2. mart 2023.2. mar 2023.
Foto: "Glas Podrinja"

Foto: "Glas Podrinja"

Održan 44. Međunarodni sajam turizma

Ukusi, zvuci i lepote Srbije na jednom mestu

Pod sloganom „Kad je odmor, nije teško“, najznačajnije turističke agencije, udruženja i organizacije, hoteli, turistički centri, transportne kompanije i međunarodni tur- operatori okupili su se na 44. Međunarodnom sajmu turizma od 23. do 26. februara u Beogradu. Raznolikost ukusa i prirodnih lepota, uz jedinstvene priče i autentičnu muziku različitih krajeva zemlje ispunila je prestonički događaj nedelje. Mačva i Podrinje imali su svoje predstavnike na skupu koji već petu deceniju otvara nove perspektive u razvoju turističkog biznisa i promoviše aktuelna zbivanja u turističkoj privredi. Zemlja partner ovogodišnjeg sajma bila ja Narodna Republika Kina
Šabac u duhu tradicije
Turistička organizacija grada Šapca ove godine predstavila se originalnim štandom koji je privukao veliku pažnju posetilaca. U duhu tradicije, prostor je preuređen da podseća na staru šabačku kafanu, kojih je nekada u gradu bilo više od 120. Mesto gde su se rađale ljubavi, sklapali poslovi, štampale prve novine, sa neizostavnim „Šabačkim glasnikom“. Najlepše priče o Šapcu pričane su uz muziku Narodnog orkestra i prvog ansambla „Abraševića“, a predstavio se i Folklorni ansambl „Prnjavor“, kao i etno kompleksi u tom duhu- „Kalinovac“ iz Pocerskog Metkovića podno Cera i „Jankova priča“ u Bogosavcu. Glavni adut Malog Pariza je manifestacioni turizam, imajući u vidu da Šabac godišnje organizuje više od 20 manifestacija.

-Iskustvo nam kaže da ljudi kada dolaze i na naše manifestacije žele da im pomognemo u organizaciji turističkih tura, tako da im nudimo mesta koja mogu videti i obići. Istakao bih Mišar, Cer, naravno, naše uže gradsko jezgro kao ambijentalnu celinu koja je zaista ostavila predivan utisak na brojne turiste, naše manifestacije po kojima smo poznati. Uvek je tu reč o Šabačkom vašaru, Čivijadi, Karnevalu, Ružama Lipolista, govorimo o povratku Šabačkog letnjeg festivala i mnogim drugim, a ima ih više od 20 koje organizujemo tokom cele godine i za koje verujem da nam dovode zasigurno najveći broj turista u naš grad.

Direktor TOŠ, Dušan Simić, Foto: "Glas Podrinja"


Posetom samih manifestacija mogu da vide i našu celokupnu turističku ponudu, što mislim da je sjajno, kao i saradnja sa ugostiteljima i ljudima koji imaju smeštajne kapacitete, da im obezbedimo kompletan ugođaj u našem gradu. Zvaničan podatak Republičkog zavoda za statistiku je da je Šabac prošle godine posetilo 20 hiljada turista i da je zabeleženo više od 65 hiljada noćenja, što je rekordna brojka. Verujem da ovaj sajam jeste mesto gde ćemo da pokušamo da brojne goste i turiste privučemo u naš grad i da se taj trend rasta nastavi i u ovoj godini- istakao je direktor Turističke organizacije grada Šapca Dušan Simić, dodajući da će otvaranje međunarodnog putničkog pristaništa za kruzere omogućiti da inostrani turisti dođu u Šabac.

Ljubovija: Manifestacioni, verski i sportsko- rekreativni turizam
Ljubovija je i ove godine nastupila sa Gradom Loznicom, Opštinama Mali Zvornik i Krupanj. Zahvaljujući Drinskoj regati smeštajni kapaciteti su bukirani i za narednu godinu. Beleže više od 30 hiljada posetilaca i više od 1.000 plovila na reci.

-Naša najznačajnija manifestacija, Drinska regata, organizuje se svake druge subote jula. Pored splavarenja Drinom, naši posetioci imaju priliku da se druže tokom tog dana, s obzirom na to da Opština Ljubovija i Turistička organizacija pripremaju veoma bogat kulturno- zabavni sportski događaj u kome se zaista može uživati. Takođe, naša druga po redu manifestacija, Gastro festival, svake druge subote maja se organizuje u glavnoj ulici u Ljuboviji. Manifestacija ima za cilj promociju gastronomske ponude Azbukovice, organizujemo takmičenja u pekarstvu, poslastičarstvu, kuvanju riblje čorbe.

Direktorka TOLj, Jelena Tešić, Foto: "Glas Podrinja"


Budući da opština Ljubovija ima 15 crkava i pet manastira, izuzetno je razvijen i verski turizam i privlači zaista veliki broj posetilaca. Akcenat je i na sportsko- rekreativnom turizmu i aktivnom odmoru, jer teritorija opštine Ljubovija zaista ima izuzetne terene. Pored reke Drine i splavarenja, sportskog sadržaja na reci, tu su i naše planine. Planina Bobija obiluje četinarskim i bukovim šumama, bezbroj izvora vode za piće, prelepim vidikovcima, izuzetno privlači veliki broj turista, planinara, ljubitelja prirode, pešačenja, biciklizma, tako da slobodno možemo reći da je to jedan biser Azbukovice.

U neposrednoj blizini Bobije su naši kanjoni, specijalni rezervat prirode Gornja Trešnjica, prirodno stanište beloglavog supa, kanjon Sušice, biser netaknute prirode. Privlačimo veliki broj planinara, tako da se možemo pohvaliti bogatom turističkom ponudom- istakla je direktorka Turističke organizacije Opštine Ljubovija Jelena Tešić.

Bogatić- Termalna rivijera, manifestacije i bogata gastronomska ponuda
Bogatić je i ove godine predstavio potencijale na najbolji mogući način. Termalni potencijal, manifestacije, bogata tradicija, samo su neki od aduta opštine. Prepoznatljivi ukusi Mačve, kozji sir Budimirovića, med Lackovića, Crnobarke u narodnoj nošnji, privukli su posetioce na štand.

-Veoma smo zadovoljni nastupom na sajmu. Kao što smo pretpostavljali, najveće interesovanje vlada za Termalnu rivijeru. Ljudi žele da kad dođu kompletiraju svoj boravak, da ostanu nekoliko dana i obiđu još neka mesta. Potencijalni imaoci smeštaja shvatali su značaj Bogatića i povećava se broj ležajeva. To je nešto po čemu smo karakteristični i ponosni smo što ljudi veruju da ćemo biti značajnije banjsko mesto u budućnosti.

Direktorka TOB, Marija Martinović, Foto: "Glas Podrinja"


Prepoznatljivi smo po istorijskim lokalitetima gde čuvamo kulturnu baštinu i brojnim manifestacijama koje opština ima. Stavili smo akcenat i na našu gastronomsku ponudu zbog koje ljudi takođe dolaze. Naša lokacija je fantastična, dva velika grada su na manje od sat vremena, kao i Loznica i Šabac. Planiramo investiciona ulaganja u Etno park Sovljak koji čuva tradiciju iz kraja 19. početka 20. veka, u smislu muzejskog prostora, otvorene pozornice, ulice starih zanata, čime bismo mogli da upotpunimo turističku ponudu- podvukla je direktorka Turističke organizacije opštine Bogatić Marija Martinović.

Veliko interesovanje za Specijalnu bolnicu za rehabilitaciju Banja Koviljača
Specijalna bolnica za rehabilitaciju Banja Koviljača je od početka organizovanja prisutna na svim sajmovima, a iskustvo potvrđuje da beleže prvo mesto po interesovanju među svim banjama u Srbiji.
Tradicija postojanja je duža od 165 godina, pa ne čudi da su za rad stigla priznanja, među kojima su prošlogodišnji Oskar kvaliteta u kategoriji velike organizacije za Šampiona izvrsnosti 2022, kao i nagrada direktoru, prim. dr Aleksandru Jokiću, za lidera poslovne izvrnosti.

Potpisan je i protokol o saradnji sa dekanom Fakulteta organizacionih nauka u Beogradu, a ostvarena je saradnja i sa austrijskim fondom, gde zaposleni i penzioneri, njihovi osiguranici, mogu dolaziti na lečenje. Pored lečenja odraslih, jedina su ustanova u ovom delu Evrope koja ima posebno odeljenje za rehabilitaciju dece, gde su posebno organizovani smeštaj, terapija i ishrana prilagođena svakom pacijentu.

Načelnica Dečjeg odeljenja specijalne bolnice Banja Koviljača, dr Božana Markovićv Foto: "Glas Podrinja"


-Prvog marta slavimo 34 godine rada i lečili smo više od 74 hiljade dečaka i devojčica. Imamo dobru ponudu što se tiče velnes centra, izvanredne terapijske procedure, vrhunski tim za lečenje, bavimo se dijagnostikom, veoma uspešno radimo timski i imamo vrhunske rezultate u rehabilitaciji. Posebna zgrada gde su smeštena deca i njihovi roditelji pratioci kapaciteta oko 100 postelja 2016. godine je potpuno renovirana i to je najlepši deo bolnice. Primenjujemo dobre terapije, kombinaciju savremenog i tradicionalnog pristupa, peloid koji nemaju druge banje, a na čelu tima je lekar subspecijalista dečje fizijatrije. Potpisan je protokol o saradnji sa dekanom Fakulteta organizacionih nauka u Beogradu, njihovi studenti dolaze kod nas na edukaciju- ističe načelnica Dečjeg odeljenja dr Božana Marković.

Maja Marinković, domaćica kur- salona, jedinstvenog dvorca u Banji Koviljači koji je Vlada Srbije renovirala i dala na upravljanje Specijalnoj bolnici Banja Koviljača, navela je da je činjenica da je već sada rezervisan smeštaj do pred kraj godine sve govori. Verujem da bi sve bilo puno i kada bismo imali tri puta ovolike smeštajne kapacitete, zaključila je ona.

Loznica prepoznatljiva po „LilaLo“ festivalu
Kako je rekla Milica Pavić iz Turističke organizacije Loznice, velika je zainteresovanost posetilaca ove godine za njihovu ponudu za odmor, rekreaciju i zabavu. U bogat kalendar manifestacija upisuju: Vukov sabor, Međunarodni festival folklora, Međunarodnu regatu i Kraljevski karneval u Banji Koviljači, Vidovdanski vašar, Zimski festival....

-Postali smo prepoznatljivi po lilanju i „LilaLo“ festivalu i iz cele Srbije gde god da se pojavimo. Velika je zainteresovanost posetilaca da dođu na lilanje koje je svake godine 11. jula. Karakteristično je da je ove godine šesti po redu „LilaLo“ festival i veoma smo zadovoljni u kom pravcu se on kreće i verujemo da ćemo imati veliki broj posetilaca.

TOL,
Milica Pavić, Foto: "Glas Podrinja"


Nova manifestacija, Internacionalni festival živih statua i uličnih zabavljača koji smo pokrenuli prošle godine, ove godine će biti za vreme prvomajskih praznika 30. aprila i 1. maja na tri lokacije- u Loznici, Banji Koviljači i Tršiću i ljudi su stvarno oduševljeni tim festivalom. Nadamo se da će on potrajati i ubuduće. Ljudi su željni dešavanja posle perioda izolacije zbog kovida i to se vidi po broju poseta manifestacijama. Činjenica da nam je u tom periodu kretanje bilo ograničeno navela je ljude da malo bolje upoznaju našu zemlju i podsete se koliko je lepa, što zaboravljamo. Zaista ima mnogo toga da se vidi i naši turisti iz raznih krajeva Srbije to prepoznaju- naglasila je Pavićeva.
D.D.

Najnoviji broj

18. april 2024.

Најновији број
Verified by Visa MasterCard SecureCode
American Express MaestroCard MasterCard Visa
Banka Intesa