“ТАМНАВСКИ ОПАНЧИЋИ” ПРИКУПИЛИ ПРЕКО ТОНУ РЕЦИКЛАЖНОГ ОТПАДА
Фолклор није само игра
Наша примарна улога јесте преношење баштине на нове нараштаје. Али, то никако није само и искључиво број научених корака или сазнања о обичајима. Сматрамо да свака епоха има неку своју специфичност. Зато мерна јединица љубави према својој земљи може бити и брига о њеним природним богатствима, о заштити река, језера, планина, шума...
Деца из фолклорне групе “Тамнавски опанчићи” из Коцељеве су у протеклих неколико месеци у својим домаћинствима прикупили преко тону пластичних флаша, алуминијумских лименки, стакла и картона. На идеју су дошли након што су сазнали да то чине запослени у производном погону фирме “Нова интимо” у овој вароши.
–Из разговора са представницом ове друштвено одговорне фирме сазнали смо да је могуће организовати се тако да се ове сировине прикупљају известан период а потом их транспортује једно од предузећа које се бави рециклажом. Дошли смо на идеју да се укључимо у овај процес и да акција не буде орочена- кажу у овој фолклорној групи основаној пре нешто више од годину ипо дана, која окупља око сто чланова школског и предшколског узраста.
Основна улога ове групе јесте очување и неговање српске традиције и културе.
–Наша примарна улога јесте преношење баштине на нове нараштаје. Али, то никако није само и искључиво број научених корака или сазнања о обичајима. Сматрамо да свака епоха има неку своју специфичност. Зато мерна јединица љубави према својој земљи може бити и брига о њеним природним богатствима, о заштити река, језера, планина, шума...- додају представници “опанчића”.
Децу је потребно едуковати. Међутим, то није довољно. За њих је важно да се образаца понашања које им као пожељне пласирају, одрасли и сами придржавају. Зато не чуди што су малишани који живе у стамбеним зградама направила неку врсту “рециклажног дворишта” како би анимирали комшије да учествују у њиховој акцији, да прикљупају и врше селекцију те да пластични, стаклени и други отпад одлажу у посебне вреће.
–Нашим комшијама је то било симпатично. Укључили су се у нашу акцију, подржали су нас. Није тешко размишљати о раздвајању смећа. Наша планета је постала веома загађена. На све стране су пластичне флаше, кесе. Пуне су их реке. Загађујемо нашу земљу и на тај начин је уништавамо. То може да се промени. Али, свако мора да почне у својој кући, у својој згради или улици. Онда може свима да нам буде боље и да живимо у некој лепшој и чистијој средини- сматрају мали фолклораши.
Иако рециклажне сировине имају веома ниску откупну цену, деца не одустају од идеје да и на овај начин прикупе одређену суму новца за набавку неопходне опреме за фолклор. Додају да спајају лепо и корисно и да би свако требао да размишља на тај начин, да крене од свог дворишта па да у њему селектовањем и прикупљањем рециклажног отпада направи ред.
–Свесни смо да појединачни примери овог типа неће спасити планету. Али, морамо се освестити и од нечега, у неком тренутку кренути. Долазе нове генерације које можда могу да буду много боље од нас, одраслих. Да би се то догодило са њима треба радити на свим пољима. А једно од важних јесте свакако екологија, буђење свести код људи и укључивање шире друштвене заједнице- напомињу представници фолклорне групе и верују да ће се ствари у њиховој средини померити са мртве тачке када буде изграђена и стављена у функцију регионална депонија у Каленићу.
До тада преостаје им да наставе да на свој начин чувају животну средину, брину о простору на којем живе и ту бригу преносе на најближе окружење, надајући се да ће својим примером подстаћи ширу друштвену заједницу да размишља о рециклажи и укључи се у селектовање отпада.