Jovan Vraneš - v. d. direktor Javnog komunalnog preduzeća „Vodovod - Šabac“
Spremni projekti za tekuću godinu
JKP „Vodovod - Šabac“ spremni projekti. Stručan i edukovan kadar. Širenje vodovodne i kanalizacione mreže. Nadogradnja sistema postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda. Realizacija planiranog uslovljena finansijskim sredstvima. Podrška Grada i Republike
Misija JKP “Vodovod-Šabac“ je da obezbedi i osigura korisnicima kontinuiranu uslugu vodosnabdevanja, odnosno dovoljne količine kvalitetne pitke vode na području grada i prigradskih naselja, kao i drugim isporučiocima vodnih usluga i taj segment našeg poslovanja se ne dovodi u pitanje, jer je svakako jedan od primarnih - ističe na početku razgovora za „Glas Podrinja“ v.d. direktor JKP „Vodovod-Šabac“ Jovan Vraneš.
Primarna delatnost ovog javnog preduzeća je svakako higijenski ispravna voda za Šapčane, ali i smanjenje gubitaka u postojećoj mreži za snabdevanje, razvoj vodno-komunalne infrastrukture, povećanje obima priključenosti građana na sistem vodovodne i kanalizacione mreže, efikasno odvođenje i prečišćavanje otpadnih voda, kao i smanjenje negativnog uticaja ispuštanja otpadnih voda na životnu sredinu i smanjenje utroška energije.
-Jedan od važnih, operativnih ciljeva je smanjenje gubitaka u mreži za vodo-snabdevanje, jer uticajem na ovaj segment smanjujemo i gubitak energije, te na taj način vodimo računa i o energetskoj efikasnosti. Kada je u pitanju kanalizaciona mreža, ukoliko dođe do povećanog priliva (infiltracije) vode primetan je pojačan rad pumpi, a samim tim i veći utrošak energije. U planu nam je da upravnu zgradu rekonstruišemo, kako bismo i tu ispoštovali mere energetske efikasnosti.
Detektovanjem problema uz pomoć modernih tehničko-tehnoloških rešenja prevazilazimo i probleme. Jedan od uzroka kvara na vodovodnoj mreži mogu biti i radovi u blizini cevi, jer su veoma osetljive i može doći do njihovog oštećenja. Plan je da rekonstruišemo mrežu u 28 ulica, odnosno zamenimo cevi. Ovaj projekat će biti realizovan uz podršku Kancelarije za javna ulaganja - ističe Vraneš kao značajan poduhvat tokom tekuće kalendarske godine i dodaje da je proizvodnja vode na nivou prethodnih godina što predstavlja standard.
Snabdevanje korisnika kvalitetnom vodom -Poboljšanje usluge merenja i naplate je naredni korak. On podrazumeva kontinualno praćenje potrošnje vode. Trenutno to činimo jednom mesečno. Ako bismo potrošnju mogli da pratimo konstantno, lakše bismo detektovali i kvar na mreži, a samim tim i olakšali delovanje na terenu. U početnoj fazi po sektorima bismo pratili potrošnju, a kasnije i za individualna domaćinstva. Redovne aktivnosti preduzeća usmerene su ka održavanju vodovodne mreže, popravkama kvarova i priključenju novih korisnika.
-Planirano je 300 novih priključaka na vodovodnu i oko 200 na kanalizacionu mrežu. Kada govorimo o proširenju mreže, ono je usmereno i na gradsko, kao i na seosko područje. Infrastrukturno je lakše snabdeti vodom, nego kanalizacionim sistemom seoska područja. Ovo se može rešiti individualnim postrojenjima, ali to zavisi od više faktora, jer je u pitanju značajan projekat koji zahteva zainteresovanost korisnika, mogućnosti i naravno finansijska izdvajanja. Kapaciteti izvorišta u Šapcu su odlični, i ne očekujemo probleme u ovom segmentu. Ipak, važno je da pratimo kvalitet i da ne dođe do zagađenja.
Fokus „Vodovoda“ prerada otpadnih voda U Postrojenju za prečišćavanje otpadnih voda planirana je i naredna faza nadogradnje sistema kako bi se smanjio utrošak električne energije, iskoristile mogućnosti u domenu zelene energije, a samim tim i uticalo na očuvanje životne sredine.
-Fokus „Vodovoda“ u narednom periodu će biti kanalizaciona mreža i prerađivanje otpadnih voda. Jedan od problema današnjice su toplotne pumpe, jer se sve više koriste kao vid grejanja/hlađenja objekata. Zbog uštede korisnici često imaju samo jedan bunar iz kog crpe vodu, a drugi za ispuštanje iste ne poseduju, te voda odlazi u kanalizaciju za koju je to tehnološki problem. U kanalizaciji je povećan priliv vode iz pumpi, a zbog urbanizacije i smanjenja upijajućih (zelenih) površina, atmosferske vode se ulivaju u mrežu. Ovo je evidentno u postrojenju za prečišćavanje otpadnih voda. U postrojenje nam stiže „čista“ voda, a sistem je koncipiran da drugačije funkcioniše. I u ovom delu imamo plan da u narednoj fazi povećamo kapacitete postrojenja kako bi bilo autonomno i da ostvarimo energetsku efikasnost (zelena energija).
Širenje kanalizacione mreže U pojedinim delovima grada primetna su česta plavljenja za vreme intenzivnijih padavina i predviđeno je da nizom projekata problem bude saniran. Kako je reč o značajnim finansijskim izdvajanjima tako će i realizacija istih biti uslovljena raspoloživim sredstvima preduzeća.
-U gradskom jezgru kanalizaciona mreža je po kapacitetima prevaziđena i potrebno je pronaći odgovarajuća rešenja. U Šapcu je opšti sistem kanalizacije, što znači da se u nju ulivaju i fekalne i atmosferske vode, kao i vode pomenutih toplotnih pumpi. Ovo može da se reši na više načina, ali je infrastruktura u samom gradu takva da nije moguće razdvajanje, no za dalje širenje mreže predviđeno je razdvajanje u mreži. Što se tiče gradskog jezgra to može biti rešeno dodatnim kapacitetima, crpnim stanicama, kolektorima. Znanje i projekte imamo spremne, a potrebna su nam finansijska sredstva za realizaciju. Ove godine očekujemo značajna sredstva od Republike Srbije u okviru Investicionog plana „Srbija 2025“ za rešavanje za ovih problema. Sve ciljeve i misiju našeg preduzeća možemo realizovati uz edukaciju kadrova kako bismo što lakše prevazišli potencijalne probleme na koje možemo naići u procesu rada. Naravno, važna nam je i implementacija novih tehničko-tehnoloških rešenja kako bismo unapredili sistem poslovanja.
Na sednici Skupštine Grada u četvrtak, 11. februara, pred odbornicima će biti program poslovanja preduzeća za 2021. godinu. Program je četvrta tačka dnevnog reda.