
фото: фб страница “руже липолиста”
25. ФЕСТИВАЛ “РУЖЕ ЛИПОЛИСТА”
Првих 25 година су само почетак
Изложба ружа, богат културно-уметнички програм, радионице и такмичење у прављењу аранжмана, садржаји су који ће и ове године потпуно бесплатно бити доступни посетиоцима. Традиционално се очекује више хиљада гостију, а најављен је и организован долазак десетак аутобуса из различитих градова Србије и Републике Српске
Субота пред нама резервисана је за значајан јубилеј, 25. година најмириснијег фестивала у Србији - Ружа Липолиста. Манифестација која је мачванско село прославила не само у Србији, него и ван граница земље, обележава првих четврт века постојања.
Изложба ружа, богат културно-уметнички програм, радионице и такмичење у прављењу аранжмана, садржаји су који ће и ове године потпуно бесплатно бити доступни посетиоцима. Традиционално се очекује више хиљада гостију, а најављен је и организован долазак десетак аутобуса из различитих градова Србије и Републике Српске.
-Прави је тренутак да се захвалимо људима који се све ове године труде да овај фестивал живи и буде све већи и лепши и окупи све већи број како излагача тако и посетилаца. Највећу захвалност дугујемо Удружењу “Руже Липолиста” и произвођачима ружа. Сви ми остали се фестивалом бавимо неколико месеци, а они то раде годинама, током целе године. Захвални смо и свим људима који су трошили своје знање, искуство и енергију и помагали нам да због културно-уметничких садржаја овај фестивал шаље важну поруку. Како подржавамо узгој цвећа, тако подржавамо и младе уметнике, културно-уметничке садржаје и стваралаштво, навео је директор Туристичке организације Шапца Срђан Митрашиновић.
Више од 800.000 ружа годишње произведе 10 породица из Липолиста на 25 хектара. Оснивачи фестивала и данас су његова окосница, а у међувремену су се појавили и нови млади узгајивачи што обећава да ће “Руже Липолиста” још дуго трајати.
-Поносан сам што сам један од оснивача овог фестивала. Ово је само првих четврт века. Брзо је прошло и сећања се брзо враћају на почетке. Срећан сам и поносан што сам један од људи који су смислили и све ове године организују и учествују на фестивалу који је наш понос, истакао је Милан Маринковић, један од оснивача фестивала и цитирао песника Томислава Маринковића “Снага овог узорног фестивала почива у 25 година прошлости и свим годинама будућности”.
Милан Топаловић, такође један од оснивача фестивала према пријављеним учесницима процењује да ће 25. Руже Липолиста бити веома лепе. Каже да су поља у задовољавајућем стасу, упркос лошем времену у мају које је мало успорило раст ружа.
Расадници ружа биће отворени за све посетиоце манифестације, а ефекти овог догађаја последњих година се виде и по томе што све више туриста Липолист посећује и ван фестивала. На путу ка Станишићима, Церу или Тршићу све чешће свраћају да виде чувене ружичњаке или се окрепе у неком од етно домаћинстава.
Више од 300 сорти ружа се гаји у Србији, а већина њих и у Липолисту. Процес одгајања руже траје две године, од пролећа када се посади, до следеће јесени. Највећи део произведеног се извезе.
-Једно време је био раст у производњи, па пад, што је зависило од светског тржишта. Сада се тржиште стабилизовало. Извоз у Русију је све тежи због бројних ограничења, али се отворило тржиште Европске уније. Производња је смањена у свим европским земљама због недостатка радне снаге и тешког рада у тој производњи. Код њих је велики дефицит, а тражња је све већа. Наравно, ту је и тржиште Балкана. Последње две године се продало све што се произвело, навео је Милан Топаловић.
Град подржава све догађаје који промовишу праве вредности и шаљу позитивну слику о Шапцу. Председник Скупштине града Немања Пајић налази се на челу Организационог одбора “Ружа Липолиста”. Истиче да му је част што је на том месту и сарађује са уиграним тимом који већ 25 година организује манифестацију.
-Без ружа, овог фестивала не би ни било, а добро знамо ко је задужен за производњу ружа и ко је фестивал и основао. Ово је једна од најлепших манифестација у Србији и освежење је од неких других догађаја. Цвеће и руже подстичу најлепше у људима. Фестивал из године у годину расте и садржаји су све бољи. Охрабрује све већи број излагача. Ослањамо се на старе снаге, али радује ме да у последње време имамо и нове произвођаче. То даје наду да смо на правом путу и да је ових првих 25 година само почетак, а да фестивал има сигурну будућност и да ће трајати још дуго. Сви Липолиштани и Шапчани треба да буду поносни на ову изузетну мaнифестацију, рекао је Немања Пајић.
Подсетио је да су захваљујући овом фестивалу успостављена многа пријатељства и пословне сарадње, а био је и инспирација за прекограничну сарадњу Шапца и Славонског Брода.
Током пројекта ROSIS4H реализована је и посета Холандији. Представници два града, међу њима представници Средње пољопривредне школе са домом ученика и произвођачи ружа из Липолиста гостовали су код холандских произвођача ружа, видели њихове берзе цвећа, Музеј цвећа, истраживачке лабораторије и Фестивал ружа у месту Лотум.
Пројекат ROSIS4H који је трајао две године био је наставак другог двогодишњег пројекта Rosis, rosas, rosarum на ком су учествовали исти партнери.
Манифестацију и ове године организују Удружење “Руже Липолиста” и Туристичка организација Шапца, под покровитељством Града Шапца.
-Позивам све који су у могућности да у суботу дођу и виде шта и како радимо и како резултати тог рада на крају изгледају. Наша дела говоре више од речи и најбоље је да се у све речено увере на лицу места, у довришту ОШ “Степа Степановић” у Липолисту, истакао је председник Удружења “Руже Липолиста” Горан Мијаиловић.
Драгославин прстен пријатељства
Породица Милана Маринковића неколико последњих година додељује “Драгославин прстен пријатељства” у знак сећања на мајку Драгославу, а који симболизује пријатељство и повезаност. Ове године прстен ће бити додељен архитекти Милки Крстивојевић из Ваљева, из Завода за заштиту споменика културе, због њеног дводеценијског рада на цркви у Липолисту, која је установљена као споменик културе.
Прошле године прстен је добила новинарка Американка Џоан Меквин Митрић, а пре ње извођач етно музике Биљана Крстић. Добитнице ове награде су биле и кошаркашица Наташа Ковачевић, глумица Рада Ђуричин и новинарка Тања Петернек.
Награђени прошле године
Прва три места за најбољи расадник на прошлогодишњем фестивалу добили су “Топаловић” из Липолиста, “Џагић” из Звезда и “Ивановић” из Синошевића. Најбољи у такмичењу средњих школа у изради аранжмана од ружа били су ученици Средње пољопривредне школе са домом ученика из Шапца, други гости из Славонског Брода, а трећа Средња пољопривредна школа из Панчева. Најлепши аранжман од ружа имао је расадник “Маринковић” из Липолиста.
Прошле године су први пут додељене захвалнице новинарима и новинарским екипама који су својим радом допринеле афирмацији фестивала.
Такође, први пут је додељена и “Повеља пријатељства”, признање установљено као израз поштовања и захвалности истакнутим ствараоцима. Награда је за трајни допринос култури и очувању језика, за песничко стваралаштво и афирмацију Липолиста додељена песнику Томиславу Маринковићу.
Програм фестивала
Увод у фестивал био је концерт Дувачког оркестра Министарства унутрашњих послова Чешке и подела ружа у Шапцу, прошлог петка. Овог петка (сутра) програм почиње традиционално у авлији Милана Маринковића књижевном вечери “Код Маринковића од Маринковића” у 21 сат. Вече је резервисано за читање поезије Томислава Маринковића, песника из Липолиста, добитника бројних награда за књижевно стваралаштво. Такође, своју поезију говориће и Гојко Божовић, оснивач и главни уредник Издавачке куће “Архипелаг”, који је за своје стваралаштво добио “Кочићеву књигу”.
Свечано отварање фестивала “Руже Липолиста” је у суботу у 13 сати. Програм ће трајати до касних вечерњих сати.
Након тога следи културно-уметнички програм и такмичење средњих школа у изради аранжмана од ружа. Од 16 до 18 сати биће организоване радионице за децу у изради аранжмана.
Од 18 до 19 часова је концерт КУД “Абрашевић”, а по завршетку концерта проглашење победника и додела признања. Потом ће наступити оркестар “Чивијаши”.
Током трајања фестивала организоваће се и Базар старих и уметничких заната.
Нове и старе сорте
Трендови и новости се морају пратити и у хортикултури. Када се нова сорта појави произвођачи кажу да је уобичајено да у Србију стигну са закашњењем од 10 до 15 година. Међутим, и ту се ствари мењају.
-Добили смо у мају прошле године 10 сорти ружа које су у Европи изашле 2018. године. Тако ће оне у Србији бити на јесен, са само годину дана закашњења, што је за руже минимално. На захтев наших пријатеља и пословних партнера из Босне и Херцеговине са стабла старог 70-80 година смо донели калем гране и искалемили смо сорту ђулбер шећер. Она је веома тражена у БиХ и користи се за прављење слатког и сокова. Такође, постоје и сорте које се производе специјално за пчеле, како би оне узимале нектар са њих, објашњава Милан Топаловић.
Изложба ружа, богат културно-уметнички програм, радионице и такмичење у прављењу аранжмана, садржаји су који ће и ове године потпуно бесплатно бити доступни посетиоцима. Традиционално се очекује више хиљада гостију, а најављен је и организован долазак десетак аутобуса из различитих градова Србије и Републике Српске.
-Прави је тренутак да се захвалимо људима који се све ове године труде да овај фестивал живи и буде све већи и лепши и окупи све већи број како излагача тако и посетилаца. Највећу захвалност дугујемо Удружењу “Руже Липолиста” и произвођачима ружа. Сви ми остали се фестивалом бавимо неколико месеци, а они то раде годинама, током целе године. Захвални смо и свим људима који су трошили своје знање, искуство и енергију и помагали нам да због културно-уметничких садржаја овај фестивал шаље важну поруку. Како подржавамо узгој цвећа, тако подржавамо и младе уметнике, културно-уметничке садржаје и стваралаштво, навео је директор Туристичке организације Шапца Срђан Митрашиновић.
Више од 800.000 ружа годишње произведе 10 породица из Липолиста на 25 хектара. Оснивачи фестивала и данас су његова окосница, а у међувремену су се појавили и нови млади узгајивачи што обећава да ће “Руже Липолиста” још дуго трајати.
-Поносан сам што сам један од оснивача овог фестивала. Ово је само првих четврт века. Брзо је прошло и сећања се брзо враћају на почетке. Срећан сам и поносан што сам један од људи који су смислили и све ове године организују и учествују на фестивалу који је наш понос, истакао је Милан Маринковић, један од оснивача фестивала и цитирао песника Томислава Маринковића “Снага овог узорног фестивала почива у 25 година прошлости и свим годинама будућности”.
Милан Топаловић, такође један од оснивача фестивала према пријављеним учесницима процењује да ће 25. Руже Липолиста бити веома лепе. Каже да су поља у задовољавајућем стасу, упркос лошем времену у мају које је мало успорило раст ружа.
Расадници ружа биће отворени за све посетиоце манифестације, а ефекти овог догађаја последњих година се виде и по томе што све више туриста Липолист посећује и ван фестивала. На путу ка Станишићима, Церу или Тршићу све чешће свраћају да виде чувене ружичњаке или се окрепе у неком од етно домаћинстава.
Више од 300 сорти ружа се гаји у Србији, а већина њих и у Липолисту. Процес одгајања руже траје две године, од пролећа када се посади, до следеће јесени. Највећи део произведеног се извезе.
-Једно време је био раст у производњи, па пад, што је зависило од светског тржишта. Сада се тржиште стабилизовало. Извоз у Русију је све тежи због бројних ограничења, али се отворило тржиште Европске уније. Производња је смањена у свим европским земљама због недостатка радне снаге и тешког рада у тој производњи. Код њих је велики дефицит, а тражња је све већа. Наравно, ту је и тржиште Балкана. Последње две године се продало све што се произвело, навео је Милан Топаловић.
Град подржава све догађаје који промовишу праве вредности и шаљу позитивну слику о Шапцу. Председник Скупштине града Немања Пајић налази се на челу Организационог одбора “Ружа Липолиста”. Истиче да му је част што је на том месту и сарађује са уиграним тимом који већ 25 година организује манифестацију.
-Без ружа, овог фестивала не би ни било, а добро знамо ко је задужен за производњу ружа и ко је фестивал и основао. Ово је једна од најлепших манифестација у Србији и освежење је од неких других догађаја. Цвеће и руже подстичу најлепше у људима. Фестивал из године у годину расте и садржаји су све бољи. Охрабрује све већи број излагача. Ослањамо се на старе снаге, али радује ме да у последње време имамо и нове произвођаче. То даје наду да смо на правом путу и да је ових првих 25 година само почетак, а да фестивал има сигурну будућност и да ће трајати још дуго. Сви Липолиштани и Шапчани треба да буду поносни на ову изузетну мaнифестацију, рекао је Немања Пајић.
Подсетио је да су захваљујући овом фестивалу успостављена многа пријатељства и пословне сарадње, а био је и инспирација за прекограничну сарадњу Шапца и Славонског Брода.
Током пројекта ROSIS4H реализована је и посета Холандији. Представници два града, међу њима представници Средње пољопривредне школе са домом ученика и произвођачи ружа из Липолиста гостовали су код холандских произвођача ружа, видели њихове берзе цвећа, Музеј цвећа, истраживачке лабораторије и Фестивал ружа у месту Лотум.
Пројекат ROSIS4H који је трајао две године био је наставак другог двогодишњег пројекта Rosis, rosas, rosarum на ком су учествовали исти партнери.
Манифестацију и ове године организују Удружење “Руже Липолиста” и Туристичка организација Шапца, под покровитељством Града Шапца.
-Позивам све који су у могућности да у суботу дођу и виде шта и како радимо и како резултати тог рада на крају изгледају. Наша дела говоре више од речи и најбоље је да се у све речено увере на лицу места, у довришту ОШ “Степа Степановић” у Липолисту, истакао је председник Удружења “Руже Липолиста” Горан Мијаиловић.
Породица Милана Маринковића неколико последњих година додељује “Драгославин прстен пријатељства” у знак сећања на мајку Драгославу, а који симболизује пријатељство и повезаност. Ове године прстен ће бити додељен архитекти Милки Крстивојевић из Ваљева, из Завода за заштиту споменика културе, због њеног дводеценијског рада на цркви у Липолисту, која је установљена као споменик културе.
Прошле године прстен је добила новинарка Американка Џоан Меквин Митрић, а пре ње извођач етно музике Биљана Крстић. Добитнице ове награде су биле и кошаркашица Наташа Ковачевић, глумица Рада Ђуричин и новинарка Тања Петернек.
Прва три места за најбољи расадник на прошлогодишњем фестивалу добили су “Топаловић” из Липолиста, “Џагић” из Звезда и “Ивановић” из Синошевића. Најбољи у такмичењу средњих школа у изради аранжмана од ружа били су ученици Средње пољопривредне школе са домом ученика из Шапца, други гости из Славонског Брода, а трећа Средња пољопривредна школа из Панчева. Најлепши аранжман од ружа имао је расадник “Маринковић” из Липолиста.
Прошле године су први пут додељене захвалнице новинарима и новинарским екипама који су својим радом допринеле афирмацији фестивала.
Такође, први пут је додељена и “Повеља пријатељства”, признање установљено као израз поштовања и захвалности истакнутим ствараоцима. Награда је за трајни допринос култури и очувању језика, за песничко стваралаштво и афирмацију Липолиста додељена песнику Томиславу Маринковићу.
Увод у фестивал био је концерт Дувачког оркестра Министарства унутрашњих послова Чешке и подела ружа у Шапцу, прошлог петка. Овог петка (сутра) програм почиње традиционално у авлији Милана Маринковића књижевном вечери “Код Маринковића од Маринковића” у 21 сат. Вече је резервисано за читање поезије Томислава Маринковића, песника из Липолиста, добитника бројних награда за књижевно стваралаштво. Такође, своју поезију говориће и Гојко Божовић, оснивач и главни уредник Издавачке куће “Архипелаг”, који је за своје стваралаштво добио “Кочићеву књигу”.
Свечано отварање фестивала “Руже Липолиста” је у суботу у 13 сати. Програм ће трајати до касних вечерњих сати.
Након тога следи културно-уметнички програм и такмичење средњих школа у изради аранжмана од ружа. Од 16 до 18 сати биће организоване радионице за децу у изради аранжмана.
Од 18 до 19 часова је концерт КУД “Абрашевић”, а по завршетку концерта проглашење победника и додела признања. Потом ће наступити оркестар “Чивијаши”.
Током трајања фестивала организоваће се и Базар старих и уметничких заната.
Трендови и новости се морају пратити и у хортикултури. Када се нова сорта појави произвођачи кажу да је уобичајено да у Србију стигну са закашњењем од 10 до 15 година. Међутим, и ту се ствари мењају.
-Добили смо у мају прошле године 10 сорти ружа које су у Европи изашле 2018. године. Тако ће оне у Србији бити на јесен, са само годину дана закашњења, што је за руже минимално. На захтев наших пријатеља и пословних партнера из Босне и Херцеговине са стабла старог 70-80 година смо донели калем гране и искалемили смо сорту ђулбер шећер. Она је веома тражена у БиХ и користи се за прављење слатког и сокова. Такође, постоје и сорте које се производе специјално за пчеле, како би оне узимале нектар са њих, објашњава Милан Топаловић.
М. Мијаиловић
Најновији број
24. април 2025.