Награда „Лаза К. Лазаревић“ додељена писцу Душану Радаковићу
По мотивима награђене приповетке „Скок“ снимљен је кратки наративни филм редитеља Душана Поповића који је на свечаности премијерно приказан
Награда за најбољу необјављену савремену приповетку на српском језику „Лаза К. Лазаревић“ додељена је у петак у Културном центру Шабац писцу Душану Радаковићу из Зрењанина. По мотивима награђене приповетке „Скок“ снимљен је кратки наративни филм редитеља Душана Поповића који је на свечаности премијерно приказан.
Велика част „Убедљивом приповедном перспективом, ефектном и напетом нарацијом, као и тематско-значењском инвентивношћу, награђена прича „Скок“, написана у исповедном тону, сведочи о егзистенцијалној кризи и трауми које се решавају суочењем са падом, суочењем које је истовремено архетипско и актуелно“, стоји у образложењу жирија у саставу проф. др Владислава Гордић Петковић, проф. др Калина Малеска и мр Катарина Јанковић Поповић за причу која је послата под шифром „Хадријанов мемоар“.
Душан Радаковић, Фото: "Глас Подриња"
-Награда ми значи пуно, захвалан сам жирију што ми је доделио. Значи ми за даљи рад и писање прича и можда неких других прозних оквира. Сам Лаза Лазаревић такав какав је близак ми је, волим и тежим психолошком типу приче. Прича је екранизована, изгледа одлично и у тој форми, много боље него што сам очекивао. Она јесте специфична и сагласан сам са мишљењем жирија. Отишла је на конкурс сасвим случајно, нисам је чак ни ја послао. Испало је да је жири одлучио да је најбоља од пристиглих. Стварно ми је велика част, посебно што носи име Лазе, због психолошког опсега- рекао је Радаковић.
Проф. др Гордић Петковић, која пет година председава жиријем, истакла је да се прича издвојила у уједначеној конкуренцији, те да је аутор показао „уочљив, завидан ниво списатељске вештине, умећа књижевног транспоновања животних и биографских тема“.
Проф. др Владислава Гордић Петковић, Фото: "Глас Подриња"
Развијање уметности приповедања -Аутори и ауторке су били у широком генерацијском распону- од врло младих, који тек ступају на књижевну сцену, до оних који су већ загазили у десету деценију живота. Чињеница да се на овај конкурс, бар у протеклих пет година колико сам била председница, јављало толико много стваралаца, говори о важности за српску књижевност и регион, јер су сви аутори који су добијали награде у међувремену објавили своја нова дела. Управо ове године је прошлогодишњи добитник Бојан Кривокапић објавио нови роман, Маријана Чанак, добитница за 2019, у међувремену је била у финалу НИН-ове награде са романом „Клара, Клариса“ и ове године јој је за сајам изашла нова збирка прича. Сви аутори и ауторке који су до сада били лауреати показали су да су заиста вредни овог признања и сигурна сам да жири ни у једној својој одлуци није погрешио и да нас пре свега читалачка публика није демантовала. Прихваћени су од стране читалаца и читатељки и надамо се да ће тако бити и убудуће- подвукла је проф. др Гордић Петковић.
Како је објаснила главна и одговорна уредница програма у Културном центру Шабац Катарина Јанковић Поповић, читаве године отвара се дијалог о књижевности, приповедању, причама, писцима, приповедању, стваралаштву.
Фото: "Глас Подриња"
-Дајемо шансу да се развија уметност приповедања у сећање на нашег суграђанина, Шапчанина Лазу Лазаревића. Након друге године књижевног резиденцијалног програма стварани су кратки експериментални филмови по мотивима награђених приповедака. Ове године је уведен нови програм, када је прошлогодишњи добитник Бојан Кривокапић био аутор и водитељ летње школе креативног писања, која је резултирала наградом за најбољи први рукопис младих до 30 година- рекла је Јанковић Поповић.
Пројекат Лазина кућа за писце подржан је од Министарства културе Републике Србије и Гете института.