Инфо

13. јун 2024.13. јун 2024.
Фото: "Глас Подриња"

Фото: "Глас Подриња"

ДР КАТАРИНА ОСТОЈИЋ БУКВИЋ О УТИЦАЈУ ДИЈАБЕТЕСА НА ФУНКЦИЈУ БУбРЕГА

Бубрег голман који чува утакмицу живота

Према званичним подацима, у Србији од шећерне болести болује око 700.000 људи, што је на број становника веома велика цифра. Верује се да је још четвртина од овог броја оболелих који то још и не знају, због тога што се дијабетес типа два, онај који настаје у средњим и познијим годинама, открива први пут после најмање пет година. Некада се он открије на рутинским и систематским контролама, а некада када се већ појаве одређене компликације, наводи др Катарина Остојић Буквић
Пре две недеље, у Београду, у Културном центру „Влада Дивљан“ одржана је прва конференција Водич кроз дијабетес, на којој су учествовали еминентни стручњаци из различитих области медицине (ендокринологије, офталмологије, кардиологије, дијабетологије, нефрологије, психологије). Одржавале су се различите радионице и панели, на којима су учествовали стручњаци, а постојала је интерактивна комуникација предавача и гостију, који су углавном били људи оболели од дијабетеса и чланови њихових породица. Као панелисти су учествовали и оболели од дијабетеса који су говорили о својим искуствима и проблемима.

Међу предавачима је била и др Катарина Остојић Буквић, нефролог из Опште болнице “Др Лаза К. Лазаревић”, која је говорила о утицају дијабетеса на бубреге. Како се о овој теми не говори довољно и често дијабетичари нису свесни колико су им и бубрези угрожени овом хроничном болешћу, са др Остојић смо разговарали на ову тему.

Склоност ка обољевању од дијабетеса типа два расте са годинама. Удружено са дијабетесом могу се јавити и други поремећаји метаболизма, као што је поремећај метаболизма масти, а са тим долази
и склоност ка повишеном крвном притиску

-Према званичним подацима, у Србији од шећерне болести болује око 700.000 људи, што је на број становника веома велика цифра. Верује се да је још четвртина од овог броја оболелих који то још и не знају, због тога што се дијабетес типа два, онај који настаје у средњим и познијим годинама, открива први пут после најмање пет година. Некада се он открије на рутинским и систематским контролама, а некада, када се већ појаве одређене компликације, наводи др Катарина Остојић Буквић.

Одређени број пацијената на дијализи у Шапцу су дијабетичари. Како наводи наша саговорница, они су као компликацију имали дијабетесну нефропатију, која је откривена у терминалној фази и било је неопходно лечење дијализама (хемодијализом или перитонеумском).

-Чини ми се да дијабетичари код нас нису довољно едуковани о овој теми. Потребно је да што чешће говоримо о оболелима, формама болести, као и о знаковима и симптомима који могу пратити настајање обољења. Веома је често код нефролошких болесника заступљен дијабетес, као компликација у виду дијабетесне нефропатије. Најважније је да се открије да неко има поремећај регулације гликемије, а затим да се почне са адекватним мерама лечења. Мере лечења подразумевају од увођења одговарајуће исхране и физичке активности, преко увођења одређених лекова у виду таблета, а у неким стадијумима, када се исцрпе могућности самог организма прелази се на инсулинску терапију. Битна је превенција, а када се открије редовно узимање терапије, редовне контроле, а уз то и адекватна исхрана и физичка активност, каже др Остојић Буквић и додаје да су важне и контроле код субспецијалиста из одређених грана медицине, јер се могу испољити неуролошке манифестације, очне, бубрежне, кардиоваскуларне, због тога што се ради о системској болести.

Фото: "Глас Подриња"


Наша саговорница подсећа да се у Домовима здравља може урадити преглед мокраће где се утврђује ниво протеина, односно фракције протеина, албумина. На основу тога лекари процењују да ли постоје бубрежна оштећења и у ком степену.

-Чим постоји оштећење, ако је и у самом зачетку, неопходно је обратити се нефрологу, након чега следи нефролошко праћење и укључивање одговарајуће терапије за очување постојеће бубрежне функције. Када се албумини нађу у некој концентрацији у урину, већ је оштећена бубрежна функција и већ је наступио неки од почетних стадијума хроничне бубрежне слабости, каже др Катарина Остојић Буквић.

Подвлачи да нема потребе да овакве прегледе мокраће раде сви, него људи који имају ризик, пре свега они чији родитељи или блиски сродници који имају дијабетес. Саветује да превентивни прегледи иначе треба да се раде на годину дана.

Наша саговорница подсећа да се у Домовима здравља може урадити преглед мокраће где се утврђује ниво протеина, односно фракције протеина, албумина. На основу тога лекари процењују да ли постоје бубрежна оштећења и у ком степену

-Склоност ка обољевању од дијабетеса типа два расте са годинама. Удружено са дијабетесом могу се јавити и други поремећаји метаболизма, као што је поремећај метаболизма масти, а са тим долази и склоност ка повишеном крвном притиску. Све то представља групу поремећаја, који удружени у старијем животном добу додатно оштећују функцију бубрега. Конкретно, дијабетес, хипертензија и гојазност су једни од водећих, како кардиоваскуларних, тако и бубрежних компликација, јер бубрег је кардиоваскуларни орган. Сви органи су повезани са бубрегом и када било који орган „испадне из колосека“ бубрег трпи. Бубрег је голман који брани утакмицу живота, наводи др Остојић Буквић.

Тренутно на хемодијализи у Шапцу има 103 пацијента. Најмлађа пацијенткиња стара је само 25 година, док је једна пацијенткиња на дијализи има чак 33 године. На дијализу у Шабац долазе пацијенти и из Богатића, Владимираца и Коцељеве.
М.М.

Најновији број

24. април 2025.

Најновији број
Verified by Visa MasterCard SecureCode
American Express MaestroCard MasterCard Visa
Banka Intesa