Šest decenija GOIR i promocija replike mačvanskog ćilima
Posvećenost, humanost, kreativnost
Šest lepih i izazovnih decenija. Entuzijazam i timski rad najvažniji. Humanost na svaki način. Autentični ćilim našeg kraja. Rad koji oplemenjuje
U šest decenija postojanja Gradska organizacija invalida rada prošla je put od osnovne do moderne organizacije. Godine i decenije trajanja GOIR su u najvažnijim postignućima sažete u monografiju predstavljenu u Šabačkom pozorištu.
Monografija je mogla imati i 600 strana, međutim najveće zadovoljstvo u pisanju bilo je prisećanje na ljude koje život nije štedeo, a uložili su vreme i trud da pomognu onima kojima je ta pomoć još potrebnija
-Mnogo materijala nije sačuvano, još više jeste i koliko su sredstva dozvoljavala nastala je monografija. Uz sve što ona sadrži, najvažnije je bilo preneti volju i entuzijazam na kojima od prvog dana do danas Organizacija počiva. Zajedno su članovi gradili, jačali i napredovali omogućivši da traje - ističe Miroslava Savković, predsednica GOIR Šabac.
Autor je šabački novinar Milovan Đenadić koji ističe da je pisanje bilo gorko i slatko iskustvo u jednom.
Foto: Glas Podrinja
-Monografija je mogla imati i 600 strana, međutim najveće zadovoljstvo u pisanju bilo je prisećanje na ljude koje život nije štedeo, a uložili su vreme i trud da pomognu onima kojima je ta pomoć još potrebnija - istakao je Đenadić.
Uz monografiju GOIR, predstavljena su i dva autentična mačvanska ćilima nastala po uzoru na ćilim iz stalne postavke Narodnog muzeja u Šapcu koji je u ovu instituciju kulture donet 1955. godine. U saradnji sa Narodnim muzejom i etnologom Muzeja Aleksandrom Jovanović nastao je projekat izrade replika za koji su sredstva obezbeđena od Grada Šapca, odnosno resornog Ministarstva.
Foto: Glas Podrinja
-Imam 82 godine, više od 60 godina tkam ćilime, više od stotinu sam napravila. On je lek, odmor i neponovljiv osećaj. Kada se priđe ćilimu sve se mora zaboraviti, jer svako ometanje je pogubno. Počnem često, prekine me neko i nije se lako vratiti, ali umem i noću da nadoknadim šta sam za dan propustila - pojasnila je tkalja autor ćilima Spomenka Ilijašević iz Badovinaca.
Gradska organizacija invalida rada predstavila je ideju o osnivanju Centra za ćilimarstvo na nivou Srbije koja će davati sertifikat o autentičnosti ćilima koji su primer nematerijalne kulturne baštine.