Hajdučko veče 2023., Fotografije: Mira Kovačević/Mačva.info
BOGATIĆ: BOGAT PROGRAM PROTEKLOG VIKENDA
Miholjski susreti sela
Proteklog vikenda, u Crnoj Bari održani su „Miholjski susreti sela“ i „Hajdučko veče 2023“
U subotu, 12. avgusta, u Crnoj Bari su prvi put održani „Miholjski susreti sela“, manifestacija koja se finansira sredstvima Ministarstva za brigu o selu Republike Srbije, a koja za cilj ima obogaćivanje društvenog i sportskog života seoskog stanovništva, negovanje tradicionalnog načina života i kulturno -istorijskog nasleđa.
Manifestaciju koju su pokrenuli i utemeljili pesnik Ljubivoje Ršumović i ministar Milan Krkobabić otvorila je Snežana Petrović, v.d. sekretara Ministarstva za brigu o selu.
- Opština Bogatić je prvi put kod Ministarstva konkurisala za sredstva koje dodeljujemo u iznosu do 500.000 dinara za organizaciju manifestacije “Miholjski susreti sela”. Na manifestaciji učešće uzima stanovništvo iz seoskih sredina od najmlađih do najstarijih, a discipline su prilagođene interesovanjima i sposobnostima stanovništva. Tako se prikazuje ono što je lokalna tradicija, kultura, stari zanati i veštine koje naše bake i majke prenose na svoju decu i unuke, čuvajući naš identitet, rekla je Petrović.
Miholjski susreti, Fotografije: Mira Kovačević/Mačva.info
U porti crnobarskog hrama nastupile su izvođačke grupe KUD-a “Jelica”, pevačke grupe i instrumentalisti. Žene iz Udruženja “Crnobarke” predstavile su okupljenima stare zanate i veštine, a zainteresovani su mogli da se oprobaju u ovim radionicama. Mačvanski listići spremani su na licu mesta, a moglo se uživati i u vožnji fijakerom po selu i u poseti vajata Hajduk Stanka. Ministarstvo za brigu o selu manifestaciju “Miholjski susreti sela” organizuje u 95 opština, gde učestvuje više od 1500 sela, od početka jula do kraja novembra.
HAJDUČKO VEČE 2023 Nekoliko hiljada ljudi sjatilo se na obalu Drine u Crnoj Bari zbog tradicionalne kulturno-turističke manifestacije „Hajdučko veče 2023“.
Nadmetanje je organizovano u šest disciplina, bacanju kamena s ramena, skoku iz mesta u dalj, borbi na brvnu, skoku iz mesta u vis preko panja, nadvlačenju klipka i penjanju uz drvo. Centralna manifestacija bilo je takmičenje mladića u hajdučkim disciplinama u borbi za titulu „Mačvanskog harambaše”.
Mačvanski harambaša Nikola Ostojić, Fotografije: Mira Kovačević/Mačva.info
Najspretniji i najspremniji bio je Nikola Ostojić iz Salaša Crnobarskog koji je zasluženo nagrađen novčanom nagradom i hajdučkom sabljom. Drugoplasirani je bio Dušan Pajičić iz Banovog Polja, a treći Miloš Paunić iz Badovinaca.
Na Vasinom šibu posetioci su mogli da obiđu sajam etno hrane i pića i rukotvorina, a u večernjim satima priređen je i bogat kulturno-umetnički program.
MAČVANSKA SVADBA Manifestacija je imala i brojne druge sadržaje, kao što je tradicionalna “Mačvanska svadba”, koja je prisutne podsetila na stare običaje.
Mačvanska svadba, Fotografije: Mira Kovačević/Mačva.info
U centru Bogatića odigrano je kolo, a potom se svadbena povorka uputila ka mladinoj kući u Etno park Sovljak, gde ih je na ulasku u selo presrela Hajdučka Busija. Nevesta je isprošena po starim mačvanskim običajima, a kada su svatovi odigrali “povodno kolo”, svadbena povorka fijakera sa mladencima zaputila se prema Crnoj Bari.