KARITAS ŠABAC ZAVRŠIO USPEŠNO PROJEKAT U OBLASTI SOCIJALNOG PREDUZETNIŠTVA
Zaposleno 25 osoba sa invaliditetom
Ova akcija je deo globalnog projekta „Podrške Evropske unije aktivnom uključivanju mladih“, ukupne vrednosti 4,7 miliona evra, istakao državni sekretar u Ministarstvu za rad, boračka i socijalna pitanja Mirko Janjić, prilikom nedavne završne konferencije projekta „Socijalno preduzetništvo kao sredstvo za borbu protiv socijalne isključivosti i siromaštva“, vrednog 205.555,24 evra u Avliji održivog razvoja u Bogatiću. Osim Karitasa, Ministarstva i opština Bogatić dala i daje punu podršku ovako značajnom projektu i tako će biti u buduće, objasnio predsednik ove lokalne samouprave Milan Damnjanović
Završna konferencija projekta „Socijalno preduzetništvo kao sredstvo za borbu protiv socijalne isključivosti i siromaštva“, održana je prošlog petka na imanju „Karitasa“ Šabac u Avliji održivog razvoja Bogatić.Nosilac je bio Karitas Šabac, a partneri Opština Bogatić i konzorcijum socijalnih kooperativa KOSM iz Italije. Trajao je dve i po godine, a njegova vrednost je bila 205.555,24 evra. Ovom prilikom, gostujući na prigodnoj manifestaciji, povodom završetka projekta, državni sekretar u Ministarstvu za rad, boračka i socijalna pitanja Mirko Janjić je između ostalog istakao da Ministarstvo daje punu podršku osobama sa invaliditetom, njihovom ekonomskom osnaživanju i društvenoj integraciji, što skupa smatraju poslovima od izuzetne važnosti.
"Glas Podrinja"
On je naglasio da se do kraja godine očekuju zakonske izmene u oblasti socijalnog preduzetništva, koje će dati značajan impuls novom talasu razvoja ove važne delatnosti. - Ponosni smo što je Bogatić prepoznat kao sredina koja pruža podršku ovako značajnim projektima i sa takvom praksom ćemo nastaviti, poručio je u ime domaćina predsednik ove lokalne samouprave Milan Damnjanović, pozdravljajući brojne goste. Stanislav Hočevar, predsednik Karitasa u Srbiji, naglasio je veliki značaj projekta, a kao primer dobrog rešenja naveo zapošljavanje 25 osoba iz društveno ugroženih grupa, od kojih su polovina sa mentalnim smetnjama i intelektualnim poteškoćama u dva preduzeća u Bogatiću i Šapcu. Druge rezultate projekta predstavio je Miroljub Nikolić, direktor Karitasa Šabac. Naglasio je da su tokom implementacije projekta osnovana dva preduzeća za profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba sa invaliditetom, „Socijalna sinergija“ u Šapcu i „Avlija održinog razvoja“ u Bogatiću, čime je znatno izmenjena slika socijalnog preduzetništva u dve lokalne samouprave. - Održano je 10 različitih obuka za profesionalnu rehabilitaciju osoba sa invaliditetom na kojima je ukupno 60 polaznika dobilo priliku da stekne određena znaanja i kompetencije uz pomoć kojih će lakše doći do zaposlenja, a neki od njih već su u radnom odnosu, potencirao je Nikolić. O ovoj temi šire su govorili Dina Rakin iz Koalicije za razvoj socijalne ekonomije, Mikela Vogrig iz konzorcijuma COSM i Ivana Stančić „SMART kolektiv“. Svim polaznicima koji su uspešno završili obuke uručeni su sertifikati.