Наглашен значај културе сећања на храбар подвиг српске војске августа 1914. године на Церу
На спомен комплексу „Церска битка“ у Текеришу, близу Лознице, прошлог четвртка (19. август 2021. године) одата је пошта и положени венци крај споменика церским јунацима, поводом 107. годишњице Церске битке. Према историјским записима битка је вођена од 16 до 24. августа 1914. године између српске и аустроугарске војске на падинама планине Цер. После 10 дана љутих борби и страдања јединице српске војске ушле су у Шабац, чиме је битка окончана. Малобројна и слабије наоружана српска војска победила је аустроугарску.
Фото: Глас Подриња, Градоначелник Шапца - др Aлександар Пајић
Забележено је да је до првог сукоба супротстављених снага, на једној српске, а на другој аустроугарске војске дошло у ноћи 15. августа 1914. године, када су делови српске комбиноване дивизије првог позива наишли на аустроугарске извиднице улогорене на Церу у близини села Текериш. Сукоб је брзо прерастао у велику битку. Победом на Церу српско име је постало појам војничке способности у целом свету. Аустроугарска није остварила ниједан политички ни војни циљ. До пуног изражаја је дошла велика епопеја моралних вредности и знања Срба.
На то су указали министарка за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Дарија Кисић Тепавчевић и градоначелник Лознице Видоје Петровић краћим излагањима, пред окупљеним грађанима у спомен комплексу „Церска битка“. Она је између осталог истакла да је у моменту избијања сукоба Аустроугарска царевина била територијално већа од Србије седам пута и имала 12 пута више становника. То непријатељу није ништа помогло, као ни чињеница да су бројчано били надмоћнији и много боље наоружани. Српски војници су бранили своја вековна огњишта и поред великих губитака славили победу.
Фото: Глас Подриња
- Дела наших предака су бесмртна. Обавезују нас да се с поштовањем присећамо прошлости али идемо напред у нове победе уз обавезу да поштујемо славну прошлост и о томе стално говоримо будућим генерацијама, знајући да је реч слобода највећа дужност и обавеза, истакла је Дарија Кисић Тепавчевић, а у сличном тону је говорио и градоначелник Лознице Видоје Петровић. Одајући почаст погинулима венце су положили: Влада Републике Србије, Министарство одбране и Војске Србије, Мачвански управни округ, градови Лозница, Шабац, Бијељина, општине Крупањ и остале које су потврдиле долазак, амбасаде Чешке, Словачке, Аустрије, Мађарске, разна удружења и грађани. Изведен је и пригодан културно уметнички програм, а високи званичници посетили су и спомен музеј у оквиру комплекса „Церска битка“.
Прошлост се не сме заборавити. А данашња Србија смело се бори за бољу будућност и стабилнију позицију у свету
Испред Мачванског управног округа венац је положио начелник Владан Красавац, а града Шапца, градоначелник др Александар Пајић и председник Скупштине града Немања Пајић. Начелник Мачванског управног округа Владан Красавац се сложио са чињеницом да су дела српских војника остварена на Церу бесмртна и на њих треба подсећати. - Нужно је да реализујемо наш велики пројекат изградње спомен комплекса на Церу у част свих палих ратника за слободу Србије. Прошлост се не сме заборавити. А данашња Србија смело се бори за бољу будућност и стабилнију позицију у свету, додао је Красавац. Своје задовољство што присуствује овој свечаности није скривао ни градоначелник Шапца др Александар Пајић.
Фото: Глас Подриња
- Културу сећања на ове славне дане наше прошлости којима смо задивили читав свет треба неговати и никада не заборавити. Част ми је што смо заједно са министарком Даријом Кисић Тепавчевић и градоначелником Лознице Видојем Петровићем обновили сећање на славне дане 1914. године. Никаква сила није толико јака пред чињеницом да су тада Срби бранили куће и огњишта. Нужно је стално подсећање на то, пре свега ради светлије будућности, поручио је Пајић.