5. mart 2020.5. mar 2020.
Ne pristajem  da ljudi sa strane štite interese mog grada
MAJA MILIĆEVIĆ, ČLANICA GLAVNOG ODBORA SPS-A I PREDSEDNICA GO SPS-A ŠABAC U OSTAVCI, O DOVEDENIM
“STRUČNjACIMA” DA KADRIRAJU PO ŠAPCU, PRAKSI DA SE KOD NAPREDNjAKA IDE PO MIŠLjENjE I ŠTETI ZA ŠABAČKI SPS

Ne pristajem da ljudi sa strane štite interese mog grada

Ako će da nam odlučuju ljudi iz Valjeva i Bogatića, a mi da budemo samo izvršioci, to me ne zanima. Ali me zanima da na ovaj način, javno obrazložim šta se desilo, kaže Maja Milićević
Maja Milićević je deceniju članstva u Socijalističkoj partiji Srbije (SPS) obeležila kao predsednica Gradskog odbora (GO) Šabac i kao funkcionerka koju su “mangupi iz sopstvenih redova” procenili kao nesposobnu da održi jedinstvo, osveži i osnaži šabački SPS. Ona za „Glas Podrinja“ otkriva ko nanosi štetu Partiji, ko su mangupi i zašto ne želi u to društvo.
Tokom svog dvadesettrogodišnjeg staža u Opštoj bolnici Šabac, Maja u svojoj profesionalnoj biografiji ima zvanje više medicinske sestre, koordinatorke za edukaciju, predsednice Neurološke sekcije Saveza udruženja zdravstvenih radnika, osnivača i predsednice, sada potpredsednice sindikalne organizacije “Sloga”, najbrojnije u zapadnoj Srbiji.
Odgojena u duhu levičarskih ideja, porodično privržena socijalističkoj misli, tvrdi da se ne miri sa činjenicom da druge stranke kadriraju u njenoj partiji i da se ne plaši pretnji, baš zbog toga što je žena. “Ja sam Šapčanka, volim svoj grad i neću dozvoliti da ljudi sa strane tobože štite interese mog grada samo da ne bi ugrozili sopstvene interese i koaliciju”, poručuje ona i iznosi hronologiju urušavanja ugleda šabačkog SPS-a.
Pre i posle Bortića
SPS je prolazila kroz različite faze i kada se desio taj rascep u Gradskom odboru, nakon odlaska Zorana Bortića i drugih rukovodilaca, preuzela sam odgovornost i dobila poverenje centrale da sprovedemo izbornu konferenciju i to u roku od tri meseca. To je veoma kratak period da se posle nekoliko godina privremenog rukovodstva ljudi sakupe i ponovo vrate u redove naseg GO. Bili su razočarani. Brzo smo ostvarili ideju da formiramo svih 61 mesni odbor, zatim GO koji broji 51 člana i Izvršni odbor (IO) od 15 članova.
Na izbornoj konferenciji, u okviru plana, govorila sam da ćemo se bazirati na socijalnoj politici, edukaciji, saradnji sa boračkim organizacijama, sindikatima, što smo u toku ove tri godine i ostvarili. Došlo nam je mladih ljudi i žena. Imali smo nekoliko uspešnih tribina, vrlo posećenih, dobrovoljnih davalaštva krvi, organizacija sastanaka i poseta sa Forumom žena 8. marta, kongresa… Stari članovi uz uvažavanje i poštovanje su bili tu, i, iako nismo imali resursa, veoma lepo smo se integrisali svi zajedno. Naravno, svaki put sam nastojala da imamo u našem gradu sopstveni identitet i da nam to bude znak prepoznavanja na političkoj sceni Šapca. Prisutni smo bili i u medijima ali uvek sa povodom i sa razlogom. Na sastancima su odluke donošene jednoglasno. Tako da, i kada smo odlučivali o nekom problemu, na primer član koji se verbalno i fizički obračunava u GO, mi smo ga jednoglasno isključili. Isto tako smo jednoglasno razrešili ljude za koje smo shvatili i uvideli da ih vodi samo lična korist i sve drugo, samo ne naša ideologija.
Potpredsednici SPS-a kod naprednjaka po mišljenje
Dve godine mi radimo i spremamo se za izbore, dogovaramo se sa našim članovima. Listu odbornika pravimo da budu sve naši članovi i javno, pred članovima GO.
Imali smo odbornika Sašu Filipovića, koji nije zastupao stavove GO SPS-a, nijednom se na skupštinskom zasedanju nije oglasio kao predstavnik SPS-a, stalno je u Srpskoj naprednoj stranci. Mi smo odlučili da ga razrešimo uloge potpredsednika. Takođe drugi potpredsednik Nikola Milutinović, koji je preko SPS-a dobio direktorsko mesto, stalno je u SNS-u i ide po mesnim zajednicama, a ne ulazi u partiju mesecima, preti, a već je bio u zatvoru. Odlučili smo da i njega razrešimo dužnosti.
Nakon sastanka na kom su bila prisutna 43 člana, GO mi je, kao predsedniku, jednoglasno ukazao poverenje, kao i Vladi Trifunoviću, prvom potpredsedniku koji je jedan od najstarijih članova i vrlo privržen levičarskoj ideji. A jednoglasno nepoverenje i razrešenje Saši Filipoviću i Nikoli Milutinoviću. Takođe, član koji se verbalno i fizički sukobljavao i sa mnom i sa ostalima, Dobrivoje Nedeljković, isključen je iz Partije.
Koordinatori rado kadriraju po Šapcu
Tu se ogleda naša snaga jer su ljudi prepoznali ko je radio za našu Partiju, a ko za drugu stranku. Napustili su sastanak odmah po usvajanju dnevnog reda, jer da su imali snagu, ljude ili da su mogli da demantuju navode, ostali bi. Pozivali su se na to da nemamo legitimitet ali zar naši „potpredsednici“ ne znaju da smo mi legitiman organ i da je sve urađeno u skladu sa Statutom SPS-a i Poslovnikom GO SPS-a Šabac?! Konsultovali smo i jednog od tvoraca Statuta i dugogodišnjeg člana Statutarne komisije Stanoja Pantelića, pravnika, koji je ujedno i član našeg GO i IO.
Obavešteni smo da smo dobili novog koordinatora za Mačvanski okrug Dragana Jeremića, kog smo predstavili na IO gde smo bili svi prisutni. Tokom svog istupa, nedvosmisleno je pokazao nameru da kadrira i stav da mi moramo nešto da radimo a on će o svemu da odlučuje i da sam pravi listu odbornika. Zatim da će on biti šef, a da će Goran Makunčević biti zamenik Izbornog štaba. Sastanak je prekinut jer se pozivao na Dačića i da tako mora, sa nama ili bez nas. Takođe, zahtev je bio da moram da opozovem odluke koje smo legitimno doneli. Mi smo ga zamolili da napusti sastanak ili ćemo to mi učiniti. On je napustio. A mi smo odbili ovakav način rada, bili jedinstveni, nastavili sastanak i doneli odluku da se o ovome obavesti centrala i da ovako nešto nećemo prihvatiti.
“Stručnjak” odlučuje o svemu
Sa članovima IO bila sam na sastanku sa Vladanom Zagrađaninom, predsednikom IO GO SPS-a, Đorđem Milićevićem i Draganom Jeremićem. Sastanak je trajao dugo i bio vrlo neprijatan jer je Jeremić optuživao da nemamo ništa, da imam udruženje penzionera, da će on napraviti 15 odsto i dovesti privrednike i mlade ljude. Rekla sam: ako je tako, onda neka ovaj, očigledno “stručnjak“, preuzme moju ulogu. Moj stav je bio da mi ne želimo da radimo na način za koji se koordinator zalagao. Takođe, da smo mi ti koji odlučujemo o odborničkoj listi i koalicionim partnerima. Ali, rečeno je, da će o svemu tome koordinator odlučiti. Na takav način i u takvim uslovima ne želim ni mesto narodnog poslanika za koje me GO Šabac predložio, a ni mesto predsednika koji ne može sa svojim ljudima da radi.
Lekar spreman i brave da obija
Po završetku sastanka najavila sam odmor i odlazak u inostranstvo. Tokom mog desetodnevnog odsustva, dešava se to da novi v.d. predsednika Goran Makunčević govori za TV Šabac, kako je on došao da nas ujedini, kako sam je smenjena i kako je GO raspušten. Ništa od toga nije tačno ali da se jedan lekar, drug, član Partije ponaša tako, da sa isključenim ljudima iz Partije upada u prostorije i obija brave, poziva članstvo koje očekivano negoduje, ne želi da se odazove i sa pravom pita: gde su Maja i Vlada, sekretar Nikola i predsednik omladine Nevena, a on odgovara isto što je i na TV Šapcu izgovorio.
Ispadosmo nesposobni
Ja imam odgovornost i moralnu obavezu da demantujem ovaj pokušaj navlačenja publiciteta nekome ko je došao iz Bogatića da radi u Šapcu. Takođe da se na ovaj način, lažima, prvenstveno sebi daje na značaju, kako bi pompezno rekao da smo mi bili nesposobni i nismo dobro radili. To neću da dozvolim.
Ja na ovaj način članovima GO Šabac i ostalima želim da kažem da smo za svoj dosadašnji rad uvek bili pohvaljeni od centrale i imali podršku. Takođe, važno je da se zna da GO Šabac nije raspušten, samo je nov u statusu v.d. Goran Makunčević iz Bogatića, koji je pre mesec dana davao ostavku na sastanku Okružnog odbora, a zatim se nekim čudom vratio i to baš nama u Šabac jer ispadosmo nesposobni.
Poznat scenario
Mi ovakav scenario gledamo već treći put i vrlo nam je poznat. Takođe, posle 20 dana rukovodstva Gorana Makunčevića sprovedeno je istraživanje koje pokazuje da je rejting lokalnog SPS-a pao sa 3,8 odsto na 1,2 odsto. Meni nije potrebna funkcija ako ja ne mogu da radim sa našim starim članovima i legitmnim članstvom. Ako će da nam odlučuju ljudi iz Valjeva i Bogatića, a mi da budemo samo izvršioci, to me ne zanima. Ali me zanima da na ovaj način, javno obrazlozim šta se desilo jer 10 dana to nisam mogla, nisam bila prisutna u gradu.
Ostajem u SPS-u
Ja ostajem i dalje u SPS- u, neću se pomiriti da nam druge stranke kadriraju, neću se plašiti pretnji baš zbog toga što sam žena. Ja sam Šapčanka, volim svoj grad i neću dozvoliti da ljudi sa strane tobože štite interese mog grada samo da ne bi ugrozili sopstvene interese i koaliciju.
Šabac je levičarski grad, sigurna sam da ću uspeti u nameri da šabački SPS sprovodi izvornu politiku SPS-a u našem gradu, u bilo kom obliku mog delovanja, kaže Maja Milićević, predsednica GO SPS Šabac u ostavci.

Najnoviji broj

26. januar 2023.

Најновији број
Verified by Visa MasterCard SecureCode
American Express MaestroCard MasterCard Visa
Banka Intesa