Проузроковач рђе изданка и листа купине (Kuehneola uredinis)
Kuehneola uredinisсе због карактеристичних жутих симптома веома често погрешно назива проузроковачем жуте рђе, коју заправо изазиваPhragmidium rubi-idaei. У сваком случају, овај патоген је веома присутан у засадима купине на нашем подручју, а без превенције и добре заштите засада може довести до сушења и продападања изданака младих биљака, дефолијације, оштећења плодова и сл. У нашим условима симптоми су видљиви у другом делу сезоне, јулу и августу месецу. Лимунастожути уредосоруси видљиви су на презимелим родним ластарима после пуцања коре, те су штете значајне. Уколико је број уредосоруса већи, а они сами крупнији- виталност ластара слаби и ластар на крају пропада.
Фото: Canva
Крајем вегетације, на наличју листа ластара појављују се ситни уредосоруси, који у великој бројности стварају брашнасту жуту превлаку на наличју листа. Уколико је интензитет напада висок, долази до дефолијације.
Неретко овај патоген напада и плодове, што умањује квалитет истих, а при јачем нападу они постају неупотребљиви.
Kuehneola uredinisпрезимљава мицелијом у зараженим ластарима и вероватно телеутоспорама. Преимела мицелија у ластарима почетком лета формира уредоспоре са уредосорусима, које шире заразу у току вегетације. При крају јесени настају телеутосоруси са телеутоспорама, које могу одмах проклиајти и у току исте вегетације дати базидиоспоре, после чега настају спермагоније и ецидије.
Фото: Canva
Развоју болести погодује влажно и топло време, а у току вегетације може имати више циклуса секундарних зараза.
Сузбијање преузроковача рђе изданка и листа купине није једноставно. Након обављених агротехничких мера (орезивања, уклањања и изношења заражених изданака, повезивања) у засаду купине, препоручује се хемијски третман регистрованим препаратима на бази бакра.
Препорука је да се третаман спроведе по сувом и топлом времену, на температури ваздуха изнад 5°C, уз већу количину течности.