28. maj 2020.28. maj 2020.
KRIVINA U OGLEDALU

Čekajući Zelju i Malovića

U trenucima kada dečiji parkić u Šapcu leti u vazduh, naš grad iz dana u dan posećuju srpski ministri iz redova Srpske napredne stranke.
Tačno se dešava ono što sam i pretpostavljao. U nedostatku sopstvene politike, ideje i programa, lokalni SNS se oslanja na Beograd. To nije neočekivano, jer kandidat za gradonačelnika SNS u Šapcu nije niko do - Aleksandar Vučić. Šabački trio fantastikus služi samo da na tim skupovima najavi svoje uvažene goste iz prestonice. Da li nešto i kažu, mi nemamo pojma, jer poput većine šabačkih medija, ni Glas Podrinja nije podoban po njihovim ukusima i ne pozivaju nas na svoje događaje. Ko zna, možda vode računa o našem zdravlju, pošto to nisu radili za vreme trajanja epidemije koronavirusa. Znaju to zubari i automehaničari.
Niko u gradu na Savi nije imao priliku da ih vidi za vreme epidemije. Posakrivali su se u mišje rupe i čekali trenutak kada će se pojaviti pred ljudima. Svoju kampanju su počeli tako što su se slikali u drugom redu podrške Aleksandru Martinoviću i Sandre Božić prilikom nedavnog štrajka glađu. Tako smo njih dvojicu, šabačkih naprednjaka i poslanika, imali priliku konačno da vidimo posle dva meseca u javnosti.
Elem, za razliku od ogromnog broja ljudi koji žive i rade u Šapcu, ja Beograd obožavam. Razlozi su lični i nebitni za ovo pisanije. Ono što mi je odvratno, to je način na koji taj moj Beograd gleda na Šabac. Oni, ti ministri, bolje znaju od nas kako se živi i radi u Šapcu. Dolaze i drže nam predavanje, šalju otrovne strelice, kako je u našem gradu odvratno za život, kako 40 i kusur sela nema kanalizaciju, kako nam je most star i pred pucanjem, kako nam je lično Prvorođeni uspeo da dovede Jazaki pošto prethodno nije uspeo da ubedi Japancem da naprave fabriku u Kruševcu… Oni u Beogradu znaju da smo mi ovde propali, a oni u ostatku Srbije žive ko na Novom Zelandu, jer su na vlasti oni, a ne neko drugi.
Upravo to što rade, verovatno će ih i koštati rezultata na izborima. Ovo malo godina koje provodim u Šapcu, a evo je već dvanaesta, shvatio sam da su Šapčani veoma zeznuti po pitanju deljenja lekcija sa strane. Naročito kada je reč o politici. Tako je prošla i opozicija kada je delila lekcije o tome što je gradonačelnik Šapca Nebojša Zelenović odlučio da izađe na izbore. Zorana Mihajlović i Nikola Selaković verovatno znaju bolje od svih nas da nam je u Šapcu loše.
Meni jeste veoma loše što znam da u komšiluku imam ljude koji su bacili u vazduh dečije igralište i koji se raduju zbog toga. Ti ljudi nisu produkt normalne politike, već one nasilne koja je spremna na nasilje sa svakim ko se ne slaže sa njima. Zorana i Nikola nisu o tome reč progovorili, niti će preostali državni funkcioneri koji nameravaju da dođu u Šabac to da učine. Čudi me da nisu Zelenovića okrivili da je on digao u vazduh dečije igralište.
Nisam verovao da među njima ima i po neko normalan ko nije došao u naš grad da ga pljuje, i sve nas đuture. Ministar poljoprivrede me je veoma iznenadio, Naš komšija Branislav Nedimovič dobro zna šta je i kakav je Šabac. Za razliku od svojih kolega nije nijednu ružnu reč rekao o našem gradu. Ume, stari lisac, da uporedi svoju Mitrovicu sa našim Šapcem, ne može protiv sebe, a verovatno ima malo i onoga - stara ljubav zaborava nema. U izjavama koje smo imali prilike da vidimo nije vređao, već se samo ponadao da će njegovi sadašnji stranački partneri uspeti da pobede u Šapcu.
U gradu se uveliko pričao o tome da uskoro na naš grad stiću i “specijalci” sa sve komandantima Zeljom i Malovićem. Bili su i ranije, sećamo se. To može da bude samo dar sa neba za aktuelnu šabačku vlast. Ti i takvi ljudi samo mogu još više da rasplamsaju slobodarski prkos Šapca. One druge baklje uveliko pale neki drugi, ali one ne donose rezultat kojim se nadaju Zelje i Malovići i njihove gazde. Baklje u politici su se pojavile sa pojavom fašizma u Nemačkoj krajem dvadesetih godina prošlog veka. I nikome ništa dobro nisu donele.
Građani Šapca su privilegovani, jer za razliku od ostatka Srbije, naprednjačkim bakljonošama ima ko da se suprotstavi. Bogu hvala da postoji barem jedan grad koji je sposoban i spreman da se suprotstavi bakljama i otrovnim strelicama koje svakodnevno dolaze sa strane u naš grad. Da nema te alternative, ne bi u vazduh odletelo samo dečije igralište, već ceo jedan grad.
N. K.

Najnoviji broj

22. februar 2024.

Најновији број
Verified by Visa MasterCard SecureCode
American Express MaestroCard MasterCard Visa
Banka Intesa