Saradnja Biblioteke šabačke i Škole primenjenih umetnosti
Kultura ćirilice i buđenje magnolije
Postavka je otvorena do 10. maja. Inspiraciju za svoje radove su učenici Škole primenjenih umetnosti ove godine pronašli u magnoliji
Biblioteka šabačka u saradnji sa Školom primenjenih umetnosti povodom Dana grada Šapca u galeriji gradskog hrama knjige realizovala je izložbu „Buđenje“ u okviru Edicije „Kultura ćirilice“. Postavka je do 10. maja otvorena za javnost i nastavak je dugogodišnje saradnje dve ustanove.
Foto: "Glas Podrinja"
-Već 22 godine Biblioteka šabačka izložbu „Kultura ćirilice“ realizuje u saradnji sa učenicima i profesorima Škole primenjenih umetnosti u Šapcu. Učenici iz iz godine u godinu uspešno stvaraju krajnje originalne postavke izvedene na način koji odgovara ličnom senzibilitetu mladih autora. Veoma plodna, dobra i sigurna saradnja sa Školom koja nam je svima koji cene književnost i umetnost darovala sjajne i izuzetne radova, ali i iznedrila talentovane mlade umetnike – navela je direktorka Biblioteke šabačke Jelena Podgorac Jovanović.
Foto: "Glas Podrinja"
Inspiraciju za svoje radove su učenici Škole primenjenih umetnosti ove godine pronašli u magnoliji. Kako su istakli iz gradskog hrama knjige, „njeno cvetanje predstavlja metaforu stvaralačkog puta – od prvih, nesigurnih poteza do momenta kada se umetnost razvija i cveta obogaćujući svet svojom lepotom“, te su i učenici podstaknuti njenom lepotom i simbolikom kreirali neobična umetnička dela.
Foto: "Glas Podrinja"
-Više od mesec dana smo se pripremali za izložbu i cela Škola je bila aktivno uključena kako bi postavka bila ovako dobra. Pozivam sve da dođu i pogledaju je, jer verujem da je ovo jedna od najboljih koje smo uradili – kaže Anđela Vodopija. -Već tri godine učestvujem u izložbi „Edicija ćirilice“ i ove godine me veoma inspiraisalo proleće kao i magnolija za koju smatram da je veoma specifična i lepa. Izloženo je pet mojih radova i svaki od njih je drugačiji i poseban na svoj način- dodala je Jovana Pajić.
Direktorka Škole primenjenih umetnosti Nevenka Đokić navodi da je u realizaciji postavke učestvovalo 124 učenika uz podršku i mentorstvo profesorki Mine Stupar i Dragane Mališić.
Foto: "Glas Podrinja"
-Želeli smo da ukažemo na značaj povezanosti sa prirodom i svim tajnama koje ona krije. Magnolija je neiscrpna inspiracija u svim kulturama širom sveta. Našim učenicima je bila posebno zanimljiva i inspirativna.