Матија Миловановић, помоћник председника Општине Богатић
Инвестициони пројекти успешно реализовани
Током реализације инвестиција посебна пажња усмерена је на равномерну заступљеност месних заједница. Реконструкција путева на подручју општине Богатић, као и установа предшколског и школског васпитања, проширење водоводне мреже и наставак топлификације, неки су од значајних пројеката
Помоћник председника Општине Богатић Матија Миловановић истиче да је локална самоуправа у текућој години уложила максималне напоре да оправда и испуни очекивања суграђана. Напомиње да је за инвестиоциона улагања опредељен велики део буџета, те да је већина предвиђених пројеката успешно реализована.
-Трудили смо се да путну и комуналну инфраструктуру додатно унапредимо кроз асфалтирање и шљунчење путева, изградњу тротоара, постављање лед расвете, радове на водоводној мрежи, реконструкцију установа предшколског и школског васпитања, али такође, припремили смо и мноштво неопходне пројектно- техничке документације као основног предуслова за почетак радова на значајним инвестиционим пројектима у будућности. Нисмо заборавили ни на аспект социјалне заштите, побољшање положаја најугроженијих, али ни на ђаке и студенте. Са том праксом наставићемо и у следећој години и тако ћемо дати потребан допринос развоју наше заједнице- подвлачи Миловановић и додаје да је општинском руководству приоритет и „стабилизација буџета и јавних прихода и пословање без присутних проблема, уз враћене дугове из претходног периода и уредно и благовремено отплаћивање раније узетих кредита“.
Равномерна заступљеност месних заједница Наглашава да је током реализације инвестиција посебна пажња усмерена на равномерну заступљеност месних заједница, уз придржавање начела приоритета у одлучивању.
-Урађена је реконструкција путева на подручју општине Богатић. Асфалтирали смо улицу Живка Миражића у Црној Бари, Светог Саве у Клењу у дужини од 1.400 метара, Мачванску улицу у Белотићу- 800 метара, пут према гробљу у Метковићу, такође у дужини од 800 метара, улицу Андрије Војиновића у Узвећу од 1.400 метара. За ове радове из општинског буџета издвојили смо 20 милиона динара. Подсетио бих и на изградњу тротоара у Месној заједници Бадовинци, леву страну улице Карађорђева у дужини од 1.413 метара, као и реконструкцију паркинг места у истом селу- напомиње помоћник председника Општине Богатић.
За тај пољопривредни крај значајно је редовно шљунчење локалних и некатегорисаних путева на подручју општине спроведено у свим месним заједницама, као и текуће крпљење и поправка асфалтног застора коловоза локалних путева и улица. Списку радова додаје и оне на пресвлачењу спортског полигона у дворишту Основне школе у Богатићу и реконструкцију трибина фудбалског клуба „Млади Борац“ Дубље.
-У оквиру радова на проширењу водоводног система завршена је прва фаза изградње, улица од Мике Витомировића до пута за Дубље, Јањића сокак. Посебну радост за најмлађе представља реконструкција дечијег игралишта у Богатићу у улици Мике Витомировића- истиче он.
Архива Општине Богатић, Путна и комунална инфраструктура је додатно унапређена кроз асфалтирање и шљунчење путева, изградњу тротоара, постављање лед расвете, радова на водоводној мрежи, реконструкцију установа предшколског и школског васпитања
Ни ове године, каже Миловановић, није изостала сарадња са републичким органима и организацијама, па је тако 11. марта потписан уговор између Општине Богатић и Министарства рударства и енергетике о суфинансирању програма енергетске санације стамбених зграда, породичних кућа и станова. Средства додељена од стране министарства износе 3.000.000,00 динара. Такође, са Министарством за бригу о селу потписан је уговор о куповини једне сеоске куће на територији општине.
Међу 250 европских градова и општина који термалну енергију користе за грејање -Локална самоуправа је заједно у сарадњи са Министарством заштите животне средине и Шведском амбасадом реализовала пројекат од изузетне важности за грађане општине. Пројекат се финансира из програма ИПА 2017 и његова укупна вредност је око 200.000 евра, а учешће наше локалне самоуправе је 25.000 евра. Обухвата набавку и испоруку најмодернијег камиона смећара, 39 контејнера и 1880 канти за потребе прикупљања рециклабилног отпада на територији наше општине- наводи Миловановић.
С обзиром на чињеницу да општина располаже огромним природним богатствима из геотермалних извора енергије, предузели су одлучне кораке на реализацији велике инвестиције- изградња топловода. Друга фаза топлификације укључиће још четири јавна објекта.
-Могу са нескривеним задовољством да констатујем, нарочито у светлу свега онога што се данас дешава на пољу енергетске кризе, да је тај потез показао своју друштвену и економску оправданост. Успели смо у намери да будемо међу 250 европских градова и општина који термалну енергију користе за грејање. Загревамо осам јавних установа (општина, предшколска установа, основна и средња школа, суд, полицијска станица, комунално предузеће и Центар за социјални рад), укупно 16.000 квадрата, уштеде су огромне и крећу се у распону од 15 до 18 милиона динара годишње, а бенефити се огледају и у еколошком погледу. У Богатићу нам сада предстоји реализација друге фазе пројекта топлификације. Уз подршку Владе Србије и средстава из европских фондова еколошки чистом енергијом топле воде требало би да се загревају Културно- образовни центар, Народна библиотека „Јанко Веселиновић“ и Дом здравља, као и црква у Богатићу- објашњава.
Министарство рударства и енергетике потписало је меморандуме о разумевању за пројекат „Обновљива даљинска енергетика у Србији“ са представницима 11 локалних самоуправа, међу којима је и Богатић, а који подразумева те радове.