РУСКА А НАША: ВЛАДА РЕВОНЕНКО ПРВИ ПУТ КАО СУДИЈА У СРБИЈИ
Спорт као терапија
Особе са инвалидитетом такмичиле су се у шест категорија. За сваку категорију освојили су прво, друго и треће место. Много људи је дошло на такмичење да их подржи
На недавно одржаним такмичењу „Бојчинске коњичке игре 2021“, у улози судије појавила се дама о којој смо писали у напису „Догодило нам се чудо“ (Глас Подриња, број 3826), српска снаха, Ревоненко Влада Анатољевна, која због љубави живи на релацији Сочи – Кленак.
Влада је инжењер зоотехнике, завршила је једину у Русији школу за тренере јахача. Пре скоро тридесет година, у родном Сочију основала је прву школу јахања, „Кентаур“, прва је почела да практикује хипотерапију, подигла је генерације професионалних спортиста, успешно тренира параолимпијски коњички тим у Сочију. Судија је прве категорије у коњичком спорту. Организатори Бојчинских коњичких игара позвали су је да им помогне.
- Имала сам трему, јер никада нисам судила у другој држави. На првенству Русије судила сам много пута протеклих година. Имала сам трему и зато што сам први пут радила на српском, али све је добро прошло. Писала сам, читала и причала на српском. Јако сам задовољна како је све протекло, каже Влада која је била и у организационом тиму Бојчинских коњичких игара.
Недељни дан у Бојчинској шуми био је испуњен садржајима. Први део подразумевао је међународно такмичење у парадресурном јахању, где су деца из клубова и удружења Србије и региона приказала своје вештине. У другом делу, бројна публика имала је прилику да види приказ модерних и традиционланих коњичких вештина: тимско дресурно јахање, волтажирање, коњички агилити, коњички либерти и витешки турнир. Манифестација је реализована уз подршку Министарства за рад, запошљавање, борачка и социјална питања кроз пројекат „Терапијско јахање као инструмент социјалне интеграције особа са инвалидитетом“.
Фото: "Глас Подриња"
Терапија уз помоћ коња није нова замисао. Још 1777. године немачки лекар Вилијам Тајсон објавио је рад о позитивном учинку јахања на проблеме са дисањем. За време оба светска рата, коњи су коришћени у европским болницама за рехабилитацију повређених војника, а 1952. на Олимпијским играма у Хелсинкију, Лиз Хартли, која је због полио обољења била паралисана, освојила је сребрну медаљу у дресурном јахању, у редовној конкуренцији – тада јахање још увек није било параспортска дисциплина.
Њен успех је овај спорт претворио у методу терапије која може да помогне великом броју људи. - Особе са инвалидитетом такмичиле су се у шест категорија. За сваку категорију освојили су прво, друго и треће место. Много људи је дошло на такмичење да их подржи, додаје Влада која обожава животиње, посебно коње.