23. novembar 2023.23. nov 2023.
Foto: "Glas Podrinja"

Foto: "Glas Podrinja"

ŽIVAN BAJIĆ, KANDIDAT ZA NARODNOG POSLANIKA SNS IZ ŠAPCA

Drugi mandat privilegija, ali i odgovornost

Priliku da budem poslanik i u drugom mandatu shvatam kao potvrdu da taj posao nisam radio loše, i da je to prepoznala i stranka, kao i građani koji su učestvovali u predlaganju kandidata. Važno je da Šabac u budućnosti postane univerzitetski grad, ali da se obrazovni smerovi otvaraju u saradnji sa investitorima, da studenti dobijaju stipendije i da počnu da rade pre završetka fakulteta
Za Šapčanina Živana Bajića izvesno je da će biti narodni poslanik u republičkom parlamentu, jer se nalazi na 43. poziciji na izbornoj listi „Aleksandar Vučić – Srbija ne sme da stane“. Ovo bi mu bio drugi poslanički mandat. Po struci je doktor ekonomskih nauka, a u Srpskoj naprednoj stranci je predsednik šabačkog odbora. Za „Glas Podrinja“ govori o dosadašnjem poslaničkom iskustvu, na koji način će svoj grad zastupati u Narodnoj skupštini u naredne četiri godine, ali i kako vidi Šabac u budućnosti.

Da li ste zadovoljni načinom na koji ste sebe, stranku i Šabac predstavljali u svom prvom poslaničkom mandatu u Narodnoj skupštini?
– Iako je mandat bio skraćen zbog vanrednih parlamentarnih izbora, zadovoljan sam. Bio sam član Odbora za privredu i Odbora za obrazovanje i to su oblasti koje su mi bliske, pogotovo privreda. Iskustvo u privredi sam stekao kao direktor banke i direktor fabrike obuće, a do imenovanja za narodnog poslanika u prethodnom mandatu, bio sam član Gradskog veća grada Šapca zadužen za privredu. Sve ove pozicije su mi pomogle da sagledam gde ima mesta za napredak. Potrudio sam se da utičem na smer pravljenja novih planova za podsticanje direktnih stranih investicija i to tako što bi se više uključila domaća preduzeća u njihov lanac poslovanja. Skupština je u ovom periodu donela veliki broj važnih zakona koji se tiču razvoja Srbije. Usvojen je i rebalans budžeta kojim je predviđeno povećanje penzija, plata u zdravstvu i jednokratna pomoć majkama dece do 16 godina. Srećan sam što sam bio deo toga.

Koliko Vam znači što imate priliku da budete poslanik i u drugom mandatu?
– Privilegija je biti narodni poslanik. Istovremeno je i velika obaveza i odgovornost. Priliku da budem poslanik i u drugom mandatu shvatam kao potvrdu da taj posao nisam radio loše, i da je to prepoznala i stranka, kao i građani koji su učestvovali u predlaganju kandidata. Trudiću se da ponovo budem član odbora čiji rad mi je blizak, naročito Odbora za privredu. Smatram da tu mogu da dam svoj maksimalan doprinos.

Politiku sam video kao šansu da uz iskustvo koje imam, dam svoj doprinos sredini u kojoj živim i svojim sugrađanima. Verujem da se borim za pravu stvar


Na koji način ćete zastupati Šabac i Mačvanski okrug u predstojećem sazivu Narodne skupštine?
– Jedan od najvažnijih projekata koji je država uradila u našem kraju, bez sumnje je auto–put od Rume do Šapca. Ne postoji oblast koja neće osetiti prednosti ovakve državne investicije. Već osećamo svi koliko nam je ova deonica bila potrebna, a čekali smo je decenijama. U toku je izgradnja brze saobraćajnice od Šapca do Loznice. Sve to pozitivno se odražava i na privredu Šapca i Mačvanskog okruga. Naš grad sada ima još više uslova za razvoj. To je ono što novi investitori, i to oni koji razmišljaju da ulože u Srbiju, treba da saznaju. U tom smislu, potrudiću se da Šabac i naš okrug na najbolji mogući način promovišem kao raj za investitore, a oni s druge strane kod nas da otvaraju nova radna mesta. Kao što sam ranije napomenuo, pre ulaska u politiku imao sam karijeru, a moji roditelji su preduzetnici već 30 godina. Politiku sam video kao šansu da uz iskustvo koje imam, dam svoj doprinos sredini u kojoj živim i svojim sugrađanima. Verujem da se borim za pravu stvar.

Foto: "Glas Podrinja"


Gde se još može unaprediti saradnja Republike i grada?
– U prošloj predizbornoj kampanji isticali smo da Šabac i država moraju da budu partneri. To se pre tri godine i dogodilo. Šabac je od tada postao neprepoznatljiv, pre svega zbog prilike koja je gradu pružena kroz saradnju sa republikom. Država se bavi ravnomernim razvojem zemlje, a mi smo dobili najveću podršku u vidu auto–puta koji je bio višedecenijski san i nije to sve što smo dobili od države. U svakom trenutku imamo na koga da se oslonimo i da budemo sigurni da je komunikacija dvosmerna. Na nama u Šapcu je da to nadgradimo, da razvijamo, da našim sugrađanima omogućimo da rade u firmama koje su kod nas otvorene, da obezbedimo obrazovan kadar. Stopa nezaposlenosti u Šapcu je na istorijskom minimumu. Ljudi mogu da biraju gde će da rade. Šabac je postao jedno od najlepših mesta za život u Srbiji.

Teški uslovi rada u parlamentu
– Uslovi za rad u republičkom parlamentu su nekada bili na granici nemogućeg, zbog toga što su predstavnici opozicije na svaki način pokušavali da poremete rad skupštine. Duvali su u pištaljke i vuvuzele, hodali po klupama. Bila nam je u nekim trenucima i ugrožena bezbednost. Srećan sam što sam tada pripadao drugoj strani, koja je pokazala pristojnost, odgovornost i poštovanje prema najvišem zakonodavnom telu u našoj zemlji. Nadam se da više nećemo morati da gledamo nemile scene i da ćemo moći da se posvetimo konstruktivnom dijalogu.


Kakva je Vaša vizija Šapca u budućnosti?
– Ako imamo u vidu šta je sve urađeno u protekle tri godine, kao i to šta imamo u planu za naš grad do 2027. godine, na čelu sa Srpskom naprednom strankom, Šabac će zaista postati grad budućnosti. Došli su nam investitori sa visokosofisticiranim tehnologijama i pokazala se potreba za visokoobrazovanim kadrovima: inženjerima, programerima, arhitektama. Važno je da Šabac u budućnosti postane univerzitetski grad, ali da se obrazovni smerovi otvaraju u saradnji sa investitorima, da studenti dobijaju stipendije i da počnu da rade pre završetka fakulteta. Umesto u Beogradu, u Šapcu bi mogli da studiraju mladi ljudi iz Loznice i Bosne i Hercegovine. Važno je i što se sve više potencira na tome da grad izađe na reku. Dobijamo Međunarodno putničko pristanište, uređuje se Dudara koja će postati zelena oaza. Svi gradovi koji izlaze na reku su srećni gradovi. Šabac je jedan od njih.
M.M.

Najnoviji broj

23. maj 2024.

Најновији број
Verified by Visa MasterCard SecureCode
American Express MaestroCard MasterCard Visa
Banka Intesa