Info

Berza

 • amso 600 ▼ -20,00%
 • amsopb 650 ⚫ 0,00%
 • dnos 3.000 ⚫ 0,00%
 • gfom 310 ▼ -8,82%
 • gfso 600 ▼ -23,76%
 • gsfd 510 ▼ -0,20%
 • impl 3.065 ▼ -5,11%
 • jesv 5.800 ▲ 5,45%
 • jmbn 5.105 ⚫ 0,00%
 • lsta 557 ▼ -15,99%
 • mtlc 1.770 ▲ 1,14%
 • niis 569 ▼ -0,52%
 • tgas 11.671 ▼ -2,74%
 • thhm 192 ▲ 1,05%
 • utsi 1.251 ▼ -34,16%
(9. maj 2019.)
SALKO KARADAREVIĆ, PREDSEDNIK INICIJATIVE
SELO-GRAD, O GRAĐANSKIM PROTESTIMA, NADREALNOJ
I REALNOJ SRBIJI I UČEŠĆU U LOKALNOJ VLASTI

SPONA IZMEĐU GRAĐANA I LOKALNE VLASTI

– Moramo se dobro čuti i razumeti, izgubili smo mnogo vremena. Slobodu ćemo osvojiti mirnim protestima u kojima moramo da pokažemo kreativnost i ideje kojima ćemo oboriti ovaj nakaradni režim. Naš najvažniji resurs su ljudi i zato sam pozvao građane da se zajedno borimo, kaže Salko Karadarević
SPONA IZMEĐU GRAĐANA I LOKALNE VLASTI
U Srbiji vladaju tri antipolitička principa – strah, posebno strah da se ne izgubi posao, ravnodušnost i osećaj nemoći. Ali najsvesniji deo građana, koji je i pokrenuo proteste, polako oslobađa ljude strahova, što potvrđuje činjenica da protesti toliko dugo traju. Građanska Srbija zahteva slobodne i fer izbore i medije, ali i otvaranje dijaloga između vlasti i opozicije.
Protesti u Šapcu okupljaju građane svakog petka, a od prvog dana, članovi Inicijative selo-grad aktivno učestvuju u njihovoj organizaciji. Predsednik ovog političkog pokreta Salko Karadarević smatra da građani efikasno moraju da odgovore na jasne namere Vučićevog režima da vladavinu prava pretvori u samovolju, podelu vlasti u sopstvenu vlast i tako sebe ustoliči kao diktatora koji nije ograničen nikakvim institucionalnim okvirima kao što su ustav, zakon ili običaji. Karadarević je jedan od retkih šabačkih političara koji je govorio na protestu i pozvao građane da svojim idejama i energijom pomognu izvlačenju Srbije iz nevolja i nesrećnih okolnosti koje su je zadesile.
Aleksandar Vućić brani slobodu medija od građana koji traže poštovanje zakona. Realnost je dovedena do apsurda u kom je napredovanje - nazadovanje. Mislite li da ovu nadrealnu situaciju mogu rešiti građanski protesti?
- Republička vlast svakodnevno huška građane jedne protiv drugih i to je opasno. Sistem je urušen, instutucije ne fukcionišu, represivni aparat radi punom parom. Rezultat toga je gašenje slobodne misli i slobode kao trajne vrednosti. U društvu koje nema ni slobodu ni istinu, od ljudi prave moralne nakaze. Sve to zbog jednog čoveka i njegove svite. Zato pitam građane da li to treba da gledamo i podnosimo ili da ustanemo protiv toga i jasno kažemo: hoćemo da živimo kao sav normalan i pristojan svet! Moramo se dobro čuti i razumeti, izgubili smo mnogo vremena. Slobodu ćemo osvojiti mirnim protestima u kojima moramo da pokažemo kreativnost i ideje kojima ćemo oboriti ovaj nakaradni režim. Naš najvažniji resurs su ljudi i zato sam pozvao građane da se zajedno borimo.
Protesti moraju trajati dok se ne ispune zahtevi koji su svetinja demokratije. Na fer i poštenim izborima sigurno ćemo pobediti Vučića jer je to sudbina diktatora, ubice demokratije i svih vrednosti za koje se zalaže civilizovan svet.
Posebno su mi zanimljivi njegovi sledbenici koje sam kategorisao u tri grupe. Prvu čine njegovi funkcioneri, direktori javnih preduzeća i poverenici. Svi oni imaju na desetine afera zbog čega će odgovarati pred organima pravosuđa, a lustracija ovog puta neće izostati. Druga grupa Vučićevih sledbenika su takozvani žestoki momci, odnosno kriminalci koji će, dok je Srpska napredna stranka na vlasti, biti slobodni građani. Treća kategorija su ljudi koji ne svojom voljom odlaze na mitinge laži. To su ljudi sa kojima treba da razgovaramo, naše komšije, prijatelji i drugari, kojima ćemo, kada ostvarimo cilj, vratiti dostojanstvo. Moramo biti strpljivi, mudri i istrajni.
U nazivu pokreta koji predvodite ključna reč je “inicijativa”. Šta ste do sada pokrenuli?
- Inicirali smo nekoliko važnih tema za naš grad. U raznim resornim odborima lokalne uprave dali smo kvalitetne predloge u oblasti rodne ravnopravnosti, očuvanja vrednosti porodice, položaja mladih i starih osoba, statusa izbeglih i raseljenih lica, suzbijanja maloletničkog prosjačenja i borbe protiv siromaštva. Sve su to stvarne i životne teme. Ne zanima nas “visoka politika“ već život “običnih” Šapčana. Svakodnevno u moju kancelariju dolaze naši sugrađani. Sa voljom i velikim interesovanjem ih saslušam i veoma često, na osnovu njihovih priča i iskustava, dolazimo do ideja za rešavanje lokalnih problema.
Prepoznatljivi ste po čestim istupanjima u odbrani interesa poljoprivrednika. Kakva je saradnja sa njima i da li mislite da jedan lokalni pokret može da doprinese boljitku u selima?
- Mi smo organizacija koja je izdala najviše saopštenja za javnost i konferencija za medije o temama u oblasti života u selima. Naš odbornik Dragan Stanković je istinski borac za poboljšanje kvaliteta života i opstanka sela. Politika Inicijative selo-grad je pobedila na izborima za Savet Mesne zajednice “Zminjak-Skrađani”, građani su podržali politiku decentralizacije, jedinstva, odgovornosti, razgovora, realnih mogućnosti i opšteg interesa za selo. I zato sa ponosom ističem da je Savet MZ “Zminjak-Skrađani” dobio Aprilsku nagradu grada Šapca u kategoriji Razvoj sela, poljoprivrede i mesnih zajednica kao središta odlučivanja ljudi o poboljšanju uslova života i rada. To je najviše priznanje koje ovaj grad dodeljuje.
Praktikujete udruživanje sa različitim organizacijama i pokretima. Kakva su iskustva?
- Želimo veće učešće građana u društvenom i političkom života našeg grada. Smatram da imamo dovoljno iskustva u vođenju i funkcionisanju grada i zato smo pozvali udruženja građana da nam se pridruže, da zajedno, bez političkih partija damo novu dimenziju angažovanja u zajednici. Do sada smo potpisali sporazum o saradnji sa Udruženjem vojnih penzionera Srbije Gradski odbor Šabac i Udruženjem mladih ”UM”, čiji članovi uskoro pokreću inicijativu o peticiji za premeštanje kockarnica iz centralnih gradskih ulica. To je hrabra ideja mladih ljudi iz UM-a i ujedno zadatak Incijative selo-grad da je kroz institucije zakonodavne i izvršne lokalne vlasti ostvari. Eto najboljeg primera uloge Inicijative selo-grad, da bude spona između građana i lokalne vlasti.
Deo ste lokalne vlasti. Na koji način ostvarujete interese pokreta kojim rukovodite i građana koje zastupate?
- Naša koalicija je stabilna porodica. Naravno, kao i u svakoj porodici bude trzavica, ali mi to brzo rešavamo i usresređujemo se ka našem cilju, a to je naš Šabac. Iako je odnos države prema gradu ne samo nekorektan, već bez presedana, uz ogroman dug Republike prema Gradu, ignorisanje ministara i njihovih necivilizacijskih poruka rukovodstvu Šapca, uz lažne optužbe tužibaba iz redova lokalnog SNS-a koje su prouzrokovale razne kontrole republičkih inspekcija sa unapred donetim rešenjima, mi uspevamo da projektima, štednjom, dobrim menadžmentom i odgovornim političkim odlukama razvijamo naš grad. Kreirali smo ozbiljan budžet, grad će ove godine dobiti nov izgled, kao moderan evropski grad.
Nismo zaboravili ni sela koja putem neposrednog izjašnjavanja mogu da rešavaju infrastrukturne probleme. Znamo da to nije dovoljno i zajedno sa meštanima sela tragamo za prihvatljivim modelom. Imamo najavu novih investicija što automatski znači nova radna mesta i bolji život naših sugrađana.

Najnoviji broj

12. mart 2020.

Најновији број
Verified by Visa MasterCard SecureCode
American Express MaestroCard MasterCard Visa
Banka Intesa