Према речима аутора, циклус по коме изложба носи назив заснива се на сликама и цртежима насталим у последње две године и представља реакцију на данашње васпитање, образовање и понашање деце и омладине
„Деца лоших узора“, изложба Петра Мошића, прошлогодишњег добитника награде за најуспешнијег младог аутора „Игор Белохлавек“, отворена је прошле среде у галерији Библиотеке шабачке. Признање се додељује у оквиру Октобарског салона, који организује Народни музеј у Шапцу, чиме се наставља сарадња ове две установе културе.
Трансформисано искуство доживљеног Прелаз из детињства у адолесценцију је тежак пут, а Мошићева жеља је била да укаже на породицу као важан чинилац у формирању младе особе као личности. Према речима аутора, циклус по коме изложба носи назив заснива се на сликама и цртежима насталим у последње две године и представља реакцију на данашње васпитање, образовање и понашање деце и омладине. Тежећи да на посматрача пренесе „трансформисано искуство доживљеног“, стварање је делимично засновао и на личном искуству током одрастања.
-Том темом се бавим јако дуго, на томе сам докторирао. Ову изложбу сам отпочео пре неколико месеци са Београдом, где је први пут представљен овај концепт и ови радови. Планирана је много раније, али смо због дешавања у мају ове године одлучили да је одложимо и након неколико месеци, кад смо у јавност изнели концепт и проблематику ове приче, наишли смо на заиста добру реакцију и разумевање људи, на радове су тек одлично реаговали. Ја идем на ту неку суптилну провокацију и гледам да са својим радовима не пређем ту границу бруталности, јер као уметник не желим да на тај начин себе ликовно презентујем, а опет желим да са својим радовима подстакнем неке важне теме, дијалог међу публиком и да се са том проблематиком кроз моје радове идентификују- рекао је Мошић.
Самостална изложба радова је начин на који Библиотека још једном потврђује важност подршке уметницима. На отварању је говорила и уредница културних програма у Библиотеци шабачкој Кристина Алексић.
Фото: Глас Подриња
Трајање и подршка -Опште је познато да Библиотека шабачка има изузетно одговоран однос према уметности и уметницима, а посебно младима. Стога смо одлучили да се од 2011. године као део награде за најуспешнијег младог уметника у оквиру Октобарског салона установи изложба у Библиотеци којом ће управо добитник награде имати прилику да се представи шабачкој публици. До сада је у простору наше галерије излагало десет уметника, углавном Шапчана и за њихово даље стваралаштво је тај тренутак самосталне изложбе у овом, како многи кажу, репрезентативном галеријском простору, био изузетно значајан и важан, не само као мотивација, већ и као неки вид подршке да наставе даље у том правцу. Изложба Петра Мошића је још један у низу доказа да је трајање као категорија у данашњем времену нама у Библиотеци изузетно важно и да настављамо тај свој пут, не само кроз нашу основну делатност рада са читаоцима, већ и кроз пружање нове, боље верзије стварности свим Шапчанима- истакла је Алексићева.
Мошић (1981, Београд) је завршио докторске уметничке студије на Факултету ликовних уметности у Београду. Учествовао је на 20 самосталних и више од стотину групних изложби у земљи и иностранству. Добитник је многобројних награда и признања: „Игор Белохлавек“ на 65. Октобарском салону у Шапцу (2022), Награда за цртеж на тему Ecce Homo у Крању (2022), Награде за сликарство Задужбине Момчило Момо Капор (2020), за најуспешнијег гостујућег уметника на Glo’Art међународној резиденцији у Белгији (2019), Златна палета са Пролећне изложбе УЛУС-а (2016), Награда за сликарство на ИИ Отвореном октобарском салону (2013) и прва Награда за карикатуру Мали Пјер (1996). Радови му се налазе у бројним приватним, али и јавним колекцијама у земљи и иностранству.
Сви заинтересовани суграђани изложбу ће моћи да погледају до 13. децембра.