ОТКРИВЕН МУРАЛ У ДВОРИШТУ „НАТИНЕ“ ШКОЛЕ: „ЗНАЊЕ ЈЕ МОЋ“
Добродошлица за ученике
У питању је циклус мурала намењен основим и средњим школама у Шапцу. Деца су суперхероји тек када стекну знање и уђу у школу као у нови универзум. Ови мурали намењени су првенствено тој циљној групи, али и свим суграђанима са циљем да буду атрактивни, довољно илустративни и допадљиви
У дворишту Основне школе „Ната Јеличић“, протеклог петка, откривен је мурал „Знање је моћ, који су радиле уметнице Кäтхе Лöффелманн, Александра Петковић – ТКВ и Јана Даниловић. У питању је пројекат Аустријског културног форума који се реализује у сарадњи са Културним центром Шабац, Основном школом “Ната Јеличић” и организацијом Street Art Belgrade.
- Са поносом могу да кажем да је урађен прелеп мурал у нашем дворишту, који је улепшао не само двориште наше школе, него и цео наш град. Верујем да ће наши ученици бити позитивно изненађени, рекао је директор школе Зоран Старчевић.
Фото: "Глас Подриња"
Према речима историчара уметности Филипа Ковачевића из Културног центра, важно да се мурализација град наставља.
- Већ десетак година траје овај пројекат. У питању је циклус мурала намењен основим и средњим школама у Шапцу. Деца су суперхероји тек када стекну знање и уђу у школу као у нови универзум. Ови мурали намењени су првенствено тој циљној групи, али и свим суграђанима са циљем да буду атрактивни, довољно илустративни и допадљиви. Бирамо уметнике који то могу да испрате, истакао је Ковачевић.
Иако су радиле на високим температурама, уметнице су успеле да заврше мурал у предвиђеном року. - Цртање мурала на неки начин је екстремни спорт, поготово на оваквим врућинама. Пошто је то тимски рад, а то је најважније, успеле смо да га завршимо на време, нагласила је Александра Петковић.
Фото: "Глас Подриња"
Уметнице су имале на уму децу, простор у коме су радиле мурал, као и важност образовања. - Било је занимљиво зато што је Кети, колегиница из Аустрије добила прилику да ради на српском и енглеском језику, док смо Александра и ја, пратећи сопствени сензибилитет и остајући доследне својим радовима, прилагодиле све простору који је намењен деци, јер је то најважније – да се примарни корисници јавног простора у коме се мурал налази идентификују са њим. Покушале смо да комуницирамо са децом, рекла је Јана Даниловић.
Уметница из Аустрије одушевљена је Шапцем и сарадњом са колегиницама. - Провела сам дивно време радећи на овом муралу са својим колегиницама. Одушевљена сам градом и гостољубивим Шапчанима. Иако је било веома топло, мислим да смо урадиле добар посао, поручила је Кäтхе Лöффелманн.
Мурал добродошлице за нови почетак школске године има око 100 квадратних метара.