Инфо

25. јануар 2024.25. јан 2024.
Фото: "Глас Подриња"

Фото: "Глас Подриња"

Заоставштина књижевника Оскара Давича у Библиотеци шабачкој

Срчани бунтовник бритког пера

“И помислих још једном: моја машта нема руке. Само моја свест их има. Али не и срце. Треба дати руке машти. Иначе - ништа. И срцу.” (Оскар Давичо, Песма)
„Друго је мржња, она је рефлекс, као одбрана. Но љубав не долази сама од себе. Као ни писмо, као ни поклон. Треба да постоји неко ко шаље те драгоцености. Али открити у чему је лепота та онога што волиш то је друго, то је тешко.“, записао је једног поподнева седећи за својим радним столом познати српски и југословенски књижевник Оскар Давичо. Предано је радио на свом новом делу, роману „Песма“. Брижљиво је слагао нове, кориговане верзије рукописа, а финална верзија књиге је угледала светлост дана 1952. године. У наредним деценијама париски студент романистике, велики мајстор речи и метафоре, један од најмлађих твораца југословенског надреалистичког покрета своје мисли, осећања, идеје обликовао је у књижевна дела у посебном кутку свог дома за масивним дрвеним писаћим столом који је однедавно налази у Библиотеци шабачкој као дар породице.

Фото: "Глас Подриња"


-Оскар Давичо је рођен у Шапцу. Овде је завршио основну школу и прве разреде гиманзије. Много је волео свој Шабац и радо је долазио. Његова кћерка Јана и супруга Бранка су нам недавно поклониле веома драгоцен дар, бројне његове личне предмете, сто, столицу, бројне награде, чланске карте, признања - каже директорка Библиотеке шабачке Јелена Подгорац Јовановић и додаје да су радо прихвалити позив породице Давичо.

Оскар Давичо (1909-1989)
Oскар Давичо је рођен 1909. године у Шапцу у јеврејској породици. У родном месту је завршио основну школу, а гимназију у Београду. Још као гимназијалац је у ревији Недељне илустрације објавио своју прву причу. Студирао је у Паризу, на Сорбони и у Беграду, где је и дипломирао романистику. За време студија је с Ђорђем Костићем и Јовановићем издавао листове Окно и Трагови. У Шибенику је био суплент и предавао српски и француски језик, а затим је предавао француски и у Бихаћу, у државној гимназији. 1931. године почео је да издаје надреалистичку ревију „Надреализам данас и овде“. Тих година Давичо је почео да се занима за друштвено-политичка питање у својој земљи. Постао је члан југославенског савеза комуниста и посатао секретар Месног комитета у Бихаћу. Седеће године је ухапшен и осуђен на затвор пет година. До Другог светског рата живео је у Београду и Загребу. Објавио је циклусе песама “Три зида”, “Детињство” и “Србија”, као и збирку песама “Песме” која је одмах била забрањена због свог, наводно, неморалног садржаја. За време рата био је у Првој пролетерској дивизији и 1944. и учествовао у ослобођењу Београда. Исте године постао је Секретар Удружења књижевника Србије. Неко време радио је као новинар дописник, а онда почео да се бави искључиво новинарством. За своја књижевна дела добио је чак три НИН-ове награде, а за целокупно песништво добио је Змајеву награду 1959. године.Његови романи и песме преведени су на бројне светске језике. Преминуо је 1989. године у Београду.


Поклон породице Библиотеци шабачкој
Породица је одабрала родни град великог мајстора надреализма за место чувања његове заоставштине.
-Склопили смо уговор о поклону без надокнаде којим смо прихватили да ћемо примити нове предмете из Оскарове заоставштине. Обавезали смо се да ћемо направити стручну обраду, извршити попис и каталогизацију рукописа, преписки, белешки, легитимација, докумената и осталог материјала, те да ћемо их као целину трајно чувати у свом поседу. Уговором смо се обавезали и да поклоњене предмете, ни у целини ни у деловима, нећамо давати на коришћење било коме ван Библиотеке шабачке – појашњава Подгорац Јовановић.

Фото: "Глас Подриња"


У Библиотеци шабачкој, Завичајном одељењу, већ две деценије чувају се фотографије, писма и преписке Давича са познатим књижевницима и истакнутим личностима као што су Добрица Ћосић, Мирослав Крлежа, Милић од Мачве, Латинка Перовић, Меша Селимовић, Антоније Исаковић, Данило Киш, Слободан Селенић, Едвард Кардељ, Јосипу Броз Тито,...

Фото: "Глас Подриња"


Поред докумената, ордена, плакета, захвалница, портрета у гипсу, графике и слике са ликом Оскара Давича уметника Драгољуба Јовичића у родни Шабац познатог књижевника су стигле и луле, пет пари наочара, четири ташне, три сата, оловке, пенкала, апарат за бријање, чешаљ, каиш и трегери Давича.
Како би сачували сећање на Давича, али и друге великане, Библиотека шабачка планира отварање „Соба великана“ у част оних који су рођени, живели у Шапцу.

-У старом здању поред свечаног салона налази се просторија која би могла да буде адаптирана у собу шабачких великана. Припремили смо пројекат и конкурисаћемо код код ресорног министарства, а надамо се да ћемо имати и подршку града Шапца – додаје директорка Библиотеке Јелена Подгорац Јовановић.

Фото: "Глас Подриња"


За Давича су рекли да је велики мајстор речи и метафоре, јединствена фигура у југословенској књижевности. Бунтован, непредвидив, испуњен знаносом, страствен, испуњен љубављу и револуцијом, а сада његов легат наставља да живи у два града, две библиотеке, Шабачкој и Народној библиотеци Србије.

Осамнаестог јануара 2024. године обележено је 115 година од рођења овог несвакидшњег књижевника.
М.Ж.Б.

Најновији број

24. април 2025.

Најновији број
Verified by Visa MasterCard SecureCode
American Express MaestroCard MasterCard Visa
Banka Intesa