Хајдучко вече 2023., Фотографије: Мира Ковачевић/Мачва.инфо
БОГАТИЋ: БОГАТ ПРОГРАМ ПРОТЕКЛОГ ВИКЕНДА
Михољски сусрети села
Протеклог викенда, у Црној Бари одржани су „Михољски сусрети села“ и „Хајдучко вече 2023“
У суботу, 12. августа, у Црној Бари су први пут одржани „Михољски сусрети села“, манифестација која се финансира средствима Министарства за бригу о селу Републике Србије, а која за циљ има обогаћивање друштвеног и спортског живота сеоског становништва, неговање традиционалног начина живота и културно -историјског наслеђа.
Манифестацију коју су покренули и утемељили песник Љубивоје Ршумовић и министар Милан Кркобабић отворила је Снежана Петровић, в.д. секретара Министарства за бригу о селу.
- Општина Богатић је први пут код Министарства конкурисала за средства које додељујемо у износу до 500.000 динара за организацију манифестације “Михољски сусрети села”. На манифестацији учешће узима становништво из сеоских средина од најмлађих до најстаријих, а дисциплине су прилагођене интересовањима и способностима становништва. Тако се приказује оно што је локална традиција, култура, стари занати и вештине које наше баке и мајке преносе на своју децу и унуке, чувајући наш идентитет, рекла је Петровић.
Михољски сусрети, Фотографије: Мира Ковачевић/Мачва.инфо
У порти црнобарског храма наступиле су извођачке групе КУД-а “Јелица”, певачке групе и инструменталисти. Жене из Удружења “Црнобарке” представиле су окупљенима старе занате и вештине, а заинтересовани су могли да се опробају у овим радионицама. Мачвански листићи спремани су на лицу места, а могло се уживати и у вожњи фијакером по селу и у посети вајата Хајдук Станка. Министарство за бригу о селу манифестацију “Михољски сусрети села” организује у 95 општина, где учествује више од 1500 села, од почетка јула до краја новембра.
ХАЈДУЧКО ВЕЧЕ 2023 Неколико хиљада људи сјатило се на обалу Дрине у Црној Бари због традиционалне културно-туристичке манифестације „Хајдучко вече 2023“.
Надметање је организовано у шест дисциплина, бацању камена с рамена, скоку из места у даљ, борби на брвну, скоку из места у вис преко пања, надвлачењу клипка и пењању уз дрво. Централна манифестација било је такмичење младића у хајдучким дисциплинама у борби за титулу „Мачванског харамбаше”.
Мачвански харамбаша Никола Остојић, Фотографије: Мира Ковачевић/Мачва.инфо
Најспретнији и најспремнији био је Никола Остојић из Салаша Црнобарског који је заслужено награђен новчаном наградом и хајдучком сабљом. Другопласирани је био Душан Пајичић из Бановог Поља, а трећи Милош Паунић из Бадовинаца.
На Васином шибу посетиоци су могли да обиђу сајам етно хране и пића и рукотворина, а у вечерњим сатима приређен је и богат културно-уметнички програм.
МАЧВАНСКА СВАДБА Манифестација је имала и бројне друге садржаје, као што је традиционална “Мачванска свадба”, која је присутне подсетила на старе обичаје.
Мачванска свадба, Фотографије: Мира Ковачевић/Мачва.инфо
У центру Богатића одиграно је коло, а потом се свадбена поворка упутила ка младиној кући у Етно парк Совљак, где их је на уласку у село пресрела Хајдучка Бусија. Невеста је испрошена по старим мачванским обичајима, а када су сватови одиграли “поводно коло”, свадбена поворка фијакера са младенцима запутила се према Црној Бари.