КЊИЖЕВНО ВЕЧЕ ДРАГАНА С. ФИЛИПОВИЋА У БИБЛИОТЕЦИ ВУКОВОГ ЗАВИЧАЈА У ЛОЗНИЦИ
Генетска обавеза потомака
„Драго ми је што је Библиотека Вуковог завичаја прва у Србији која има част да промовише публикацију Рат у Словенији Драгана Филиповића, кога сматрам завичајним аутором. То је нешто што целој вечери даје сентименталну ноту. Аутора није потребно афирмисати, његов рад који траје дуже од педесет година, а љубав према отаџбини још дуже. То је генетска обавеза преузета од предака“
У Библиотеци Вуковог завичаја у Лозници, у четвртак, 2. марта, промовисане су две књиге Драгана С. Филиповића, новинара и књижевника из Шапца, трилогија Војникова бресква и публикација Рат у Словенији, која је управо изашла из штампе.
Иако је до сада сваку од својих књига промовисао у родном Шапцу, овај пут је направио изузетак. Рат у Словенији први су чули Лозничани. И то није случајно.
- Лозница је мој завичај зато што је мој деда Жика Поповић рођен у Лозници, као син опанчара. Мој деда Рајко и отац Станоје родом су из села Милине, која је удаљена двадесет километара од Лознице. Истина је да сам све прве књиге промовисао прво у Шапцу, али подесило се, зато што је Рат у Словенији природни наставак трилогије Војникова брексва, неки би рекли - игром случаја, а ја кажем - Божјом промисли, да је представим у граду у коме се сусрећем са драгом публиком мог изворишта.
О Филиповићевом стваралачком опусу говорила је Мирјана Пејак, директор Библиотеке Вуковог завичаја, подсетивши на успешну промоцију на Међународном сајму књига, Златну значку Културно-просветне заједнице и речи да је Војникова бресква књига-молитва.
- Драго ми је што је Библиотека Вуковог завичаја прва у Србији која има част да промовише публикацију Рат у Словенији Драгана Филиповића, кога сматрам завичајним аутором. То је нешто што целој вечери даје сентименталну ноту. Аутора није потребно афирмисати, његов рад који траје дуже од педесет година, а љубав према отаџбини још дуже. То је генетска обавеза преузета од предака, истакла је директорка Пејак.
Одломке из прича читала је Мирјана Филиповић.
Момир Савић, представник Удружења ратних добровољаца и потомака ,,Подриње’’ уручио је аутору посебно признање за афирмацију писане речи и ћирилице, названо по хероини Милунки Савић.
- Награди се радујем као и највећим до сада, јер носи име хероине која ме чини поносним што сам Србин.