U ponedeljak, 19. Decembra, SPC i vernici praznuju uspomenu na Svetog Nikolaja Mirlikijskog Čudotrvorca. Smatra se zaštitnikom putnika, zatvorenika, oklevetanih i siromašnih
Rođen je u grčkoj koloniji Patari u 3. veku (280. godine) u maloazijskoj rimskoj provinciji Likiji. U bogatoj hrišćanskoj porodici stekao je dobro obrazovanje.
Od detinjstva je bio veoma religiozan, izučavao je Sveto pismo, tokom dana nije napuštao hram, a noću se molio i čitao knjige. Njegov stric, episkop Nikola Patarski, proizveo ga je u čin čteca, a potom u čin sveštenika.
Kada su se njegovi roditelji upokojili, nasleđeno bogatstvo podelio je siromašnima. Početak svešteničke službe Svetog Nikole pripisuje se vremenu vladavine rimskih careva Dioklecijana i Maksimilijana. Bio je zatvoren za vreme Dioklecijanovih progona, a oslobođen za vreme Konstantina Velikog. Nakon smrti Galerija, njegov savladar Licinije uglavnom je tolerisao hrišćanske zajednice, koje su počele da se razvijaju.
U mladosti je putovao u Palestinu i Egipat, a po povratku u Likiju, postao je episkop Mire. Borio se protiv paganizma, bio neumorni propovednik Vaskrslog Hrista i činio čuda još za života. Prema predanju, na jednom turskom ostrvu nadomak grada Fetije, nalazio se vizantijski grad u kojem je služio kao episkop. I danas tu postoje ostaci Episkopske palate, kao i ostaci crkve Svetog Nikole, sa grobnicama u kripti pod crkvom.
Sveti Nikola je dugo poživeo i, kao retko koji svetac, upokojio se prirodnom smrću, 340 godine. Njegove mošti su kasnije, tek u 7. veku sklonjene u grad Miru, pred opasnošću od arapske invazije. U 11. veku njegove mošti su prenete u italijansku luku Bari, gde i danas čudotvore
Sveti Nikola je dugo poživeo i, kao retko koji svetac, upokojio se prirodnom smrću, 340 godine. Njegove mošti su kasnije, tek u 7. veku sklonjene u grad Miru, pred opasnošću od arapske invazije. U 11. veku njegove mošti su prenete u italijansku luku Bari, gde i danas čudotvore.
Poznat kao zaštitnik oklevetanih, često ih oslobađajući sudbine nevino osuđenih, zaštitnik je moreplovaca i drugih putnika, dece i neudatih devojaka.
Nikoljdan je, uz Jovanjdan i Đurđevdan, najčešća slava kod Srba. S obzirom da se slavi vreme Božićnog posta, svečari pripremaju posnu hranu za trpezom.
Čestitamo svim domaćinima koji proslavljaju Svetog Nikolu kao krsnu slavu.