Општина Љубовија добила је средства за радове на унапређењу енергетске ефикасности објекта ОШ „Петар Враголић“ у Горњој Љубовиђи у износу од 10 милиона динара уз учешће Општине са 4,3 милиона динара
Потпредседница Владе Србије и министарка рударства и енергетике, проф. др Зорана Михајловић, уручила је прошлог петка у Смедеревској Паланци уговоре представницима 38 локалних самоуправа којe су на јавном позиву добилe средства за улагање у повећање енергетске ефикасности у јавне објекте и поручила да је повећање енергетске ефикасности национални пројекат и посао који се тиче свих институција, привреде и грађана.
У име локалне самоуправе Љубовија уговор је данас потписао заменик председника Општине Љубовија, Александар Ђукић. Он је изразио велико задовољство, јер су средства обезбеђена за школу коју је и он похађао.
„Велика ми је част што смо успели да обезбедимо средства за школу у коју сам ишао и која се налази у мом селу. Корак по корак сваке године санирамо по неки нови објекат, решавамо проблеме и чинимо све да Љубовија постане боље и лепше место за живот. Основна школа у Горњој Љубовиђи направљена је на плацу мог деде и школа је била зрела за реконструкцију још док сам ја ишао у њу пре 35 година. Налази се на уласку у Љубовију из правца Ваљева и самим својим изгледом није остављала добар утисак, а сада ће бити леп и репрезентативан објекат“, изјавио је Александар Ђукић. Општина Љубовија добила је средства за радове на унапређењу енергетске ефикасности објекта ОШ „Петар Враголић“ у Горњој Љубовиђи у износу од 10 милиона динара уз учешће Општине са 4,3 милиона динара.
Предвиђени су радови на реконструкцији крова, замени столарије, изради термичке изолације од камене вуне и уградњи грејања на пелет. Почетак радова очекује се крајем октобра ове године.
Михајловићева је уручила уговоре вредне 1,1 милијарду динара за пројекте повећања енергетске ефикасности објеката од јавног значаја у јединицама локалне самоуправе.
Ljubovija.info
“Ово је осми пут да на јавном позиву држава додељује средства за повећање енергетске ефикасности у јавним објектима, а први пут новац се додељује преко Управе за финансирање и подстицање енергетске ефикасности, која је у саставу Министарства и основана је управо са задатком да помаже и јавном сектору, али и грађанима, да брже радимо на подизању енергетске ефикасности. Укупна вредност пројеката који се суфинансирају кроз јавни позив је 1,12 милијарди динара, од чега je 687,6 милиона динара из средстава Министарства рударства и енергетике, преко Управе, а 436,3 милиона динара је учешће локалних самоуправа. Све што урадимо кроз овај пројекат значи здравију животну средину и уштеде енергије, и то од 30 до 50 одсто годишње, у зависности од примењених мера. На годишњем нивоу уштеда у потрошњи електричне енергије биће девет милиона kWh, а очекивано смањење емисије CO2 је око 4.500 тона годишње”, рекла је потпредседница Владе.
Она је подсетила да држава, поред јавних објеката, суфинансира и улагања у повећање енергетске ефикасности и у домаћинствима, где је до сада кроз три јавна позива у претходних годину дана обухваћено око 25.000 домаћинстава у свим деловима Србије.
Укупно улагање кроз субвенције државе и локалних самоуправа је око 2,7 милијарди динара, од чега су 1,4 милијарде динара субвенције Министарства. Такође, у сарадњи са Светском банком и ЕБРД обезбеђено је још 70 милиона евра за наставак пројекта, којим се очекује да буде обухваћено више од 100.000 домаћинстава.