25. januar 2024.25. jan 2024.
Emocionalna podrška trudnicama
ROSA ŠKOLA RODITELjSTVA

Emocionalna podrška trudnicama

Cilj je bio da se zdravstveni radnici osnaže u radu sa trudnicama, posebno onima koje se suočavaju sa određenim emocionalnim izazovima , nastalim kao rezultat drugog stanja. Osim toga, razvijen je i poseban program koji treba dodatno da edukuje kako timove Rosa škole roditeljstva, tako i buduće mame koje budu pohađale ovu školu
Krajem prošle godine doktori i patronažne sestre, predstavnici Rosa škole roditeljstva iz 20 gradova i opština, među kojima je i Dom zdravlja “Dr Darinka Lukić” u Koceljevi, imali su priliku da pohađaju kontinuiranu medicinsku edukaciju.

Cilj je bio da se zdravstveni radnici osnaže u radu sa trudnicama, posebno onima koje se suočavaju sa određenim emocionalnim izazovima, nastalim kao rezultat drugog stanja.



Osim toga, razvijen je i poseban program koji treba dodatno da edukuje kako timove Rosa škole roditeljstva, tako i buduće mame koje budu pohađale ovu školu.

Značaj pravovremenog otkrivanja emocionalnih i psiholoških izazova tokom trudnoće i nakon porođaja je ključna za dobrobit porodilje i deteta, a na kraju i čitave porodice. Nadležni veruju da će ovaj program pružiti budućim mamama alate i informacije kako da prepoznaju simptome i kako i gde da traže pomoć ukoliko im je potrebna.

Rosa škola roditeljstva je u saradnji za specijalistima kreirala brošuru za emocionalnu i psihološku podršku budućih mama, ali i očeva, nakon dolaska novogčlana u porodicu. Ona nije isključivo informativnog karaktera već pruža korisne smernice kako bi svi članovi porodice zajedno olakšali ulazak u ovu posebnu, neretko izazovnu fazu života


–Istraživanja pokazuju da čak 80 odsto žena prolazi kroz post-porođajnu tugu ili “baby blues”, suočavajući se sa simptomima poput plačljivosti, tuge, razdražljivosti i anksioznosti. Simptomi se najčešće javljaju između trećeg i petog dana nakon porođaja i traju najduže dve nedelje. Sva ova stanja su normalna, dešavaju se često, kao posledica hormonalnih promena i prolaze sama od sebe. Sa druge strane, depresija se vrlo često javlja u trećem trimestru trudnoće, kao i dve nedelje nakon porođaja i karakteriše je osećaj tuge, nemoći, letargije i plačljivosti koji duže traje, nekoliko nedelja pa i meseci- napominju stručnjaci.

Rosa škola roditeljstva je u saradnji za specijalistima kreirala brošuru za emocionalnu i psihološku podršku budućih mama, ali i očeva, nakon dolaska novog člana u porodicu. Ona nije isključivo informativnog karaktera već pruža korisne smernice kako bi svi članovi porodice zajedno olakšali ulazak u ovu posebnu, neretko izazovnu fazu života.

Sve aktivnosti su realizovane u okviru Rosinog projekta podrške patronažnim službama širom naše zemlje i ranom roditeljstvu, a uz podršku Ministarstva zdravlja Republike Srbije.

Prošle godine je na području koceljevačke opštine rođeno 90 beba što, kako kažu u Domu zdravlja predstavlja blagi porast u odnosu na 2022.



–Edukacija ovog tipa je za zdravstvene radnike i patronažnu službu od velikog značaja, s obzirom na inovacije koje se sve više pojavljuju. Obavezna je edukacija kako bi se stečeno znanje moglo preneti na trudnicu i buduću majku. U skladu sa novim trendovima i inovacijama uvek je potrebno unaprediti rad patronažne službe kako bi što bolje odgovorili na zahteve onih kojima je naša pomoć potrebna, ali i obezbedili dostupnost tačnih, pouzdanih informacija budućim majkama- rekla je visoka medicinska sestra Jelena Mijatović, koordinatorka Rose škole roditeljstva u Koceljevi.

Prema njenim rečima današnje trudnice i porodilje najčešće strahuju od toka trudnoće te da li će ishod porođaja proteći u najboljem redu.

–S obzirom na pojavu novih, nepoznatih bolesti gde još uvek nisu do kraja utvrđene posledice, pojavljuje se strah od posledica po plod- ističe Mijatović.

Govoreći o razlikama nekadašnjih i današnjih trudnica napomenula je da se one razlikuju po tome što danas buduće mame neretko traže odgovore i savete na internetu, što može biti potpuno pogrešno u odnosu na stavove medicine. Ranije su trudnice savete dobijale uglavnom od lekara.

–Osim toga, današnje trudnice su mnogo više kontrolisane u odnosu na ranije što podrazumeva i veći broj pregleda, kontrola, analiza, ultrazvuk i uvođenja testova koji ranije nisu bili prisutni. Tu je danas i dostupnost mnogobrojnim edukacijama Rosa škole roditeljstva gde se ujedno i praktično osposobljavaju za buduće materinstvo- zaključila je koordinatorka škole roditeljstva u koceljevačkom Domu zdravlja “Dr Darinka Lukić”.
V. Bošković

Najnoviji broj

25. april 2024.

Најновији број
Verified by Visa MasterCard SecureCode
American Express MaestroCard MasterCard Visa
Banka Intesa