Štete koje prave ovi štetni insekti iznose na stotine miliona evra po podacima koje iznosi EU zadnjih godina
Stenice su fitofagne štetočine, zadnjih godina veoma prisutne tokom cele sezone u biljnoj proizvodnji. Najznačajnije su povrtna stenica Nezara viridula i braon mramorasta stenica Haluomorpha halus. Ove dve vrste čine značajne štete na gajenim usevima i voćnim vrstama tokom sezone, te mogu u velikoj meri ugroziti prinose. Povrtna stenica je kosmopolitska vrsta, kod nas je registrovana 2011. Prvi put (okolina Novog Sada) i za kratko vreme se proširila na celu zemlju, dok je braon mramorasta stenica registrovana prvi put 2014. (okolina Vršca) i ona se takođe za kratko vreme proširila na celu teritoriju Srbije.
Ishrana ovih štetnih vrsta je na plodovima i semenima, te je takav način svrstava u primarne štetočine. One su i polifagne migratorne i invazivne vrste, i to ih kvalifikuje kao veoma opasne štetočine sa neefikasnim načinom za suzbijanje. Poseban problem u sistemu zaštite predstavlja masovni prelazak prve generacije sa ranih prolećnih kultura voća i povrća na soju, kukuruz, kasno povrćei voće. Brojnost im iz godine u godinu raste, i zbog mogućnosti iznenadnog preleta sa useva na usev, štete su iznenadne, direktne i velike. Posledice takvog stanja su smanjen prinos, ali još značajnije je nastanak infekcija na oštećenim plodovima od strane mikoroorganizama. Kvalitet useva i plodova voća i povrća je smanjen, a često su takvi plodovi neupotrebljivi za ishranu, a zbog navedenih infekcija mikroorganizmima. Tokom ishrane stenice preko usnog aparata ubacuju u biljno tkivo enzime koji su sposobni da razlažu kako meka tako i čvrsta tkiva, a nakon toga ih usisavaju te se tako hrane.
Brojnost im iz godine u godinu raste, i zbog mogućnosti iznenadnog preleta sa useva na usev, štete su iznenadne, direktne i velike
MERE ZAŠTITE Iskustava iz proizvodnje zadnjih godina pokazuju da je zaštita od ovih štetočina komplikovana i veoma teška. Zbog svog migratornog ponašanja te iznenadnog masovnog pojavljivanja u vreme zrenja plodova, suzbijanje je praktično nemoguća misija. Do rešenja se ipak može doći i to primenom sredstava anti feeding (protiv hranjenja) i repelentnog dejstva koja su prirodna i neškodljiva za biljku i nemaju karencu. Aminokiselinski preparat KingBo je sredstvo koje poseduje svojstva protiv hranjenja i odbijanja štetnih stenica, ima veoma izražena insekticidna i akaricidna svojstva zasnovana baš na pomenutim osobinama zbog sadržaja alkaloida. KingBo Water soluble fertilizer vodeni rastvor biljnog ekstrakta, proizveden iz lekovite biljke Sophora flavescens. Redovnom primenom preparata KingBo u koncentraciji 0,2-0,3% obezbeđuje se dobra zaštita od mnogih štetnih vrsta a takođe i stenica, primenom u svim kulturama kao i zasadima Na taj način se umanjuje brojnost stenica ispod granice štetnosti. U slučaju masovne pojave stenica koje su migrirale sa drugih kultura potrebno je obaviti dva tretmana kombinacijom KingBo 0,3%+Chitosan 0,2% (Chitosan tečno đubrivo koje sadrži oligosaharid (0,5%), ekstrakt kineske lekovite biljke Polugolum cuspidatum, prirodni imunostimulator-biovakcina. Ima dvostruko delovanje na patogena i na biljna tkiva, jer smanjuje stepen propadanja izazvan gljivicama, virusima, bakterijama i značajno smanjuje napad nematoda).
PSSS Šabac, Slavica Maksimović dipl.inž. zaštite bilja