10. maj 2018.10. maj 2018.
DANAS SE OBELEŽAVA MEĐUNARODNI DAN
FIZIČKE AKTIVNOSTI

Kretanjem do zdravlja

U cilju podizanja svesti o značaju redovne fizičke aktivnosti u očuvanju fizičkog zdravlja, na današnji dan, 10. maja 2002. godine, Svetska zdravstvena organizacija pokrenula je globalnu inicijativu za obeležavanje Međunarodnog dana fizičke aktivnosti. U Srbiji se ovaj dan obeležava pod sloganom “Kretanjem do zdravlja”.
Umerena i redovna fizička aktivnost poput hodanja, vožnje bicikla, plesa i joge, smanjuje rizik od kardiovaskularnih bolesti, dijabetesa i nekih vrsta raka, pomaže u kontroli telesne mase i podstiče proizvodnju serotonina (hormona sreće). Takođe, unapređuje rast i razvoj dece i mladih, povećava samopouzdanje, samopoštovanje i stvara osećaj pripadnosti zajednici.
Prema preporukama Svetske zdravstvene organizacije, odrasli bi trebalo da upražnjavaju najmanje 150 minuta umerene ili 75 minuta intenzivne fizičke aktivnosti nedeljno. Deci je potrebno najmanje 60 minuta umerene do intenzivne fizičke aktivnosti dnevno. Izbor aktivnosti, kao i njen intenzitet, zavisi od pola i starosti, zdravstvenog stanja i kondicije.
Fizička neaktivnost uz nepravilnu ishranu, nove tehnologije i urbanizaciju predstavlja važan faktor rizika za nastanak hroničnih nezaraznih bolesti, a kod školske dece može da utiče i na nepravilan razvoj tela i nastanak deformiteta. Procenjuje se da je milion smrtnih slučajeva godišnje u evropskom regionu SZO rezultat fizičke neaktivnosti.
U Evropskom regionu SZO približno 31% osoba starijih od 15 godina je nedovoljno fizički aktivno, a više od polovine stanovnika Evrope nije dovoljno fizički aktivno da bi zadovoljilo zdravstvene preporuke.
Prema podacima iz istraživanja zdravlja stanovništva Srbije u 2013. godini 43,6% stanovnika bavilo se sedenternim tipom posla, za razliku od 2006. godine kada je taj procenat bio 31,1% i 2000. godine kada je taj procenat iznosio 25,2%. Rezultati su pokazali da su žene (48,3%) u Srbiji sklonije sedentarnom stilu života od muškaraca (38,7%).
Stanovnici Srbije u proseku sede 5 sati dnevno, najviše stanovnici Beograda (5,8 sati), gradskih naselja (5,3 sata), osobe uzrasta 15-24 godine (5,5 sati), kao i oni sa visokim i višim obrazovanjem (5,8 sati).
Procenat odraslih stanovnika koji je vežbao najmanje tri puta nedeljno u 2013. godini iznosio je 8,8%, što je značajan pad u odnosu na 2006. godinu (25,5%) i 2000. godinu (13,7%).
„Kretanjem do zdravlja“ promoviše fizičko blagostanje pojedinca, zajednice i nacije kroz zdrave stilove života. Ciljevi ovogodišnje kampanje su: podizanje svesti stanovništva o prednostima fizičke aktivnosti u prevenciji nezaraznih bolesti; isticanje koristi fizičke aktivnosti za zdravlje kroz primere dobre prakse; usmeravanje pažnje na stanovništvo i davanje smernica kako da se fizička aktivnost realizuje u slobodno vreme, na radnom mestu, u školi i kući.
Takođe, ovogodišnja kampanja promoviše zdrave stilove života kao što su pravilna ishrana, smanjenje nasilja, prestanak pušenja i smanjenu izloženost duvanskom dimu, stresu i društvenoj izolaciji.
M.F.

Najnoviji broj

25. april 2024.

Најновији број
Verified by Visa MasterCard SecureCode
American Express MaestroCard MasterCard Visa
Banka Intesa