За око 760 ученика ОШ “Мића Станојловић” у Коцељеви у петак је почела нова школска година. Укупно је формирано 52 одељења, два мање него прошлог септембра. У школске клупе први пут је село 96 ђака првака, што је уобичајен број последњих година.
Највише их је у матичној школи у Коцељеви док, са друге стране, нових ученика ове године нема у Баталагама. Школско звоно се након бројних деценија првог септембра није огласило у Малом Бошњаку. У овом селу четвороразредна школа је остала без ђака и доживела судбину сеоских школа у Дружетићу, Суботици, Баталагама.
Са друге стране, у осморазредним школама у Каменици и Свилеуви бележи се благи пораст броја основаца.
–Матична школа у Коцељеви има највећи број ученика, око 400. Остали похађају четири осморазредне школе у Драгињу, Свилеуви, Каменици и Доњем Црниљеву и седам четвороразредних издвојених одељења у Зуквама, Љутицама, Голочелу, Ћуковинама, Градојевићу, Брдарици и Баталагама. За наше прваке и петаке уприличен је свечани пријем и дочекани су уз осмехе и интонирање државне химне- рекла је директорка ове образовне установе Соња Поповић.
Према њеним речима сви школски објекти на подручју општине су у потпуности спремни за почетак школске године а већина их је реновирана и реконструисана у претходном периоду. У осморазредним школама су замењени котлови за грејање, а ове године се то чини у Свилеуви, где је у сарадњи са локалном самоуправом обезбеђен котао на пелет. Осим тога, и потребан огрев је већ прибављен и ускладиштен, тако да у овој установи верују да за њих нема зиме.
Поповић је најавила и реконстукцију школе у Баталагама, једину на подручју коцељевачке општине у којој дуго није било никаквих улагања.
– Лепа вест је што реновирамо комплетно школу у Баталагама. То је четвороразредна школа. Ми смо за децу, до окончања радова, обезбедили адекватан простор са одличним условима и готово на истој локацији, у објекту преко пута школе. Што се тиче осталих школа, и у току прошле године је било доста радова. Ове године су, такође, актуелни и радови на реконстукцији равног крова на згради основне школе у Драгињу, где смо имали проблема у претходном периоду због прокишњавања. Ево, и то ћемо санирати. Врло смо задовољни припремљеношћу свих објеката и школских дворишта- истиче директорка.
Већих проблема нема ни када је реч о стручно заступљеној настави. Оно што је дефицитарно у овој школи, као и у већини других образовних установа у нашој земљи јесу наставници математике, физике. Недостају и стручни предавачи дела страних језика и технике и технологије.
ЗАБРАЊЕНА УПОТРЕБА МОБИЛНИХ ТЕЛЕФОНА Као и у свим школама у Србији, и у коцељевачкој је настава у прве две недеље организована у складу са смерницама надлежног министарства. Оно што је у међувремену донето у ОШ “Мића Станојловић” јесте интерни акт којим се регулише употреба мобилних телефона, тако да су они забрањени у школским објектима и двориштима. Ова мера наишла је на одобравање великог броја родитеља.
–Крајем прошле школске године извршено је анкетирање родитеља, а резултати су показали да је 80 одсто њих позитивно реаговало на предлог увођења мере. У свакој школи је обезбеђен телефон и на тај начин родитељи и ђаци су, уколико је то неопходно, у могућности да остваре комуникацију. Сви су о томе обавештени, упознати са бројем телефона и примена овог акта је већ почела- каже директорка Поповић и напомиње да је ово битан корак у обезбеђивању безбедности у школи, посебно што се на овај начин готово у потпуности искључује ризик од дигиталног насиља у току трајања наставе у школама. Судећи по реакцијама већине ђака могло би се закључити да им ова мера није тешко пала, те да им мобилни телефони у школи не недостају превише.
ВАННАСТАВНЕ АКТИВНОСТИ СУ ВАЖАН СЕГМЕНТ ОБРАЗОВАЊА, ВАСПИТАЊА И ОДРАСТАЊА У ОШ “Мића Станојловић” се труде да ученицима понуде разноврсне ваннаставне садржаје, укључе их у бројне спортске активности и промовишу здраве стилове живота. Прошле године је отворено издвојено одељење музичке школе и велики број ђака похађа први и други разред.
Покренута је одбојкашка секција у сарадњи са локалном самоуправом и ОК “Тамнава” Коцељева. Оформљена је и фолклорна секција у сарадњи са ФГ “Тамнавски опанчићи”, која окупља заиста велики број основаца.
Остварена је и сарадња школе са шах клубом “Отварање Коцељева” па је ђацима омогућено да похађају шаховску секцију.
–То је све покренуто прошле године, а оно што смо сада у прилици да урадимо у сарадњи са Институтом за женски спорт, на иницијативу Марине Маљковић a у оквиру пројекта Министарства просвете, то је бесплатна школа кошарке за девојчице у којој би часове водио један од наставника физичког васпитања- открива Поповић додајући да су све ове активности важан сегмент у правилном одрастању ученика и васпитној улози коју школа као друга дечја кућа мора да има.