело побољшању квалитета образовања, али и повезаности са локалном заједницом. За ову награду, од осталих пријављених, издвојило нас је учешће у бројним пројектима. Школа је у сарадњи са Министарством за рад, запошљавање, борачка и социјална питања, Градом Шапцем и Удружењем параплегичара Мачванског округа реализовала пројекат уградње лифта, под називом „Без баријере до образовања“. Проласком на конкурсу Групе за образовање за опремање иновативног и мултидисциплинарног простора за ученике и наставнике, Медицинска школа отворила је први Мејкерс лаб у Шапцу.
Посебно истичемо Програм модернизације школа у сарадњи Министарства просвете, науке и технолошког развоја и Европске инвестиционе банке, којим смо 2022. године добили средства у износу од 300.000 евра за набавку опреме за кабинете и тиме испунили критеријуме за стицање статуса тренинг-центра. У вези са тим направили смо корак ка неформалном образовању, тако да је школа у последњих годину дана израдила шест програма за шест обука којима је код Министарства Просвете и Агенције за квалификације РС аплицирала за стицање статуса јавно признатог организатора активности образовања одраслих (ЈПОА). Такође, учесници смо међународног пројекта „Унапређивање квалитета стручног образовања кроз јачање улоге организатора практичне наставе” у организацији Образовног форума регионалног пројекта ОеАД-а Аустрија, подржаног од стране Министарства просвете.
Фото: "Глас Подриња"
Дугогодишња сарадња са здравственим установама, привредницима, хуманитарним и организацијама из домена социјалне заштите важан је сегмент у раду Медицинске школе. Школа има вишедеценијску сарадњу са здравственим установама и другим социјалним партнерима – Општа болница „Др Лаза Лазаревић“, Дом здравља „Др Драга Љочић“, Завод за јавно здравље, Геронтолошки центар, Медицинска лабораторија „Здравље“ и Дом здравља „Здравље“, Хемофарм, апотека „Мелиса“, Стоматолошка ординација МИС Дентал, Лабораторија за зубну технику „Р Дентал“, Козметички салон „Холидеј“, Црвени крст Шабац, Удружење параплегичара Мачванског округа, Каритас Шабац, Ротари-клуб Шабац, Фондација „Хумано срце Шапца“. Такође, истичемо сарадњу са Градском управом града Шапца и Удружењем медицинских школа Србије јер при конкурсу за добијање Светосавске награде сви наши социјални партнери су нас свесрдно подржали својим препорукама.
Да ли награда обавезује Медицинску школу да и у наредном периоду постиже изузетне резултате у области образовања и васпитања, негује знање? Свака награда даје енергију и вољу за даље напредовање, а у области образовања то је увек могуће. У наредном периоду планирамо да развијемо међународни пројекат сарадње са медицинским школама из региона, да угостимо ученике и запослене других медицинских школа и да наставимо реконструкцију школског објекта и даље унапређење ентеријера и екстеријера школе. Поносни смо на чињеницу да свим наведеним утичемо да су до сада нашу школу уписивали најбољи ученици из Мачванског округа, а по плану уписа очекујемо да их у јулу 2024. године примимо у следеће образовне профиле – фармацеутски техничар, санитарно-еколошки техничар, медицинска сестра-техничар, зубни техничар, козметички техничар. Радујемо се доласку осмака са којима ћемо исписивати странице нових школских успеха.