5. mart 2020.5. mar 2020.
Grad koji misli  svojom glavom
IZ UGLA DVA SUGRAĐANINANA KOJI SU CEO RADNI VEK PROVELI U ŠAPCU

Grad koji misli svojom glavom

Dva dobitnika najvećeg priznanja grada Šapca govore o osobenostima našeg grada posle odluke da se izađe na lokalne izbore
Šabac je jedini grad u Srbiji koji već osam godina odoleva Srpskoj naprednoj stranci, poput onog galskog sela koje je učinjeno besmrtnim u stripu Asteriks. Ovaj grad je u dva navrata, na lokalnim izborima 2012. i 2016. godine, uspeo da se odupre naprednjacima i da izabere vlast koja nema veze sa Aleksandrom Vučićem. Uz Šabac postoji još nekoliko slobodnih opština bez SNS na vlasti čije nabrajanje može da se obavi na prstima jedne ruke.
Sve ovo vreme Šabac je važio za slobodnu zonu, oazu slobode, a sada se grad i njegovi građani prozivaju izdajnicima opozicionog bojkota. U tom delu javnosti, najava da bi aktuelna vlast u Šapcu mogla da izađe na predstojeće lokalne izbore dočekana je na nož.
Priča o Šapcu nije jednostavna. To je grad koji se, sem po ekipi koja je na vlasti u lokalu, u mnogo čemu razlikuje od ogromnog ostatka Srbije. Pitanje je da li bi tako bilo da poslednjih osam godina odgovornost o funkcionisanju grada nije bila u rukama ljudi koji su grad vodili. u rukama demokratske i proevropske koalicije.
Prema rečima dr Stevana Stankovića, dobitnika najvećeg gradskog priznanja - Ključeva grada Šapca, ovaj grad misli svojom glavom.
- Tako je bilo kroz istoriju, tako je i sada. Zanimljivo je da kada je krajem osamdesetih godina prošlog veka u celoj Srbiji bilo izjašnjavanje među komunistima o tome da li podržati Slobodana Miloševića, ili Ivana Stambolića, ceo gradski odbor Komunističke partije Jugoslavije u Šapcu stao je na stanu Stambolića. Misli svojom glavom i spreman je da zbog toga trpi posledice - priča Stanković.
On posebno naglašava duh ovog grada, čije građane neretko nazivaju - Čivijašima.
- I dan danas ne znamo kome smo to izvukli čiviju. Znamo, međutim, da se šalimo, kako na tuđ, tako i na svoj račun. Ljudi u ovim gradu hoće da im bude onako kako oni hoće, a ne tako to neko drugi želi. Šabac je danas jedan od najlepših gradova u Srbiji i ja uživam što živim u njemu - dodaje Stanković.
Poznati šabački neuropsihijatar u penziji, ističe i da je danas Šabac kažnjen za svoju slobodu.
- Mi nosimo posledice svojih odluka. Iskreno verujem da imamo puno vrednosti zbog kojih nemamo pravo da se predamo i da izgubimo svoju slobodu. Mnogo toga je dobro urađeno za grad i za građane da bi se sve to olako izgubilo - napominje Stanković
Malo je poznato ostatku Srbije da je Šabac prvi grad u Srbiji koji je imao klavir, apoteku, lekara, prozorsko okno. Na teritoriji grada Šapca je 1833. godine organizovana prva pozorišna predstava, i to u selu Nakučani. Radilo se o komadu "Žertva Avramova".
- Šabac je grad koji je specifičan u svakom pogledu, i geostrateškom, političkom i ekonomskom. Naš grad ima trajanje koje je duže od našeg sećanja. Osnovan je iste 1470. godine kada i Sarajevo i Novi Pazar. Radi se o kosmopolitskom gradu koji su kroz vekove naseljavali Srbi, Muslimani, Jevreji - kaže još jedan dobitnik Ključeva grada Šapca primarijus dr Predrag Tojić.
On posebno naglašava je upravo u Šapcu zabeleženo prisustvo prvog lekara koji je bio Rus i koji je vodio računa o zdravstvenom stanju ruskog garnizona na njegovoj teritoriji.
- Sa ponosom i snagom velikih argumenata kažem da je danas naš grad komunalno najuređeniji u Srbiji - zaključuje Tojić.
On dodaje da je problem što je Šabac, poput svih ostalih sredina, izgubio građane, a dobio stanovnike.
-Nadam se da će normalna priča i ovoga puta biti uspešnija u našem gradu – zaključio je Tojić.
N. K.

Najnoviji broj

26. januar 2023.

Најновији број
Verified by Visa MasterCard SecureCode
American Express MaestroCard MasterCard Visa
Banka Intesa