4. april 2024.4. apr 2024.
Foto: Canva

Foto: Canva

USVOJEN IZVEŠTAJ CENTRA ZA SOCIJALNI RAD ZA PROŠLU GODINU

Više korisnika na evidenciji

Prošle godine je prema podacima matične službe u koceljevačkoj opštini sklopljeno 70 brakova što je za deset više u odnosu na 2022. godinu. Sa druge strane zabeleženo je deset razvoda manje u odnosu na godinu ranije kada ih je bilo 25. Za nasilje u porodici u 2023. godini je primljeno 55 prijava, što je smanjen broj u odnosu na 2022. kada je evidentirana 71 prijava
Prema popisu iz 2022. godine opština Koceljeva imala je skoro 11,3 hiljade stanovnika. Na aktivnoj evidenciji u registru Centra za socijalni rad u toku prošle godine bilo je 1.245 korisnika, 143 više u odnosu na godinu pre. Među njima je i 229 dece i njihov broj je takođe veći u odnosu na 2022. godinu za 49.

Najviše je dece iz kategorija porodica koje su korisnici novčane socijalne pomoći i drugih materijalnih davanja .

–To je 30 dece. Sledeća kategorija po brojnosti su deca čiji se roditelji spore oko načina vršenja roditeljskog prava. Njih je 24. Zatim deca izmeštena iz biološke porodice zbog odsustva roditeljskog staranja, sprečenosti roditelja da vrše roditeljsko pravo i neadekvatnog roditeljskog staranja i nasilja nad decom 22. I deca pod starateljstvom 20- rekla je direktorka Centra za socijalni rad Zorica Savić i dodala da je bilo i 20 dece koja su imala probleme u ponašanju u smislu činjenja prekršaja, krivičnih dela i vršnjačkog nasilja.

Takođe i u kategoriji punoletnih lica primetan je porast broja za 94, te ih je prošle godine na evidenciji ove socijalne ustanove bilo preko hiljadu. I među njima je najviše korisnika novčane socijalne pomoći.

MANjI BROJ RAZVODA I ŽRTAVA PORODIČNOG NASILjA
Prošle godine je prema podacima matične službe u koceljevačkoj opštini sklopljeno 70 brakova što je za deset više u odnosu na 2022. godinu. Sa druge strane zabeleženo je deset razvoda manje u odnosu na godinu ranije kada ih je bilo 25.

Za nasilje u porodici u 2023. godini je primljeno 55 prijava, što je smanjen broj u odnosu na 2022. kada je evidentirana 71 prijava.

Od 55 prijava 41 se odnosila na punoletne korisnike, a 14 na decu.
Dominantne vrste nasilja jesu fizičko i psihičko nasilje, a najčešći počinioci su bračni ili vanbračni partneri, roditelji i bivši bračni i vanbračni partneri. Od ukupnog broja prijave nasilja 53 su stigle od policije, jedna od same žrtve nasilja, dok je jedan slučaj prijavio komšija- izjavila je Savić.

Broj dece žrtava nasilja u odnosu na 2022. godinu se povećao. Prema rečima nadležnih to je posledica drugačijeg pristupa. Naime, od 2023. godine se sva deca koja se nalaze u porodicama u kojima je bilo nasilja tretiraju kao indirektne žrtve.

-Svih 14 dece su žrtve emocionalnog nasilja, najčešće od strane jednog roditelja ili drugog člana porodice, i nije dolazilo do njihovog izmeštanja iz porodica ali je primenjena hitna socijalna podrška u Centru za socijalni rad i jedna porodica je upućena u savetovalište za brak i porodicu u Šapcu- objasnila je direktorka Centra za socijalni rad u Koceljevi.
V. Bošković

Najnoviji broj

25. april 2024.

Најновији број
Verified by Visa MasterCard SecureCode
American Express MaestroCard MasterCard Visa
Banka Intesa