Инфо

4. март 2021.4. мар 2021.
Чувари и промотери културног наслеђа
Публикација Међуопштинског историјског архива Шабац “Архив на тргу”

Чувари и промотери културног наслеђа

Шест изложби Међуопштинског историјског архива Шабац
аутора Гордане Филиповић, Радомира Петровића и Ивана Досковића, преточено у публикацију “Архив на тргу”

Недавно објављена публикација „Архив на тргу“ резултат је истоименог пројекта Међуопштинског историјског архива Шабац и обухвата шест изложби аутора Гордане Филиповић, Радомира Петровића и Ивана Досковића, реализованих у периоду од 2016. до 2020. године у отвореној галерији на Тргу шабачких жртава. У жељи да грађанима представи део локалне, али и националне прошлости ова установа културе презентовала је део заоставштине кроз поставке: ,,Упознајте архив”, ,,Кључеви града”, ,,Архивирана архитектура”, ,,Шабац 1918-1938”, ,,Писма из шабачког архива”, ,,Шабац и култура”.
-Све оно што наша установа поседује приказали смо јавности кроз тематске, садржајне изложбе које обухватају период од друге половине 19. до прве половине 20. века, што је и најинтересантнији сегмент историје - појаснио је један од аутора публикације Радомир Петровић и нагласио да је публикација плод преданог рада запослених и богатих Фондова Архива. Каталог је финансиран средствима Министарства културе и информисања Републике Србије.
Градоначелник Шапца др Александар Пајић на свечаној промоцији каталога нагласио је да ће Град подржати институције које својим радом доприносе квалитету живота у локалној средини, те да је Архив препознат као чувар културне баштине.
-Ово је идеална прилика за ретроспективу свега онога што је Архив од 2015. године радио како би своју делатност приближио грађанима и представио богат Фонд свега онога што поседује. Преко два километра архивске грађе налази се у Архиву и то је оно што наши суграђани треба да знају, јер се то трајно чува и говори о култури и дешавањима у временима која су прошла. Сигуран сам да нашим радом морамо да се трудимо да оставимо много тога што ће бити забележно и што ће бити забележено у Међуопштинском историјском архиву у Шапцу. Оно што је традиција и оно што је сачувано из прошлости желе да сачувају за генерације које долазе, јер знајући своју прошлост знамо како да на најбољи начин градимо будућност - поручио је Пајић.
Културно-просветна делатност Архива је од изузетног значаја за град и истраживаче и да су богати Фондови доступни заинтересованим грађанима, истиче в.д. директорка Међуопштинског историјског архива Јелена Мијаиловић.
-Архив поседује девет Депоа, а седам је тренутно попуњено. Преостала два ће бити попуњена са историјском грађом која пристиже. С обзиром на нов закон о архивима биће их више. Имамо 33 Фонда од изузетног значаја и 30 Фондова од великог значаја. Издвојила бих Фонд Окружног суда у Шапцу који сеже од 1805. године, где је уједно и сачуван најстарији документ, Пресуда Правитељствујушчи совјет из Боговађе који је потписао прота Матеја Ненадовић и то је најстарији документ који се овде чува. То је најистраженији и најзначајнији за судску власт и власт у Шапу, јер показује колико дуго ми трајемо. Такође, поседујемо и печате из времена кнеза Милоша Обреновића и турске владавине. Поседујемо значајна писама Јанка Веселиновића, Стојана Новаковића. Фотографије династије Обреновић, краља Александра и богати смо културном и историјском грађом, те позивам све суграђане, институције и историчаре да дођу и истраже историјско наслеђе које ми поседујемо и чувамо - рекла је Мијаиловић.

М. Ж.

Најновији број

25. април 2024.

Најновији број
Verified by Visa MasterCard SecureCode
American Express MaestroCard MasterCard Visa
Banka Intesa