17. novembar 2022.17. nov 2022.
Tradicija skoro vek duga
LOVAČKO UDRUŽENjE „FAZAN-VLADIMIRCI“

Tradicija skoro vek duga

Osnovano pre skoro sto godina. Danas broji oko 600 članova. Gazduje teritorijom površine od 33.000 hektara. Poznato u Srbiji, ali i u Evropi
Zvanična lovačka priča počinje u Vladimircima 1924. godine. Tada je osnovano lovačko udruženje. Danas, na isteku veka trajanja, broje oko 600 članova i brinu o divljači na teritoriji koja se prostire na 33.000 hektara, od kojih je 28.000 hektara lovno. Česta su destinacija lovaca iz drugih krajeva Srbije, ali su sve popularniji i među ljubiteljima ovog sporta iz Češke, Slovačke, Nemačke i Republike Srpske.

Područje je bogato autohtonim vrstama divljači: fazanima, zečevima, divljim patkama, prepelicama, divljim svinjama, srnama.

Tokom cele godine rade na izgradnji i održavanju lovne infrastrukture, brinu se o divljači, bore protiv krivolova. Visoko su kotirani kod nadležnog ministarstva, Lovačkog saveza Srbije i lokalne samouprave. Već nekoliko godina za redom dobitnici su prestižnog sertifikata CompanyWall-a za Pouzdanost u poslovanju.

Foto: Glas Podrinja, Predsednik LU „Fazan-Vladimirci“, predsednik Mačvanskog lovnog okruga i član UO Lovačkog saveza Srbije, Željko Marinković


„Fazan-Vladimirci“ u ciframa
Dom lovaca u vladimiračkoj opštini nalazi se u centru varošice. To je objekat od 200 kvadrata koji obuhvata prostoriju za obradu mesa sa hladnjačom površine 80 kvadratnih metara.
-U samom Udruženju je zaposleno tri osobe, a imamo i dva lovočuvara- kaže za „Glas Podrinja“ predsednik LU „Fazan-Vladimirci“, predsednik Mačvanskog lovnog okruga i član UO Lovačkog saveza Srbije, Željko Marinković i nabraja:
-Pod našom upravom se nalazi pet prihvatilišta za fazanske piliće, 40 visokih čeka, 85 hranilica za srne, 450 hranilica za sitnu divljač, 100 solišta.
Poseban ponos predstavljaju tri lovačke kuće na teritoriji opštine, dok je četvrta u izgradnji.

Ulaganje u lovni turizam, ulaganje u razvoj opštine
Lovačko udruženje „Fazan-Vladimirci“, odgovorno gazduje svojim kapacitetima. Svake godine se ide korak dalje. Ulaganje u razvoj lovnog turizma vide kao direktno ulaganje u razvoj same opštine.
-Pored naših članova ovde mogu da love i članovi udruženja iz drugih opština u Srbiji. Uslov je da imaju lovnu kartu izdatu od strane ministarstva, sa njom dolaze, uplate i love- objašnjava Marinković.
U Udruženju kažu da im posebna reklama ne treba, jer dobar glas se daleko čuje. Preporuke onih koji su već uživali gostoprimstvo „Fazana“ iz Vladimiraca i imali prilike da love u ovim predelima, dovode im svake sezone nove goste i daju veću šansu razvoju ove grane turizma.

Foto: Glas Podrinja, Prestižni sertifikat CompanyWall-a za Pouzdanost u poslovanju


- Ponudu smo obogatili i smeštajem. Pre izvesnog vremena u okviru lovačkog Doma uradili smo dva apartmana za prenoćište gostiju sa strane- navodi Marinković.

Briga o divljači, jedan od prioriteta
Područje je posebno bogato visokom divljači: srnama i divljim svinjama. Da bi lovište svake sezone bilo puno, neophodna je stalna briga o očuvanju vrsta.

-Svaki lovac je obavezan da tokom zime iznese određenu količinu hrane, bilo zrnaste, bilo sena, bilo soli. Takođe, u obavezi smo i da unosimo divljač, ne samo da lovimo. Samo ove godine smo uneli 1.500 fazanića od sedam, osam nedelja i 1.050 komada od 12 nedelja, kao i 700 odraslih fazana. Prvi put smo obogatili lovište i jarebicama sa 150 jedinki. Sve je to urađeno u skladu sa godišnjim planom gazdovanja- navodi predsednik LU „Fazan-Vladimirci“.

Borba sa krivolovom
Krivolov je prisutan, kao i svugde u Srbiji, ali u ovom Udruženju navode da su uspeli da ga smanje na najmanju moguću meru.

Da bi lovište svake sezone bilo puno, neophodna je stalna briga o očuvanju vrsta


-Neodgovornih ljudi uvek ima, ali ne i među našim članovima. U krivolov ovde dolaze ljudi iz nekih drugih udruženja ili oni koji čak nisu evidentirani nigde, ali poseduju oružje. Međutim, zahvaljujući stručnoj službi i izuzetnoj saradnji sa Policijskom stanicom u Vladimircima slučajevi krivolova na našoj teritoriji svedeni su na minimum, kaže Željko Marinković.

Valjalo bi napomenuti, da ljudi nisu jedini neprijatelji divljači. Veliki broj bude plen predatora (lisica, šakala), neka posluži kao hrana napuštenim psima, dok određeni broj nastrada i na putevima od saobraćaja.

Lov na predatore
Svake zime LU „Fazan-Vladimirici“, organizuje obavezne izlaske na predatore. Pet lovnih sekcija se smenjuje iz nedelje u nedelju u lovu na lisice, šakale i ostale predatorkse vrste.
-U januaru, februaru, svi lovci su u obavezi da jednom izađu u lov na predatore. Sekcije se smenjuju na nedeljnom nivou, ali može istovremeno učestvovati i više njih- kaže Marinković.

Podmladak i druženje
Godišnje od 10 do 15 mladih lovaca prođe pripravnički staž, položi ispit i pridruži se ekipi. Samo druženje je važno. „Fazan“ je posebno ponosan na godišnje okupljanje početkom marta, poznatije kao „Lovačka zabava“, kada se pod jednim krovom okupi 700 ljudi istih strasti i interesovanja.
T.T.

Najnoviji broj

26. januar 2023.

Најновији број
Verified by Visa MasterCard SecureCode
American Express MaestroCard MasterCard Visa
Banka Intesa