КАРИТАС ШАБАЦ ЗАВРШИО УСПЕШНО ПРОЈЕКАТ У ОБЛАСТИ СОЦИЈАЛНОГ ПРЕДУЗЕТНИШТВА
Запослено 25 особа са инвалидитетом
Ова акција је део глобалног пројекта „Подршке Европске уније активном укључивању младих“, укупне вредности 4,7 милиона евра, истакао државни секретар у Министарству за рад, борачка и социјална питања Мирко Јањић, приликом недавне завршне конференције пројекта „Социјално предузетништво као средство за борбу против социјалне искључивости и сиромаштва“, вредног 205.555,24 евра у Авлији одрживог развоја у Богатићу. Осим Каритаса, Министарства и општина Богатић дала и даје пуну подршку овако значајном пројекту и тако ће бити у будуће, објаснио председник ове локалне самоуправе Милан Дамњановић
Завршна конференција пројекта „Социјално предузетништво као средство за борбу против социјалне искључивости и сиромаштва“, одржана је прошлог петка на имању „Каритаса“ Шабац у Авлији одрживог развоја Богатић.Носилац је био Каритас Шабац, а партнери Општина Богатић и конзорцијум социјалних кооператива КОСМ из Италије. Трајао је две и по године, а његова вредност је била 205.555,24 евра. Овом приликом, гостујући на пригодној манифестацији, поводом завршетка пројекта, државни секретар у Министарству за рад, борачка и социјална питања Мирко Јањић је између осталог истакао да Министарство даје пуну подршку особама са инвалидитетом, њиховом економском оснаживању и друштвеној интеграцији, што скупа сматрају пословима од изузетне важности.
"Глас Подриња"
Он је нагласио да се до краја године очекују законске измене у области социјалног предузетништва, које ће дати значајан импулс новом таласу развоја ове важне делатности. - Поносни смо што је Богатић препознат као средина која пружа подршку овако значајним пројектима и са таквом праксом ћемо наставити, поручио је у име домаћина председник ове локалне самоуправе Милан Дамњановић, поздрављајући бројне госте. Станислав Хочевар, председник Каритаса у Србији, нагласио је велики значај пројекта, а као пример доброг решења навео запошљавање 25 особа из друштвено угрожених група, од којих су половина са менталним сметњама и интелектуалним потешкоћама у два предузећа у Богатићу и Шапцу. Друге резултате пројекта представио је Мирољуб Николић, директор Каритаса Шабац. Нагласио је да су током имплементације пројекта основана два предузећа за професионалну рехабилитацију и запошљавање особа са инвалидитетом, „Социјална синергија“ у Шапцу и „Авлија одржиног развоја“ у Богатићу, чиме је знатно измењена слика социјалног предузетништва у две локалне самоуправе. - Одржано је 10 различитих обука за професионалну рехабилитацију особа са инвалидитетом на којима је укупно 60 полазника добило прилику да стекне одређена знаања и компетенције уз помоћ којих ће лакше доћи до запослења, а неки од њих већ су у радном односу, потенцирао је Николић. О овој теми шире су говорили Дина Ракин из Коалиције за развој социјалне економије, Микела Вогриг из конзорцијума ЦОСМ и Ивана Станчић „SMART kolektiv“. Свим полазницима који су успешно завршили обуке уручени су сертификати.